Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

AB, Wideo

17.09.2018

 

Data: 17 września 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Tematyka: Omówienie sytuacji Grupy AB po roku finansowym 2017/2018 oraz perspektyw na kolejne okresy


Zdywersyfikowany rozwój to domena Grupy AB, która rozumie rolę współczesnego dystrybutora

 Grupa AB wygenerowała w roku finansowym 2017/2018 solidne wyniki finansowe, w tym ponad 8,2 mld PLN przychodów, 112 mln PLN wyniku EBITDA i blisko 61 mln PLN zysku netto.

- Mocne wyniki wygenerowaliśmy również w samym ostatnim kwartale, w którym zysk netto przekroczył 12,1 mln PLN, a wynik EBITDA 26,6 mln PLN i był o 15% wyższy niż przed rokiem. W minionym kwartale ogólnie zanotowaliśmy wzrosty rentowności, szczególnie na rynku polskim. Dynamika przychodów to natomiast efekt prezentacyjny: przed rokiem wykorzystana została okazja rynkowa do zwiększonej sprzedaży produktów Apple, a oczyszczone przychody pokazują wzrostyw ujęciu rok do roku  – wyjaśnił Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB S.A.

tl_files/klienci/nowy/AB/17.09.2018_AB_2.jpgPodkreślił bezpieczne i zdywersyfikowane zadłużenie Grupy AB, wysoką i rosnącą płynność finansową, a także dynamiczny wzrost gotówki z działalności operacyjnej i stabilny cykl konwersji gotówki.

- Mocne fundamenty finansowe oznaczają również najlepsze parametry w branży, co przekłada się wiarygodność biznesową. W rezultacie na koniec czerwca wykorzystywaliśmy zaledwie 30% z 2,3 mld PLN dostępnych limitów ubezpieczeniowych dla klientów oraz 36% z 2 mld PLN limitów kredytowych u dostawców. W finansowaniu działalności ważną rolę pełnią długoterminowe obligacje, a naszą intencją jest kontynuacja obranej strategii dywersyfikacji w tym zakresie – powiedział CFO Grupy AB.

Grupa AB zapowiedziała również kontynuację strategii wielokierunkowego rozwoju biznesowego.

- Podejmujemy konkretne działania w ramach obszaru IT, w tym segmentów cloud, gaming czy digital signage, jak również obszarów VAD, telco, RTV/AGD czy zabawki. W zakresie oferty dla graczy oraz w zakresie zabawek postawimy mocniej na marki własne. Nowe obszary produktowe to natomiast bezpieczeństwo IT, CCTV i monitoring, smart home i wentylacja/klimatyzacja. Budujemy pionierski wśród dystrybutorów IT kanał sprzedaży wśród instalatorów i hurtowni elektrotechnicznych – powiedział Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB S.A.

- Co ważne, w dystrybucji klasycznego IT umacniamy swoją wiodącą pozycję pomimo bardzo dużej presji konkurencyjnej w Polsce. Jednocześnie w badaniu resellerów miażdżąco wygrywamy z innymi dystrybutorami, co pokazuje jak silne i trwałe przewagi konkurencyjne już zbudowaliśmy – dodał Prezes Przybyło. 

Grupa AB ma przy tym najszerszą ofertę produktową, dostępną od ręki. Systematycznie wciąż poszerza jednak kontrakty dystrybucyjne. W najbliższych miesiącach impulsami sprzedażowymi powinny być również nowe produkty Apple (iPhone’y i Apple Watch) oraz Microsoft (Surface i Office).

tl_files/klienci/nowy/AB/17.09.2018_AB_3.jpg- Rozumiemy rolę współczesnego dystrybutora, oferując najbardziej kompleksowe wsparcie dla naszych klientów. A to właśnie nasi partnerzy są naszą siłą. Inwestujemy też w transfer wiedzy, stajemy się motorem rozwoju zaawansowanych technologii, m.in. prowadząc liczne szkolenia i certyfikacje. Co więcej, wraz z firmą Microsoft stworzyliśmy program studiów podyplomowych „Rozwiązania IT w chmurze obliczeniowej” w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu – powiedział Prezes Andrzej Przybyło.

Więcej informacji można znaleźć w prezentacji, informacji prasowej oraz w raporcie okresowym – linki znajdują się poniżej.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa - link

Raport okresowy Grupy AB za rok finansowy 2017/2018 - link

 

 

Wróć

Nasi klienci