Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

AB, Wideo

12.09.2017

 

Data: 12 września 2017 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy AB po roku finansowym 2016/2017 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Grupa AB rynkowym dominatorem, poszerza ofertę i notuje kolejne rekordowe wyniki

  Grupa AB, największy w Polsce i regionie dystrybutor IT, ma za sobą kolejny rekordowy rok finansowy. Był on o tyle szczególny, że pierwszy raz w historii obroty przekroczyły poziom 8 mld PLN. Co więcej, Grupa AB zanotowała nie tylko kilka razy większe przychody niż konkurenci, ale również w ślad za wyższymi marżami wielokrotnie większe okazały się zyski (więcej tutaj: LINK).

- Nasze wyniki, siła finansowa i pozycja rynkowa potwierdzają dominującą pozycję  Grupy AB w Polsce i w całym regionie CEE, w którym Polska, Czechy i Słowacja odpowiadają za trzy czwarte obrotów. Obsługujemy również coraz więcej podmiotów e-commerce, dostarczając produkty do ponad 30 krajów – podkreślił Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB SA.

 

Rynkowy lider umacnia pozycję

Zaznaczył, że w na polskim rynku dystrybucji IT, gdzie przez problemy innych polskich firm z branży pojawili się zagraniczni gracze, widać presję na marże, które są już na bardzo niskich poziomach.

- Nie bierzemy na razie udziału w wojnie cenowej. Nie znaczy to jednak, że w pewnym momencie nie pomożemy rynkowi się oczyścić. My mamy dużo tlenu w butli, a taki komfort nie każdy na rynku ma – ujął metaforycznie Prezes Przybyło.

Tymczasem Grupa AB umacnia się w każdym obszarze działalności na wiodącej pozycji. Jest to szczególnie cenne w przypadku najbardziej rozwojowych segmentów.

tl_files/klienci/nowy/AB/12.09.2017_AB_2.jpg- Przyszłość sprzedaży wszelakiego oprogramowania to chmura. Już teraz to dynamicznie rosnący rynek. Microsoft, nasz strategiczny partner i światowy gigant na polu oprogramowania, zakończył już budowę sieci dystrybutorów usług chmurowych w regionie. Grupa AB zbudowała już w tym zakresie pozycję lidera i zamierza budować jeszcze szerszą bazę resellerów, generując silne wzrosty sprzedaży w zakresie oferty cloud – podkreślił Prezes Przybyło.

Przedstawiciele Grupy AB opowiedzieli zgromadzonym o dokonaniach w pozostałych obszarach działalności na rynku IT, w tym m.in. w dystrybucji z wartością dodaną (VAD) czy digital signage.

Grupa AB to jednak nie tylko dystrybucja IT. W Polsce AB rozwija z sukcesem dystrybucję RTV/AGD i zabawek. Spółka idzie za ciosem.

- Wszystko, co robimy, wynika z wsłuchiwania się w oczekiwania naszych klientów, których mamy najszerszą sieć w regionie – ponad 16 tys. Dlatego też możemy poinformować o rozszerzaniu naszej oferty o obszar smart home, komplementarny z dotychczasową ofertą elektroniki użytkowej. Rynek smart home jest o tyle ciekawy, że prognozy mówią o jego czterokrotnym wzroście w cztery lata – powiedział Prezes Andrzej Przybyło.

Można również się spodziewać, że impulsem wzrostowym w najbliższych miesiącach będą również nowe produkty Apple, których Grupa AB jest największym dystrybutorem w regionie. Dzisiaj zresztą ma nastąpić oczekiwana premiera nowych iPhone’ów i innych urządzeń Apple.

 

Zyski reinwestowane w rozwój

Grupa AB konsekwentnie realizuje strategię rozwoju z wpisanym w nią bezpieczeństwem. Dlatego też mając najsilniejsze w branży finanse i dużą przestrzeń do rozwoju biznesu (niewykorzystane linie kredytowe, limity ubezpieczeniowe), Grupa AB zamierza akumulować gotówkę.

- Cash is king. W naszej branży gotówka jest królem: o ile limity kredytowe nie spadają mocno w całej branży, to następują duże przesunięcia od jednych graczy do drugich. Ta zmiana podziału sił na rynku uderza w graczy, którzy posługują się wysokim lewarowaniem. Liczymy na to, że ta sytuacja wypchnie z rynku tzw. poddystrybutorów, którzy dodatkowo powodowali w ostatnim czasie presję na marże kupując niewielkie partie towaru i lokując je na rynku – powiedział Prezes Przybyło.

tl_files/klienci/nowy/AB/12.09.2017_AB_3.jpg- Nasze patrzenie na dywidendę jest w tej chwili negatywne. Mamy największe limity handlowe w branży i chcemy je jeszcze powiększyć, gdyż liczymy na wzrosty obrotów z tym związane. W tej sytuacji możemy być beneficjentem tego, że zostawimy te pieniądze w spółce. Obecnie rekomendowalibyśmy Walnemu Zgromadzeniu, podobnie jak przed rokiem, niewypłacanie dywidendy. Mamy bowiem szansę jeszcze wyraźniej umocnić swoją pozycję względem konkurencji – dodał Andrzej Przybyło.

Na pytanie jednego z analityków, obecnych na spotkaniu, dlaczego spółka nie chce wypłacić chociażby symbolicznej kwoty 10-15 mln zł dywidendy, przedstawiciele AB odpowiedzieli, że chodzi jej o sygnał, iż akumuluje środki na rozwój i jest spółką, która dostrzega perspektyw rozwoju. Grupa AB zamierza poprzez dalsze zwiększanie kapitałów własnych (najwyższe w branży), zdywersyfikowane źródła finansowania i duży udział finansowania długoterminowego jeszcze mocniej uwiarygodnić się w oczach ubezpieczycieli, dostawców i klientów.

- Widzimy możliwości dalszych wzrostów obrotów, które w naszej branży wiążą się z istotną dodatnią wartością cyklu konwersji gotówki i zapotrzebowaniem na finansowanie. Zdrowe finansowanie, oparte w dużej mierze na kapitale własnym, a nie obcym, pozwala na ocenę nas przez partnerów jako wiarygodnych. Dzięki temu liczymy na to, że duża część nowego biznesu na rynku będzie szła do nas – powiedział Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB SA.

Jednocześnie CAPEX w Grupie AB powinien utrzymywać się na relatywnie niskim poziomie.

- Zakładamy, że nakłady inwestycyjne w obecnym roku finansowym, podobnie jak w minionym, będą oznaczały zwykłe nakłady odtworzeniowe, nawet niższe niż wartość amortyzacji. W zeszłym roku amortyzacja miała wartość około 14 mln zł, podczas gdy inwestycje, które poczyniliśmy, miały wartość około 10 mln zł - powiedział Grzegorz Ochędzan.

 

LINKI:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa nt. wyników finansowych - link

Raport okresowy Grupy AB za okres roku finansowego 2016/2017 - link

 


Wróć

Nasi klienci