Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

AB, Wideo

07.03.2019

 

Data: 7 marca 2019 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy AB po pierwszym półroczu roku finansowego 2018/2019 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Grupa AB jest silna w każdych warunkach rynkowych

W pierwszym półroczu roku finansowego 2018/2019 Grupa AB zanotowała ponad 4,8 mld zł przychodów, 56,6 mln zł wyniku EBITDA i 35,3 mln zł zysku netto. Patrząc na cały rok kalendarzowy 2018, przychody przekroczyły 8,4 mld zł, wynik EBITDA zbliżył się do 104 mln zł, a zysk netto – do 58 mln zł. W samym czwartym kwartale 2018 roku Grupa AB wypracowała 102,9 mln zł zysku brutto na sprzedaży i 34,8 mln zł zysku na sprzedaży (+2-3% rdr) przy 3 mld zł przychodów (+7%), notując również solidne 35,9 mln zł wyniku EBITDA i 23,7 mln zł zysku netto.tl_files/klienci/nowy/AB/7.03.19_AB_2.jpg

- Wzrost sprzedaży w minionym kwartale pokazuje naszą siłę w każdych warunkach rynkowych. Co więcej, patrząc na bilans, przepływy pieniężne i wskaźniki finansowe widać bezpieczeństwo i stabilność. Utrzymujemy najniższy w branży wskaźnik SG&A, pokazujący naszą najwyższą efektywność wśród dystrybutorów. Jednocześnie wykorzystujemy jedynie 38% dostępnego finansowania, zatem mamy dużo przestrzeni do rozwoju – podkreślił Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB S.A.

Wskazał na sprzyjające otoczenie makroekonomiczne, które pozwala krajom naszego regionu gonić Zachód w wydatkach związanych z IT. Średnie wydatki na osobę w Europie Zachodniej (188 USD) są wciąż o 57% wyższe niż w Polsce, Czechach i na Słowacji. Jednocześnie można oczekiwać dalszej konsolidacji polskiego rynku na wzór właśnie Europy Zachodniej, gdzie marże są wyższe niż obecnie notowane w Polsce ze względu na presję konkurencyjną (w Czechach i na Słowacji marże dystrybucyjne są również na wyższym poziomie niż w Polsce).

tl_files/klienci/nowy/AB/7.03.19_AB_3.jpg- To, że nasi dwaj konkurenci łączą siły wpisuje się w trendy konsolidacji rynku, gdzie z reguły istnieje docelowo dwóch dużych graczy. AB jest jednym z nich – zaznaczył Grzegorz Ochędzan.

Grupa AB rozwija zdywersyfikowany model biznesowy, w którym wiele obszarów biznesowych rośnie szybciej niż rynek. Dobrym przykładem są cloud i smart home, które rosną po 150-190% (więcej tutaj – link). Przedstawiciel zarządu AB omówił wzrosty i perspektywy także takich obszarów biznesowych, jak VAD, digital signage czy sieci franczyzowe.

Pytania uczestników spotkania dotyczyły uchwalonego pod koniec grudnia przez WZ skupu akcji własnych. Nie został on jeszcze uruchomiony.

- Jesteśmy na etapie dopinania umowy z domem maklerskim, który będzie dla nas przeprowadzał ten proces – wyjaśnił Grzegorz Ochędzan.

Więcej informacji można znaleźć w prezentacji z konferencji, informacji prasowej oraz raporcie okresowym Grupy AB. Linki dostępne są poniżej.

 

Linki:

Prezentacja - link

Informacja prasowa - link

Raport okresowy - link

 

 

Wróć

Nasi klienci