Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

AB, Wideo

18.11.2015

 

Data: 18 listopada 2015 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy AB po Q3 2015 oraz perspektyw na przyszłe okresy

 

Grupa AB błyszczy wynikami na tle branży, jest aktywna w zakresie akwizycji i nowych asortymentów 

Grupa AB, największy dystrybutor IT w regionie CEE, ma za sobą kolejny bardzo udany kwartał. Przychody przekroczyły 1,5 mld zł, a skorygowana EBITDA osiągnęła 24 mln zł, notując wzrost o 6% rdr.  W trakcie trzech kwartałów 2015 roku Grupa AB wypracowała w ujęciu skorygowanym 73 mln zł EBITDA (+13% rdr) i ponad 42 mln zysku netto (+11% rdr) przekraczając 4,7 mld zł przychodów (+8% rdr). Tym samym Grupa AB wyraźnie umocniła się na pozycji numer 1 wśród dystrybutorów IT w regionie CEE, dystansując po III kw. drugą w kolejności firmę o ponad 1 mld zł sprzedaży [więcej informacji można znaleźć tutaj -> [link].

- Zanotowaliśmy bardzo dobre wyniki finansowe. Pokazujemy siłę na niełatwym rynku. Pomimo inwestycji w nowe centrum logistyczne utrzymujemy wysokie wskaźniki płynności, które są rękojmią stabilnego wzrostu. Mamy również bezpieczny, wręcz modelowy wskaźnik ogólnego zadłużenia (67%), na co dużą uwagę zwracają banki. Tak jak w poprzednich okresach możemy pochwalić się również najniższym poziomem kosztów SG&A w branży – powiedział Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB SA.

Grupa AB rozwija się wielokierunkowo, a w każdym obszarze odnosi systematycznie sukcesy. tl_files/klienci/nowy/AB/18.11_AB_2.jpg

- Po trzecim kwartale skupiamy się na omówieniu usług chmurowych, segmentu enterprise i e-commerce, ale oczywiście w pozostałych obszarach biznesowych, jak chociażby w zakresie największej sieci franczyzowej w regionie, rozwijanym segmencie AGD/RTV czy w zabawkach też dzieje się dużo dobrego – powiedział zebranym Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB SA.

- Niektórzy nasi konkurenci ekscytują się rozpoczęciem dostarczania do jakiejś sieci detalicznej. Otóż my tam dawno już jesteśmy. Tak samo jeśli chodzi o nowe grupy asortymentowe spoza IT. Po prostu my robimy swoje, a dopóki jest to działalność marginalna, dopóty nie rozmywamy nią przekazu dla inwestorów – dodał Prezes Przybyło.

Podkreślił pozycję Grupy AB jako lidera run-rate’u, czyli odnawialnych, codziennych zakupów klientów.

- Dla nas ważne jest bezpieczeństwo, stabilność, długoterminowe i przejrzyste relacje z klientami. Nie opieramy znacznej części swojego biznesu, jak niektóre podmioty na rynku, na dużych, jednorazowych kontraktach, które mogą być, ale nie niekoniecznie muszą być – wyjaśnił Prezes Przybyło. 

tl_files/klienci/nowy/AB/18.11_AB_3.jpgPrzedstawiciele Grupy AB opowiedzieli analitykom, zarządzającym oraz dziennikarzom o nowej platformie AB do sprzedaży subskrypcji chmurowych. To szybko rozwijający się segment rynku, który wydaje się być bardzo przyszłościowym kierunkiem.

- Usługi chmurowe spełniają potrzeby zmieniającego się świata w zakresie kosztów, wygody czy elastyczności. Grupa AB została wybrana przez Microsoft na regionalnego Cloud Solution Providera. Nasza platforma pozwoli nam zarabiać na kolejnych tego typu kontraktach. Finalizujemy rozmowy z kolejnym światowym liderem w swojej niszy oprogramowania – zakomunikował Pan Andrzej Przybyło.

Pytania inwestorów i dziennikarzy dotyczyły m.in. potencjalnych akwizycji, jakich Grupa AB może dokonać w najbliższych kwartałach.

- To jest kolejny obszar, w którym – w przeciwieństwie do konkurentów - komunikujemy tylko informacje istotne dla inwestorów. Jednocześnie szanujemy pieniądze akcjonariuszy i decydujemy się na inwestycje tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni sukcesu. To również nas odróżnia od konkurencji. Propozycji spółek do przejęcia w Polsce i za granicą dostawaliśmy i dostajemy mnóstwo. Analizujemy, rozmawiamy z różnymi podmiotami, także teraz. Ale trzeba mieć świadomość, że najpierw trzeba wyłuskać właściwe firmy. Poza tym, od rozmów do transakcji atrakcyjnego, komplementarnego podmiotu z reguły mija sporo czasu. Zakup Rekmana negocjowaliśmy 3 lata. Mogę jednocześnie zapewnić, że prowadzimy ciekawe projekty zarówno pod względem akwizycji, jak również poszerzania asortymentu – odpowiedział Prezes Przybyło.

 

Do pobrania:

Prezentacja z konferencji  [link]

Raport okresowy Grupy AB za 3Q 2015  [link]


 

 

Wróć

Nasi klienci