Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Cormay

30.05.2011

Czas: 30 maja 2011 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Przedstawienie obecnej działalności Grupy Cormay, dotychczasowych sukcesów i wyników finansowych oraz omówienie celów spółki i zarysu innowacyjnej platformy technologicznej

Goście: 42 analityków, 3 dziennikarzy

 

PZ Cormay wie, jak znaleźć się
wśród największych globalnych graczy

 Rozwój organiczny, przejęcie zachodnioeuropejskiej spółki i rozpoczęcie budowy prototypu rewolucyjnego analizatora – to plany PZ Cormay na tegoroczne lato.

PZ Cormay, po przejęciu na początku zeszłego szwajcarskiej spółki Orphee, nie zwalnia tempa w uzupełnianiu oferty produktowej poprzez akwizycje spółek z branży. Przejęcie Orphee sprawiło, że Cormay poszerzył portfolio odczynników laboratoryjnych o aparaturę. Teraz czas na rozszerzenie oferty własnych testów.

- Na przełomie czerwca i lipca powinniśmy sfinalizować przejęcie 100 proc. kapitału spółki z Europy Zachodniej, która produkuje odczynniki, jakich do tej pory byliśmy jedynie dystrybutorami. Nasze menu odczynników wzrośnie z 40 do 68 – zapowiedział Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay.

Na przejęcie PZ Cormay ma wydać około 5 mln zł plus ewentualne 2-3 mln euro dofinansowania.

- Podobnie jak w przypadku Orphee, kupujemy w atrakcyjnej cenie spółkę o dużym potencjale, której wyniki cierpią obecnie przez problemy płynnościowe. Silny partner, jak Cormay, od razu je rozwiązuje. Kontrahenci zupełnie inaczej postrzegają przejęte przez nas podmioty – wyjaśnił prezes Tuora.

Podkreślił, że Cormay zapłacił za 100 proc. kapitału Orphee 9 mln zł, podczas gdy tylko w I kwartale 2011 r. Orphee zarobiło na czysto ponad 2,3 mln zł.

 Przejmowana spółka z Europy Zachodniej ma rozbudowaną dystrybucję w Chinach i Indiach, co pozwoli całej Grupie Cormay na zwiększenie sprzedaży w Azji. Poza tym, przejmowana firma posiada zespół doświadczonych naukowców. Wniosą oni swój wkład w rewolucyjną platformę technologiczną PZ Cormay, która zmieni oblicze analiz medycznych.

- Dzięki naszej technologii, której działanie potwierdziliśmy w warunkach testów przemysłowych, będzie można skrócić czas oczekiwania na wynik badania biochemiczne, immunologiczne i genetyczne z godzin do minut. Dokładność i powtarzalność są zdecydowanie lepsze, a jednocześnie koszty urządzenia i przeprowadzania analiz – wielokrotnie niższe. Nasze urządzenie będzie do tego wielkości laptopa czy drukarki, a nie samochodu, jak to ma niekiedy miejsce obecnie. Co więcej, do 4 tys. testów można wykonać z zaledwie jednej kropli krwi, np. włośniczkowej z opuszka palca – mówił Tomasz Tuora.

 Na przełomie lipca i sierpnia PZ Cormay powinien otrzymać od Europejskiego Urzędu Patentowego formalny dokument o ochronie wynalazku, po czym spółka przystąpi do budowy prototypu urządzeń opartych na innowacyjnej technologii, którą posiada.

- Chcemy jeszcze w tym roku zaprezentować je na największych kongresach branżowych i prasie naukowej. Pierwsze przychody mogą być kwestią przyszłego roku, ponieważ będziemy wtedy już zbierać zamówienia i inkasować przedpłaty – zapowiedział prezes Tuora.

 Szacuje on, że do wejścia w fazę produkcyjną konieczne będzie zainwestowanie w nowy produkt jeszcze 6-10 mln zł. Przejęcie zachodnioeuropejskiej spółki i prace badawcze są obecnie finansowane z bieżących zysków PZ Cormay oraz gotówki pozyskanej z zeszłorocznej emisji akcji (ponad 20 mln zł).

- Dynamicznie rozwijamy obecną działalność poprzez zwiększanie oferty testów i aparatów, akwizycje oraz budowę zakładu w Lublinie, który czterokrotnie zwiększy zdolności produkcyjne odczynników. Jednocześnie komercjalizujemy naszą przełomową technologię. Dzięki temu zamierzamy stać się spółką zauważalną w skali globalnej – powiedział prezes PZ Cormay.

 Obecnie rynek diagnostyki medycznej jest warty 45 mld USD i rozwija się w tempie około 7 proc. rocznie. Technologia PZ Cormay sprawi, że skokowo powinien wzrosnąć tzw. segment Point of Care Testing, a urządzenia na bazie przełomowej technologii PZ Cormay znajdą się nie tylko w laboratoriach, ale również w gabinetach lekarskich, a nawet w użyciu indywidualnych pacjentów, np. z chorobami serca, wątroby czy z cukrzycą.

Więcej o atrakcyjności rynku diagnostyki medycznej, działalności i wynikach PZ Cormay oraz aktywności największych koncernów na rynku diagnostyki można dowiedzieć się z prezentacji

[Prezentacja]

tl_files/klienci/nowy/PICT8340.JPG

tl_files/klienci/nowy/PICT8341.JPG

 

Wróć

Nasi klienci