Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Sonel

23.11.2011

Czas: 23 listopada 2011 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Przedstawienie i omówienie wyników finansowych za III kwartał 2011 roku oraz perspektyw spółki i branży na kolejne okresy

Goście: 5 analityków, 4 dziennikarzy

 

Całoroczne wyniki Sonela będą rekordowe, a cały zysk pójdzie na dywidendę

 

Spółka stawia na mierniki jakości energii elektrycznej, a ewentualne zawirowania w strefie euro dotyczą jej w niewielkim stopniu.

 

Po trzech kwartałach przychody Sonela, producenta zaawansowanego technologicznie sprzętu metrologicznego, wyniosły 31,3 mln zł. To o 26,7 proc. więcej niż przed rokiem. Zyski również dynamicznie rosną. Zysk operacyjny skoczył o 17,1 proc. rdr, do 3,9 mln zł, a zysk netto – o 15,1 proc., do 3,8 mln zł (Sonel funkcjonuje w ramach specjalnej strefy ekonomicznej).

 

 - Czwarty kwartał zapowiada się bardzo dobrze, więc spodziewamy się rekordowych wyników za cały rok 2011. Na razie optymistycznie patrzymy również na przyszły rok, choć oczywiście wiele zależy od sytuacji makroekonomicznej. Co jednak ważne, naszymi głównymi rynkami eksportowymi nie są kraje Europy Zachodniej, a jednocześnie płatności mamy w całości gwarantowane przez przedpłaty, LC lub ubezpieczenie w KUKE powiedział zebranym Krzysztof Wieczorkowski, prezes Sonel S.A.

 

- Nasze mierniki należą do pierwszej ligi światowej, a część jest nawet bezspornie najlepsza. Dlatego mamy komfort, że nie musimy konkurować ceną. Nadal będziemy utrzymywać wysokie marżepodkreślił Krzysztof Wieczorkowski.

 

Prezes Wieczorkowski poinformował również, że Sonel nie zamierza dokonywać przejęć, a rozwój będzie wciąż odbywał się organicznie. Wiadomo już jednak, jak najprawdopodobniej będzie wyglądała rekomendacja zarządu w sprawie wypłaty dywidendy za rok 2011 (wypłata w połowie 2012 r.).

 

- W obecnej sytuacji będziemy rekomendowali Walnemu Zgromadzeniu wypłatę całego zysku z 2011 roku jako dywidendę. Chcemy dzielić się sukcesem i zyskami z akcjonariuszami, a jednocześnie w naszym przypadku z powodu niskiej płynności akcji skup walorów własnych nie wchodzi raczej w rachubę powiedział prezes Wieczorkowski.

 tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/Sonel2.JPG

Obecna wycena Sonela na GPW to około 55 mln zł, więc przy założeniu 12 mln zł zysku EBITDA i 5,5-6 mln zł zysku netto za cały 2011 rok (w 2010 r. było to 4,6 mln zł), stopa dywidendy przekroczyłaby 10 proc., czyli okazałaby się wyraźnie wyższa od najkorzystniejszych lokat bankowych czy obligacji skarbowych i osiągnęłaby poziom najbardziej ryzykownych obligacji korporacyjnych. Tymczasem Sonel ma bardzo dobrą sytuację finansową, brak zadłużenia, stosuje naturalny hedging walutowy i nie ma problemów ze ściągalnością płatności.

 

Sonel nie ustaje również we wprowadzaniu na rynek innowacyjnych produktów. W tym roku do oferty dołączyło 8 nowych grup produktowych. Prezes Wieczorkowski podkreślił, że spółka stawia na segment mierników jakości energii elektrycznej, który wraz z termowizją rozwija się ponadprzeciętnie dobrze. Co ważne, badania i rozwój były i są w dużym stopniu finansowane ze środków UE.

 

- W tym roku na nasze konta wpłynęło już 1,7 mln zł dotacji, a kolejne 600 tys. zł wpłynie w ciągu kilku dni. Do wypłaty mamy jeszcze przyznane 3,8 mln zł. Złożyliśmy wnioski na dodatkowe 3,2 mln złwyliczył Krzysztof Wieczorkowski.

 

Szczegółowa prezentacja z konferencji [link]

Raport okresowy Sonel S.A. za III kwartał 2011 r. [link]

tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/sonel3.JPG

Wróć

Nasi klienci