Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Sonel

09.09.2011

Czas: 9 września 2011 r.
Miejsce: Warszawa
Temat: Omówienie wyników finansowych za I półrocze 2011 r. oraz przedstawienie perspektyw Spółki na kolejne okresy

Goście: 5 dziennikarzy, 4 analityków

 

Sonel zarabia coraz więcej, więc wzrośnie też dywidenda

 

Sonel, należący do grona liczących się w świecie producentów przyrządów do pomiarów elektrycznych, wykazał w I półroczu br. 20,3 mln zł przychodów netto ze sprzedaży. To o 28,7 proc. więcej niż przed rokiem.

 

- To zasługa unikalności naszych produktów, które spotykają się z dużym zainteresowaniem za granicą. O ile dynamika sprzedaży w kraju to 8 proc., o tyle eksport rośnie nam w tempie 70 proc. To bardzo dobra wiadomość dla akcjonariuszy także z tego względu, że posiadamy mocno zdywersyfikowaną geograficznie sprzedaż, co stabilizuje naszą sprzedaż. Jest to z pewnością element budujący silne fundamenty naszej działalności – powiedział Krzysztof Wieczorkowski, Prezes Zarządu Sonel S.A.

 

Jednocześnie Sonel nie ma potrzeby korzystania z rynkowych instrumentów hedgingu walutowego.

 

- Ogólnie przychody w dewizach pokrywają wydatki dewizowe na komponenty do produkcji. Nie posiadamy więc otwartej pozycji walutowej o istotnej wielkości. Udaje nam się z powodzeniem stosować hedging naturalny – wyjaśnił Krzysztof Wieczorkowski, Prezes Zarządu Sonel S.A.

 

Dynamicznie rosnące przychody przełożyły się na 2,3 mln zł zysku netto (wzrost o 1,1 proc. rdr).

 

- Poprzez rozwój wielu nowych produktów w poprzednich okresach, notujemy obecnie w księgach wysoką amortyzację. To wyraźnie obniża księgowo nasz zysk netto, co potrwa jeszcze około półtora roku. Warto jednak spojrzeć na zysk z poziomu EBITDA, który pokazuje, ile tak naprawdę zarabiamy z działalności operacyjnejpodkreślił Krzysztof Wieczorkowski, Prezes Zarządu Sonel S.A.

 tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/sonel2.JPG

Prezes dodał, że EBITDA mocno rośnie (ponad 6 mln zł w I półroczu, wzrost o połowę rdr), a gdyby dotychczasowe trendy utrzymały się, to w zasięgu Spółki jest osiągnięcie 10- 12 mln zł zysku EBITDA w 2011 roku.

 

- Po okresie wzmożonych inwestycji odcinamy już kupony. Dlatego rosnące zyski będą przekładały się na rosnącą dywidendę. To kolejny atut inwestycji w nasze akcjepowiedział Krzysztof Wieczorkowski, Prezes Zarządu Sonel S.A.

 

Z zysku za 2010 rok Sonel wypłacił 0,33 zł na akcję (wypłata nastąpiła 6 czerwca). Obecny kurs akcji Spółki wynosi około 4,6 zł. Patrząc na pełne okresy 12-miesięczne, roczna sprzedaż Spółki na koniec czerwca br. przekroczyła 40 mln zł (+31,8 proc. rdr), a zysk netto – 4,6 mln zł (+4,4 proc. rdr). Jeśli podobne wyniki Sonel wypracowałby w całym 2011 roku, to do ewentualnego podziału między akcjonariuszy byłoby znów – nawet biorąc pod uwagę podwyższoną przejściowo amortyzację - ponad 0,3 zł na akcję (stopa dywidendy około 7 proc.).

 

Szczegółowa prezentacja z konferencji [link]

Informacja rynkowa po publikacji wyników za I półrocze [link] 

Raport okresowy Sonel S.A. za I półrocze 2011 r. [link]

 tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/sonel3.JPG

Wróć

Nasi klienci