Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

AB, Wideo

24.09.2019

 

Data: 24 września 2019 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji Grupy AB po roku finansowym 2018/2019 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Grupa AB jeszcze mocniejsza wkracza w nowy rok finansowy 2019/2020

Największy w Polsce i regionie dystrybutor IT i elektroniki użytkowej – Grupa AB – ma za sobą udany rok finansowy z rekordowymi przychodami 8,8 mld zł oraz solidnymi wynikami finansowymi (98 mln zł EBITDA, 58 mln zł zysku netto), stabilną gotówką z działalności operacyjnej (+70 mln zł) i malejącym zadłużeniem netto (-20% rdr). [więcej można przeczytać tutaj]

tl_files/klienci/nowy/AB/24.09.2019_AB_2.jpg- W związku ze zmianami prezentacyjnymi na bazie nowych standardów rachunkowości oraz z uwagi na nieco inne uwarunkowania zewnętrzne, porównanie rok do roku jest bardziej adekwatne dla zysku netto niż dla wyniku operacyjnego czy EBITDA. W ostatnim kwartale, pomimo wyzwań na rynku polskim, zanotowaliśmy wzrost zysku netto do 12,2 mln zł – podkreślił Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych Grupy AB.

Wypracowane wyniki finansowe byłyby z pewnością jeszcze wyższe, gdyby nastąpiła "normalizacja" sytuacji na rynku polskim na wzór nie tylko Europy Zachodniej, ale także naszych południowych sąsiadów – Czech i Słowacji.

- Trudno przypuszczać, aby na coraz bardziej dojrzałym rynku, jakim jest nasz rodzimy rynek, ostra walka konkurencyjna miała się jeszcze długo toczyć, tym bardziej w świetle konsolidacji podmiotowej. Sprzyja nam makroekonomia, zamierzamy to wykorzystać – wskazał CFO Grupy AB.

W najbliższych kwartałach Grupa AB zamierza realizować dotychczasową strategię, opartą na dywersyfikacji, bezpieczeństwie wzrostu i myśleniu długoterminowym.

- Choć jesteśmy numerem jeden w regionie, wciąż widzimy przestrzeń do rozwoju. W minionym roku obrotowym umocniliśmy się w aż 7 na 10 głównych kategorii produktów IT. Poza tym, takie segmenty jak cloud, digital signage, smart home czy e-commerce rozwijają się dynamicznie, a my mamy duży potencjał, aby być tego beneficjentem - mamy własny nowoczesny magazyn, zaawansowane rozwiązania automatyzujące logistykę, najszerszą bazę klientów, sprawdzone know-how i silną pozycję finansową – podkreślił Grzegorz Ochędzan

Uczestnicy spotkania pytali m.in. o przygotowanie do rozszerzani mechanizmu split payment od listopada wraz z zakończeniem funkcjonowania odwróconego VAT-u oraz o dywidendę i skup akcji własnych.

tl_files/klienci/nowy/AB/24.09.2019_AB_3.jpg- Jesteśmy przygotowani do zmian w rozliczaniu podatku VAT, a nasza płynność finansowa jest w tym kontekście dużym atutem i przewagą konkurencyjną. Na rachunku VAT możemy bowiem mieć szczytowo 30-50 mln zł. Słabsze podmioty na rynku na pewno mocno to odczują, co może skierować strumień zakupowy do nas. Jeśli chodzi o dywidendę, to na pewno wsłuchamy się w głosy akcjonariuszy. Z kolei jeśli chodzi o buy-back, to właśnie formalnie go uruchomiliśmy, zatrudniliśmy biuro maklerskie do obsługi transakcji podczas sesji giełdowych. Skup ma jednak swoje spore ograniczenia wynikające z ram prawnych, a jednocześnie zamierzamy rozważnie wydawać gotówkę, co jest wpisane w nasze DNA – powiedział Grzegorz Ochędzan.

Zgodnie z uchwałą WZ, spółka może skupić własne akcje za maksymalnie 15 mln zł po cenie od 1 do 30 zł za sztukę. Obecny kurs to około 20 zł za akcję.

Więcej informacji można znaleźć w materiałach, do których linki znajdują się poniżej.

 

Linki:

Informacja prasowa po FY 2018/2019 - link

Prezentacja z konferencji po FY 2018/2019 - link

Skonsolidowany raport okresowy FY 2018/2019 - link

 

 


Wróć

Nasi klienci