Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Cormay

22.07.2011

Czas: 22 lipca 2011 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Przedstawienie szczegółów przejęcia irlandzkiej spółki Innovation Enterprise, omówienie obecnej sytuacji spółki i jej perspektyw, w tym rewolucyjnej technologii badań medycznych

Goście: 10 analityków, 5 dziennikarzy

PZ Cormay okazyjnie przejął spółkę w Irlandii,
która dużo wniesie do całej grupy

Spółka realizuje wcześniejsze obietnice. Przejęła zachodnioeuropejską spółkę z branży i wkrótce rozpocznie nowy etap komercjalizacji innowacyjnej technologii badań

PZ Cormay, globalny gracz na rynku odczynników i aparatury do badań medycznych, ujawnił szczegóły przejęcia irlandzkiej spółki Innovation Enterprise, która operuje pod szanowaną na świecie marką Audit Diagnostics. [zobacz komunikat bieżący w tej sprawie ].

- Dzięki temu, że Innovation Enterprise przeżywał problemy związane z płynnością finansową, przez co miał problemy z realizacją zamówień, zapłaciliśmy za tę spółkę 1,2 mln euro plus 200 tys. akcji. Licząc po obecnym kursie na GPW, można więc wyliczyć, że płacimy na teraz około 8 mln zł. Tymczasem spółka już w przyszłym roku powinna zarobić na czysto około 8 mln zł – mówił Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay.

Zwraca przy tym uwagę, że dodatkowo przejęta spółka istotnie zwiększa potencjał całej Grupy Cormay.

- Irlandzka spółka posiada niezwykle nowoczesny zakład, który robi wrażenie nawet na Japończykach. Zakład jest do tego wykorzystany obecnie w mniej niż 30 proc. Klientami Innovation Enetrprise są najwięksi globalni gracze rynkowi. Irlandzka spółka produkuje przy tym niezwykle zaawansowane testy, których jest wyłącznym wytwórcą na świecie. Kupiliśmy więc niejako również kilkanaście lat badań i ogromne kwoty wydane na nie. Innovation Enterprise ma również własną spółkę dystrybucyjną w Chinach, gdzie sprzedaje 40 proc. produkcji. Mamy więc obecnie dostęp do 30 subdystrybutorów, podczas gdy obecnie mamy w Chinach tylko jednego dystrybutora. Wyraźnie uzupełniamy też nasze portfolio ofertowe – tłumaczył prezes PZ Cormay.

Podkreśla, że Innovation Enterprise osiąga wyższe marże niż Cormay. Jednocześnie doświadczony zespół badawczo-rozwojowy z irlandzkiej spółki wniesie wartość dodaną do projektu innowacyjnej technologii badań krwi [czytaj o niej więcej]

 Link do poprzedniej konferencji Cormaya z 30.05.2011r. na której zapowiadana była komercjalizacja technologii [Tutaj]

- Rynek diagnostyki medycznej rośnie o 7 proc. rocznie i w 2015 r. powinien mieć wartość 50 mld USD. Jeśli w pesymistycznym scenariuszu zdobędziemy jedynie 1 proc. rynku, to nasze przychody wyniosłyby 500 mln USD. Przy rentowności netto 15-20 proc. oznaczałoby to około 300 mln zł zysku netto. A przecież może chodzić równie dobrze nie o 1 proc. globalnego rynku, tylko na przykład o 10 czy 20 proc. Tym bardziej, że tworzymy nowy segment rynku – badań indywidualnych. Tymczasem dziś kapitalizacja PZ Cormay to mniej niż 500 mln zł. To pokazuje, jak mocno jesteśmy w stanie budować jeszcze wartość dla akcjonariuszy – podsumował Tomasz Tuora.

W najbliższych tygodniach PZ Cormay kończy badania przemysłowe rewolucyjnej technologii i przystąpi do budowy prototypu urządzenia, który powinien finalnie powstać na przełomie tego i przyszłego roku. Wtedy można oczekiwać prezentacji działającego urządzenia. Produkcja masowa jest spodziewana od 2013 r., ale pierwsze umowy i przychody mogą pojawić się już w 2012 r.

Wróć

Nasi klienci