Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

AB, Wideo

20.09.2016

 

Data: 20 września 2016 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy AB po zakończeniu roku finansowego 2015/2016 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Przewagi konkurencyjne Grupy AB wyraźnie umacniają jej pozycję rynkowego lidera


14% wzrostu kursu akcji podczas jednej sesji giełdowej – to najlepszy komentarz do wyników finansowych Grupy AB, jaki swoimi decyzjami napisali inwestorzy z GPW. Podczas gdy numer dwa i numer trzy polskiego rynku dystrybucji IT mają duże problemy, o tyle lider rynku w Polsce i całym regionie – Grupa AB – stabilnie rośnie, powiększa przewagę nad innymi podmiotami z branży i generuje solidne zyski oraz przepływy pieniężne [więcej tutaj – link]. 

tl_files/klienci/nowy/AB/20.09.16_AB_2.jpg- Mija właśnie 10 lat naszej obecności na GPW. To okres, w którym zwielokrotniliśmy skalę działania, a nasi akcjonariusze pomnożyli swój kapitał zdecydowanie mocniej niż zachowały się indeksy giełdowe. W ocenie analityków i zarządzających jesteśmy najlepszą jakościowo spółką w branży, co przełożyło się zresztą na stabilny akcjonariat profesjonalnych inwestorów finansowych. Jesteśmy skuteczni, stabilni i przejrzyści. Rozwijamy się dynamicznie, ale jednocześnie bezpiecznie – powiedział Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB SA.

- W przeszłości wielokrotnie byliśmy negatywnie oceniani ze względu na nasz konserwatyzm biznesowy, za podejście długoterminowe zamiast krótkoterminowej pogoni za ryzykownymi zyskami, którą widać było w naszej branży. Na koniec dnia widać, kto miał rację. Cieszę się, że już właściwie wszyscy to widzą – dodał Prezes Przybyło.

Warto podkreślić, że mocny wzrost przychodów w minionym kwartale (+30%), który w naturalny sposób wymaga zwiększenia kapitału obrotowego i finansowania, Grupa AB potrafiła osiągnąć przy jednoczesnej dalszej konsekwentnej poprawie wielu wskaźników finansowych – i to pomimo, że już wcześniej znajdowały się na bardzo bezpiecznych poziomach. Wskaźnik płynności bieżącej osiągnął już wartość 1,5, a zadłużenie finansowe spadło w okresie kwiecień-czerwiec o 56 mln PLN. Spółka potrafiła również skrócić cykl konwersji gotówki o aż 7 dni kwartał do kwartału.

- Wyróżnia nas także bezpieczna struktura finansowania, w której dużą rolę odgrywają długoterminowe obligacje. Systematycznie zwiększamy też wartość kapitałów własnych, które są około dwa razy większe niż najbliższego konkurenta. O możliwościach wzrostu wartości naszego biznesu mówi to, że nasi obecni partnerzy handlowi mogą w ramach limitów ubezpieczeniowych potroić obroty z nami  - podkreślił Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB SA.

Grupa AB ma najniższe koszty SG&A w całej branży oraz kompleksowo zarządza ryzykiem, skutecznie je minimalizując.

- Największa efektywność operacyjna i kosztowa, najsilniejsza logistyka i finanse, liczne przewagi konkurencyjne oraz sprzyjająca sytuacja makroekonomiczna w regionie wraz z efektami konserwatywnego prowadzenia biznesu sprawiają, iż od 10 kwartałów zdecydowanie zyskujemy udziały rynkowe i oddalamy się od konkurencji. ABC Data jest już 40% obrotów poniżej nas, a Action o ponad 60% - zaznaczył Prezes Przybyło.

Dynamicznie rosnąca skala biznesu Grupy AB i wzrost znaczenia e-commerce w handlu detalicznym sprawiają, że spółka odnosi wymierne korzyści z nowoczesnego centrum dystrybucyjnego, jakie zostało uruchomione w tym roku kalendarzowym w Magnicach pod Wrocławiem. Jednocześnie słabość konkurencji w obszarze dystrybucji dużego AGD sprawiła, iż poprzedni magazyn zlokalizowany we Wrocławiu przyda się do składowania tego asortymentu.                tl_files/klienci/nowy/AB/20.09.16_AB_3.jpg

- Obiekt we Wrocławiu będzie oferował usługi logistyki kontraktowej dla podmiotów zewnętrznych, pierwsze umowy już mamy. Natomiast obsługa dużego AGD z tego magazynu – asortymentu o odmiennych wymaganiach magazynowych od asortymentu IT, RTV czy zabawek - to efekt „pozytywnego bólu głowy”, dużego sukcesu rynkowego w tym zakresie, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni – powiedział Prezes Andrzej Przybyło.

Zaznaczył także, że Grupa AB stoi obecnie przed szansą jeszcze mocniejszego wzrostu i zagospodarowania rynku w sytuacji wyraźnej słabości konkurentów.

- Dlatego rozmawiamy z akcjonariuszami o wysokości dywidendy za miniony rok finansowy. Sam jako akcjonariusz nie mam jeszcze wyrobionego zdania w tym temacie i tak jak w poprzednich okresach wsłuchujemy się w oczekiwania naszych akcjonariuszy, którzy ważą możliwości przyspieszenia naszego rozwoju organicznego oraz wypłaty gotówki – powiedział Andrzej Przybyło.

Uczestników spotkania mocno interesowały plany rozwojowe Grupy AB.

- Naszym celem jest konsekwentny wzrost, gdyż widzimy dużo możliwości rozwoju na obecnych rynkach. Długoterminowo i z sukcesami rozwijamy wiele relatywnie nowych projektów, np. dystrybucję RTV, AGD, zabawek, segment digital signage czy VAD. Analizujemy również możliwości dalszej ekspansji geograficznej i produktowej, w tym pod względem M&A. Nie znaleźliśmy jednak na razie kolejnych możliwości w tym zakresie, które w praktyce gwarantowałyby duży sukces, tak jak przejęte przez nas AT Computers czy Rekman. Po prostu szanujemy pieniądze akcjonariuszy – podsumował Prezes Przybyło.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji -> link

Informacja prasowa -> link

Raport okresowy Grupy AB za rok finansowy 2015/2016 -> link

 


Wróć

Nasi klienci