Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

AB, Wideo

01.03.2016

 

Data: 1 marca 2016 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie dokonań biznesowych i wyników finansowych Grupy AB po IV kw. 2015 roku oraz omówienie perspektyw na kolejne okresy

 

Grupa AB przekroczyła 7 mld PLN rocznej sprzedaży, wykorzystuje korzystną sytuację na rynku czeskim

 

Grupa AB zanotowała w czwartym kwartale 2015 roku wyśmienite wyniki, przekraczając pierwszy raz w ostatnim kwartale roku kalendarzowego próg 1 mld zł przychodów oraz mocno rozwijając zarówno segment enterprise, jak również AGD/RTV oraz zabawek [więcej ->link]. Osiągnięte wyniki były również wyraźnie powyżej konsensusu analityków giełdowych [link]. 

tl_files/klienci/nowy/AB/1.03_AB_2.jpg- W trakcie czterech kwartałów roku 2015 przekroczyliśmy 7 mld zł przychodów, najwyższe w historii były również zyski. Umocniliśmy pozycję numer jeden w regionie CEE i widzimy możliwości dalszej ekspansji – powiedział zebranym Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB SA.

- Co ważne, rozwijamy się harmonijnie we wszystkich obszarach działalności, a dywersyfikacja dotyczy również dostawców - współpracujemy bowiem z aż 700 vendorami. Wykorzystujemy również możliwości szybkiego wzrostu biznesu w Czechach i na Słowacji – dodał Prezes Przybyło.

To właśnie rosnący po 25-30% rocznie biznes w Czechach i okazje rynkowe w IV kwartale 2015 roku sprawiły, iż Grupa AB zaraportowała zwiększony stan kapitału pracującego.

- Nasze wskaźniki zadłużenia są bezpieczne, a wskaźniki rotacji znajdują się na dobrych poziomach. Zatowarowanie w Czechach, którego efektem jest również wyższy poziom zadłużenia odsetkowego na koniec grudnia, były działaniami świadomymi i zaplanowanymi. Styczeń pokazał już, że nasza czeska spółka ATC potrafi robić dobre transakcje, poziom zapasów mocno spadł. Jednocześnie pamiętajmy, że pieniądz w Czechach jest rekordowo tani, mamy możliwość zadłużania się na zaledwie około 1% rocznie – podkreślił Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB SA. 

tl_files/klienci/nowy/AB/1.03_AB_31.jpgDodał, iż na wyniki raportowane przez AB należy patrzeć również przez pryzmat nowego centrum logistycznego w Magnicach (trwa proces migracji operacji) – wyniki finansowe oczyszczone ze zdarzeń o charakterze przejściowym / jednorazowym byłyby jeszcze wyższe. W III kw. 2015 r. z tego tytułu wyniki zostały obciążone blisko 2 mln zł kosztów, w minionym kwartale było to około 1 mln zł. Nowy magazyn powinien przejąć wszystkie operacje w okresie marzec-kwiecień.

- Można zatem spodziewać się jeszcze około 1,5 mln zł kosztów związanych z migracją do Magnic. Nowe centrum logistyczne oznacza nowe możliwości biznesowe, w tym obsługę europejskiego rynku e-commerce. Już teraz obsługujemy sklepy internetowe z 22 krajów – powiedział Grzegorz Ochędzan.

Przedstawiciele Zarządu AB SA mówili podczas spotkania również m.in. o wiodącej pozycji Grupy AB w zakresie obsługi e-commerce, rozwoju ATC, oferowaniu nowej jakości wartości dodanej na rynku dystrybucji, sukcesach w realizacji kontraktów z Apple, Microsoftem, HP czy Lenovo, nowych dystrybucjach, nowoczesnym nowym centrum logistycznym w Magnicach i spodziewanym impulsie wzrostowym, jaki przyniesie rządowy program „Rodzina 500+”. Wiele przydatnych danych i informacji w tym zakresie znajduje się w prezentacji z konferencji, do której link znajduje się poniżej.

Linki:

Prezentacja z konferencji  -> link

Informacja prasowa  -> link

Raport okresowy za Q4 2015 Grupy AB  -> link

 


Wróć

Nasi klienci