Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

AB, Wideo

01.03.2018

 

Data: 1 marca 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy AB po Q4 2017 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Grupa AB po 2017 roku awansowała na pozycję nr 8 w Europie

 

Największy podmiot z branży dystrybucji IT w naszym regionie (CEE) zanotował kolejny rekord skali obrotów - w trakcie czterech kwartałów 2017 roku osiągnął pułap 8,5 mld PLN. Grupa AB wypracowała również tradycyjnie solidne zyski. Więcej informacji znajduje się tutaj

tl_files/klienci/nowy/AB/1.03.18_AB_2.jpg- Otoczenie makroekonomiczne sprzyja branży. W Polsce mamy najniższe od 25 lat bezrobocie z dynamiką wynagrodzeń wyższą niż w ośmiu poprzednich latach. Dynamicznie rośnie sprzedaż detaliczna, popyt krajowy i całe PKB, a nakłady inwestycyjne po spadku w 2016 roku również wyszły na dodatnią dynamikę – powiedział Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB SA.

- Na rynku dystrybucji IT trwa jednak wojna cenowa, głównie poprzez agresywną politykę handlową nowego gracza o zagranicznym rodowodzie. Zakończenie wojny cenowej zdecydowanie wpłynęłoby na marże. Jednocześnie jednak nawet w takich warunkach Grupa AB generuje wysokie zyski – dodał Grzegorz Ochędzan.

Patrząc na bilans Grupy AB na koniec grudnia uwagę zwraca m.in. większy wzrost wartości zapasów niż tempa wzrostu przychodów. To głównie efekt wykorzystania sytuacji rynkowej w Czechach, gdzie przewagą rynkową staje się dostępność towaru na magazynie przy jednoczesnym niskim koszcie pieniądza. Duże wrażenie na uczestnikach konferencji zrobiła gotówka na kontach Grupy AB – blisko ćwierć miliarda złotych, prawie cztery razy więcej niż rok wcześniej, co pociągnęło za sobą także mocny spadek zadłużenia netto - o więcej niż jedną czwartą. Mocne fundamenty finansowe, bezpieczne i zdywersyfikowane zadłużenie, rosnąca płynność finansowa i stabilny cykl konwersji gotówki wraz z drugi rok z rzędu wysokim dodatnim operacyjnym cash flow to kolejne atuty Grupy AB.

- Ważne jest to, że kompleksowo i skutecznie zarządzamy wszystkimi rodzajami ryzyka – ryzykiem kredytowym, walutowym, operacyjnym, jak również regulacyjnym. W tym ostatnim aspekcie na pewno zainteresuje państwa informacja, że nie ma obecnie prowadzonej żadnej kontroli podatkowej w spółce AB, a wszystkie zakończone potwierdziły naszą rzetelność w rozliczeniach – powiedział Grzegorz Ochędzan.

tl_files/klienci/nowy/AB/1.03.18_AB_3.jpgOmówił także rozwój Grupy AB pod względem biznesowym, w tym w zakresie nowych kontraktów dystrybucyjnych, sprzedaży produktów Apple, jak również rozwoju segmentów VAD, digital signage, cloud, gaming, smart home, RTV/AGD, zabawki, a także narzędzi e-commerce, gdzie Grupa AB również wypracowała wiodącą pozycję.

- W ramach rewolucji e-commerce na rynku sprzedaży detalicznej możemy pochwalić się efektywnością naszego zautomatyzowanego centrum dystrybucyjnego w Magnicach pod Wrocławiem. W szczycie sezonu w czwartym kwartale minionego roku wszystkie wysyłki były realizowane w danym dniu, co w przeszłości niekoniecznie miało miejsce. Co więcej, magazyn kończył pracę kiedyś i tak o np. 4:30 nad ranem, podczas gdy w minionym wysokim sezonie najpóźniej było to wpół do pierwszej w nocy. To ogromna zmiana jakościowa, także dla naszych pracowników – powiedział przedstawiciel AB.

Grzegorz Ochędzan podkreślił w ramach podsumowania roku 2017 mocną pozycję nr 1 Grupy AB w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, przekroczenie bariery 1 mld zł miesięcznych obrotów, kolejną emisję obligacji (stabilne finansowanie długoterminowe bez kowenantów i zabezpieczeń przy niskim oprocentowaniu), rozwój oferty, automatyzację sprzedaży, jak również w efekcie rozwoju awans na ósme miejsce wśród największych dystrybutorów IT w całej Europie. Grupa AB jest przy tym przygotowana, aby mocno korzystać na trendach rynkowych i uczestniczyć w niezwykle dynamicznym rozwoju np. rynku subskrypcji software’u (cloud), inteligentnych rozwiązań dla domu czy w dalszym wzroście znaczenia e-handlu.

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa nt. wyników Q4 2017 - link

Raport okresowy Grupy AB za I półrocze roku finansowego 2017/2018 - link

 

 

Wróć

Nasi klienci