Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

AB, Wideo

20.05.2015

 

Data: 20 maja 2015 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie wyników Grupy AB za 1Q2015 i perspektyw kolejnych okresów

 

Pierwszy kwartał 2015 roku kolejnym okresem dynamicznego wzrostu

 

Grupa AB, największy dystrybutor IT w regionie CEE, po rekordowym roku 2014, ma za sobą również bardzo udany pierwszy kwartał bieżącego roku (trzeci kwartał roku finansowego 2014/2015). Przychody wzleciały o 25,5% w ujęciu rok do roku, a zysk netto – o 27,4%. Więcej można przeczytać tutaj [link]. Narastająco za cztery ostatnie kwartały przychody Grupy AB miały wartość blisko 6,8 mld zł (+22,3% rdr), a zysk netto – 66,6 mln zł (+22,6%). Warto też zaznaczyć, że Grupa AB wypracowuje również pozytywne trendy w bilansie i przepływach pieniężnych. Na koniec marca 2015 roku wskaźnik płynności bieżącej wzrósł do 1,47 z 1,36 przed rokiem, a wskaźnik płynności szybkiej – do 0,67 z 0,65. Zadłużenie finansowe do EBITDA nominalnie nieznacznie wzrosło do wciąż bezpiecznego poziomu 2,59, ale po odjęciu efektu inwestycji w nowe centrum logistyczne – byłby znaczny spadek (do 1,94). O 6 dni, do 32 dni, polepszył się również w ujęciu rok do roku w I kw. br. cykl konwersji gotówki. Operacyjny cash flow wzrósł z 9,4 mln zł do 14,9 mln zł (+59,5%).tl_files/klienci/nowy/AB/20.05_AB_3.jpg

- Wysoka płynność finansowa to rękojmia stabilnego wzrostu skali działania. Od lat utrzymujemy również najniższy wskaźnik SG&A w branży, a bezpieczeństwo finansowe i operacyjne wpisane jest w naszą strategię. Z tego też powodu prowadzimy skuteczny hedging walutowy i najlepiej w branży zarządzamy ryzykiem kredytowym – powiedział zebranym Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB SA.

Podkreślił, iż prowadzona przez Grupę AB polityka zarządzania ryzykiem kursowym sprawia, iż nawet mocny ruch kursu dolara w I kw. br. nie wpłynął w żaden sposób na marżę handlową. Jednocześnie Grupa AB dzięki własnemu procesowi oceny kontrahentów może pochwalić się nieosiągalną dla większości podmiotów z branży strukturą wiekowania należności oraz najniższym poziomem szkodowości w branży. Co więcej, należności Grupy AB są ubezpieczone.

W jakich kierunkach Grupa AB będzie rozwijała się w kolejnych miesiącach? Przedstawiciele spółki mówili o rozwoju kanałów sprzedaży, w tym kanału franczyzowego (rusza sieć Wyspa Skarbów – zabawki i art. dla dzieci), umacnianiu się na pozycji lidera rynku IT i wzrost w segmencie AGD/RTV oraz w segmencie zabawek, umacnianiu dominującej pozycji na rynku czeskim przez zależną spółkę AT Computers (wycena giełdowa zdaje się nie zauważać tego faktu), a także o otwarciu nowego rozdziału w zakresie logistyki i obsługi e-commerce (nowe centrum dystrybucyjne w Magnicach pod Wrocławiem). tl_files/klienci/nowy/AB/20.05_AB_2.jpg

- Jesteśmy może trochę nudni, że to, co obiecamy, spełniamy. Ale tak jest też tym razem. Zgodnie z pierwotnym planem, jeszcze w tym miesiącu nasze centrum w Magnicach zostanie dopuszczone do użytku. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Pozwoli nam znacznie zwiększyć skalę działalności, w tym nowoczesnych usług logistycznych, jak dropshipping – powiedział Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB SA.

Warto zaznaczyć, że obecne centrum dystrybucyjne AB jest w pełni wykorzystywane, a w sezonie (IV kw.) spółka musiała wynajmować dodatkowe powierzchnie w innych lokalizacjach, co kosztowało ją około 2 mln zł. Tymczasem całe koszty przeprowadzki do nowego obiektu mają wynieść szacunkowo kilka milionów złotych. Operacyjnie AB utrzyma w użyciu automatykę w obecnym magazynie przez pierwsze miesiące funkcjonowania nowego centrum dystrybucyjnego – to minimalizacja wszelkich ryzyk. W IV kw. br., kiedy obiekt we Wrocławiu powinien być już pusty, zostanie on wystawiony na sprzedaż.

 

Informacja prasowa nt. wyników 1Q2015  [link]

Prezentacja z konferencji  [link]

Raport okresowy Grupy AB  [link]

 Wróć

Nasi klienci