Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

AB, Wideo

17.05.2016

 

Data: 17 maja 2016 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy AB po Q1 2016 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Grupa AB deklasuje rynkowych konkurentów

 

Największy w regionie CEE dystrybutor IT, RTV/AGD i elektroniki użytkowej ma za sobą kolejny bardzo udany kwartał, w którym zdeklasował wynikami konkurentów. Podczas gdy przychody niektórych innych firm spadły o ponad 20% rok do roku, a zyski stopniały praktycznie do zera, Grupa AB potrafi sprostać wyzwaniom rynku nowoczesnej dystrybucji. W pierwszym kwartale 2016 roku (trzeci kwartał roku finansowego 2015/2016) Grupa AB zanotowała ponad 1,7 mld PLN przychodów (+1% rok do roku), zwiększając rentowność. Wynik EBITDA, po skorygowaniu o przypadające na ten okres koszty migracji do centrum logistycznego w Magnicach (zdarzenie o charakterze przejściowym), wzrósł szacunkowo o 5,2% rdr, do 25,7 mln PLN. Analogicznie skorygowany zysk netto to 13,4 mln PLN. Trzeba przy tym pamiętać, że w I kw. br. naliczana jest już amortyzacja nowego centrum dystrybucyjnego (ok. 1 mln PLN/kwartał) oraz ponoszone są koszty finansowania nowej inwestycji (więcej: link).

tl_files/klienci/nowy/AB/17.05_AB_2.jpg- Mocna i stabilna sytuacja finansowa umożliwia dalszą ekspansję biznesową Grupy AB – podkreślił podczas spotkania z analitykami, zarządzającymi funduszami i przedstawicielami mediów Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB SA.

Spółka ma niskie wskaźniki zadłużenia, wysokie wskaźniki płynności i cykl konwersji gotówki, utrzymujący się poniżej 40 dni. W I kw. 2016 roku zadłużenie odsetkowe Grupy AB zostało zmniejszone o aż 75 mln PLN, a jej przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej bardzo mocno wzrosły – z 14,9 mln PLN przed rokiem do 92,6 mln PLN w minionym kwartale.

- Co więcej, Grupa AB ma pełną kontrolę ryzyka kredytowego kontrahentów, jak również realizuje skuteczną strategię pełnego zabezpieczenia ryzyka walutowego. Mamy nieosiągalną dla większości podmiotów z branży strukturę wiekowania należności i najniższą szkodowość. Nasze należności są ubezpieczone, a kwota limitów w ramach polis stale rośnie i ma obecnie wartość blisko 1,3 mld PLN, co stwarza możliwości dalszego zwiększania skali prowadzonego biznesu. W połączeniu z neutralnością zmian kursów walutowych jest to także gwarancja bezpieczeństwa naszego rozwoju – powiedział Grzegorz Ochędzan.

Kolejnym obszarem, wyróżniającym Grupę AB na rynku dystrybucji, jest podejście do prowadzonych projektów biznesowych. Chodzi o długoterminowy i konsekwentny rozwój licznych małych i średnich inicjatyw, co zwiększa dywersyfikację biznesową i stabilność rezultatów finansowych.

- Jesteśmy także przygotowani na nowe rozdanie na rynku obsługi logistycznej dynamicznie rosnącego rynku e-commerce. Spodziewamy się wzrostu wartości tego rynku w Polsce o 50 mld PLN w najbliższych kilku latach i zamierzamy wykroić z tego tortu jak największą część, zarówno w zakresie naszych dystrybucji, jak również kompleksowej obsługi logistycznej dla podmiotów zewnętrznych. Kluczowe jest w tym obszarze już oficjalnie otwarte Centrum Dystrybucyjne Grupy AB w Magnicach pod Wrocławiem, które zapewnia nam skok ilościowy i jakościowy, a jednocześnie jest przygotowane, aby sprostać najwyższym wymaganiom rynku e-handlu [więcej tutaj -> link]– zaznaczył Grzegorz Ochędzan.                                                    tl_files/klienci/nowy/AB/17.05_AB_3.jpg

W zakresie narzędzi e-commerce Grupa AB zanotowała w I kw. br. 54% wzrostu obrotów rdr. Przykładowo, o blisko 20% rdr skoczyła liczba zleceń typu dropshipping (dostawa przesyłki do klienta końcowego w imieniu klienta AB), a o 32% rdr wzrosła liczba integracji XML.

Grupa AB może pochwalić się także dynamicznymi wzrostami skali działalności na rynkach zagranicznych, gdzie w Czechach i na Słowacji posiada własną spółkę – AT Computers. Jej przychody wzrosły w I kw. br. o 28% rdr, do 747,4 mln PLN, wynik EBITDA wzleciał o 32%, do 10,3 mln PLN, a zysk netto – o 26%, do 5,6 mln PLN.

- Nasze udziały rynkowe wyraźnie rosną w Polsce, gdzie już co trzeci produkt z zakresu IT statystycznie przechodzi przez nasz magazyn. W Czechach w okresie minionych czterech kwartałów nasz udział rynkowy wzrósł o ponad 48%, umacniając naszą pozycję nr 1 zarówno jednostkowo w Polsce czy Czechach, jak również w całym regionie CEE – powiedział Grzegorz Ochędzan.

Grupa AB ma powody do zadowolenia również w obszarze dystrybucji zabawek, gdzie kolejne sukcesy święci zależna spółka Rekman. Po spektakularnych wzrostach w IV kw. zeszłego roku, obroty w minionym kwartale skoczyły o blisko połowę rok do roku, a perspektywy na przyszłość są jeszcze lepsze. O 21% wzrosła liczba aktywnych indeksów produktowych, a o 89% skoczyła liczba nowych klientów. Istniejąca zaledwie rok własna sieć franczyzowa „Wyspa Szkrabów” systematycznie rośnie. Obecnie w ramach sieci działają 72 sklepy w całej Polsce, a docelowo punktów sprzedaży ma być 200.

- Solidna, ciężka praca całego zespołu AB zdobywa uznanie. W pierwszym kwartale 2016 roku otrzymaliśmy nagrody od HP, Della, a Rekman został Gazelą Biznesu. Co jednak najważniejsze, prezes Andrzej Przybyło został nagrodzony Wektorem Pracodawców RP – wyliczał Grzegorz Ochędzan.

 

Do pobrania:

Prezentacja z konferencji [pdf]

Raport okresowy Grupy AB za Q1 2016 [link]

 


Wróć

Nasi klienci