Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

AB, Wideo

15.11.2016

 

Data: 15 listopada 2016 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy AB po trzecim kwartale 2016 roku oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Grupa AB inwestuje w rozwój i coraz mocniej góruje nad konkurencją

 

Grupa AB w szybkim tempie umacnia się na pozycji lidera rynku dystrybucji IT w Polsce i regionie CEE, a miniony kwartał był kolejnym rekordowym okresem (więcej informacji znajduje się tutaj: link).

- Dzięki stabilnej pozycji kapitałowej i zdywersyfikowanej strukturze finansowania Grupa AB z łatwością absorbuje dynamiczne wzrosty sprzedaży bez negatywnego wpływu na utrzymanie wysokich wskaźników płynności. Grupa AB jest w pełni przygotowana płynnościowo na dalsze istotne wzrosty obrotów – podkreślił Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB SA. tl_files/klienci/nowy/AB/15.11_AB_2.jpg

Zwrócił także uwagę na stabilność cyklu konwersji gotówki oraz ubezpieczenie należności, a także na możliwości zwiększenia finansowania bankowego i wzrosty limitów ubezpieczeniowych na handel z Grupą AB. Warto zauważyć, iż w okresie trzech kwartałów tego roku gotówka wygenerowana z działalności operacyjnej więcej niż podwoiła się, do niemal 118 mln PLN, a zadłużenie odsetkowe spadło o ponad 93 mln PLN. Co więcej, silny bilans z wysokimi kapitałami własnymi to wyróżnik Grupy AB w branży dystrybucji IT. To odwrotność sytuacji u wcześniejszych głównych konkurentów na rynku polskim.

- Widzimy możliwości dalszego dynamicznego wzrostu. Po rozmowach z głównymi akcjonariuszami doszliśmy jako zarząd do wniosku, że będziemy rekomendować walnemu zgromadzeniu pozostawienie zysku roku finansowego 2015/2016 w całości w spółce. Gotówka jest królem, a dzięki dodatkowemu paliwu, odpłacimy się akcjonariuszom przyszłymi zyskami – zakomunikował Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB SA.

Należy zauważyć, iż Grupa AB z realizowanymi zyskami, skalą przychodów i wartością kapitałów własnych (blisko 600 mln PLN) kilkukrotnie przewyższa najbliższych konkurentów, a jej przewaga szybko się powiększa.

Przedstawiciele Grupy AB opowiedzieli uczestnikom spotkania o rozwoju poszczególnych segmentów działalności, a akcjonariusze usłyszeli dobre informacje zarówno co do obszaru IT, jak i pozostałych  asortymentów, tworzących łącznie największe portfolio produktowe w regionie (blisko 100 tys. indeksów, dostępnych od ręki z magazynu). tl_files/klienci/nowy/AB/15.11_AB_3.jpgNiezwykle mocno rozwija się segment AGD/RTV, digital signage czy gaming. 

W zakresie asortymentu dla graczy (6,7 tys. produktów) warto zwrócić uwagę na nowy dedykowany kanał sprzedaży tych produktów (X-play), produkcję maszyn PC dla graczy z montażem we własnej fabryce i dedykowaną im linię komputerów X-Diablo (Triline). Grupa AB jest także sponsorem zespołu e-sportowego Alsen-Team i wprowadziła na rynek e-sportową serię komputerów pod marką Optimus, patronując jednocześnie turniejom e-sportowym.

- W każdym obszarze biznesowym działamy kompleksowo i długoterminowo, co jest podwaliną naszego sukcesu biznesowego – powiedział Prezes Przybyło.

Konsekwentnie rosną sieci franczyzowe Grupy AB. Zyskuje ona również na wymianie kas fiskalnych w Czechach. Grupa AB nie kryje zadowolenia z rozwoju segmentu dystrybucji zabawek, w tym sieci franczyzowej Wyspa Szkrabów. Niezwykle ważny jest także szybki wzrost sprzedaży w oparciu o narzędzia e-commerce, co pokazuje wiodącą rolę Grupy AB w trwającej rewolucji na rynku dystrybucji – w najbliższych latach wartość rynku e-handlu tylko w Polsce może wzrosnąć o nawet 50 mld PLN.

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa - link

Raport okresowy Grupy AB za I kw. roku finansowego 2016/2017 - link

 

 


Wróć

Nasi klienci