Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Adiuvo Investments, Wideo

19.10.2017

 

Data: 19 października 2017 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Prezentacja Grupy Adiuvo Investments i jej portfela innowacyjnych technologii – Dzień Inwestora / Company Day

 

Dzień Inwestora Grupy Adiuvo Investments

Inwestorzy indywidualni, analitycy i zarządzający funduszami licznie uczestniczyli w Dniu Inwestora Adiuvo Investments. Była to bowiem wspaniała okazja do zapoznania się z modelem biznesowym spółki, jej menedżerami oraz naukowcami, tworzącymi innowacyjne technologie z portfela Adiuvo.

- Dzisiejsze spotkanie służy poznaniu naszych projektów. Nikt tego lepiej nie zrobi niż ludzie, którzy na co dzień je rozwijają – zauważył dr Marek Orłowski, założyciel i prezes zarządu Adiuvo Investments SA.

- Rynek zdrowia jest w trakcie ogromnej zmiany. Wchodzi pokolenie Y, dla którego zdrowie to zapobieganie chorobom, zarządzanie zdrowiem, zdrowy tryb życia. Zmiana następuje również od strony lekarza – przykładowo w USA medycy coraz mniej zarabiają na przepisywaniu leków na receptę, a cały model przechodzi na zarządzanie zdrowiem, na analizę leczenia. Nowoczesne badania kliniczne z ciągłym monitorowaniem parametrów udowodnią, że niektóre leki nie działają, a niektóre niby innowacyjne i droższe kilka razy działają tak samo jak standardowe. Konsumenci zaczynają zarządzać zdrowiem, kupują produkty wspierające zdrowie – podkreślił prezes Orłowski.

Zauważył także, że rynek medycyny cyfrowej rozwija się bardzo dynamicznie (monitorowanie, urządzenia nasobne) oraz dotyczy zarówno osób zdrowych (styl życia), jak i chorych (proces leczenia). Jednocześnie możliwości związane z big data również zmieniają medycynę. Co więcej, lekarze, zwłaszcza w USA, aktywnie zaczynają się interesować nowymi produktami oraz nowymi kanałami dystrybucji.

tl_files/klienci/nowy/Adiuvo/19.10.2017_Adv_2.jpg- W prozdrowotnym FMCG najbardziej interesuje nas e-commerce – budowanie internetowych autorytetów, sprzedawanie poprzez influencerów. Najlepsi lekarze zaczynają być celebrytami, autorytetami na poziomie blogów i vlogów. To obszar, w który inwestujemy w części nutraceutycznej – powiedział dr Marek Orłowski.

Zaznaczył, że w części medycznej głównym odbiorcą technologii Adiuvo są firmy zajmujące się badaniami klinicznymi. Jeśli mogą przebadać pacjenta co dzień, a nie np. co 3 miesiące, to badanie kliniczne można zupełnie inaczej zaprojektować, aby dowiedzieć się, czy lek działa, czy jednak nie. Z kolei firmy badawcze otwierają drzwi do firm farmaceutycznych, które będą finalnymi użytkownikami urządzeń z portfela Adiuvo. Z kolei osoby zdrowe coraz częściej monitorują swoje zdrowie.

- Tu również powinniśmy mieć ciekawe do rzeczy do zakomunikowania – powiedział prezes Orłowski.

Zwrócił przy okazji uwagę na to, że w zakresie sprzedaży technologii medycznych wystarczające są walidacje urządzeń. W żywności funkcjonalnej trzeba już jednak pokazać konsumentów, gdyż firmy z tej branży nie są przyzwyczajone do kupowania technologii. Z kolei w suplementach diety jest już inaczej - tutaj wydaje się, że Adiuvo będzie mogło pochwalić się wkrótce komercjalizacją technologii z partnerami strategicznymi.

- Tylko rynek medycyny cyfrowej ma obecnie wartość przekraczającą 200 mld USD, z czego dwie najważniejsze dla nas kategorie, czyli mobile health i wearables, rosną najszybciej, wzrosty rzędu 40% w 5 lat. Rynek urządzeń nasobnych ma do 2021 roku podwoić się, do 200 mln użytkowników – powiedziała Anna Aranowska-Bablok, członek zarządu Adiuvo Investments SA.

- Jeszcze ciekawiej wygląda rynek well-being o wartości 900 mld USD, który za chwilę przekroczy próg biliona dolarów. Absolutnym liderem wzrostu jest tu Azja, w szczególności Chiny, dynamicznie rośnie rynek żywności funkcjonalnej. Rynek suplementów również dynamicznie rośnie – dodała Anna Aranowska-Bablok.

Podkreśliła, że trendy te idą w parze z transakcjami kapitałowymi. Nutricial Capital Network określa żywność funkcjonalną jako najbardziej wzrostowy segment. Tylko w I półroczu br. instytucja ta odnotowała 172 transakcje M&A, nie wliczając w to finansowania projektów, inwestowania w spółki i kodewelopmentu.

tl_files/klienci/nowy/Adiuvo/19.10.2017_Adv_3.jpg- Podobnie wygląda kwestia transakcji w segmencie medycyny cyfrowej. Są tu transakcje za miliardy dolarów, które traktujemy jako daleki banchmark, ale są też transakcje porównywalne z tym, co my robimy. Kellogs kupił zaledwie przed kilkoma dniami batony proteinowe za 600 mln USD, Apple zainwestował w aplikację do poprawy jakości snu – zauważyła menedżerka Adiuvo.

Grupa Adiuvo jest mocno skupiona na tym, co można nazwać „new health”. Jest to rynek produktów o wartości ponad 270 mld USD, a w ostatnich 6 miesiącach wydarzyło się na nim 230 transakcji M&A.

- Odpowiadamy na potrzeby i dostarczamy produkty dedykowane nowemu konsumentowi – generacji X i Y. Robimy to globalnie, skupiamy się na najważniejszych rynkach, jak Chiny, Japonia, USA, Zatoka Perska. Adiuvo z chwilą swojego powstania w 2013 roku wychwyciło megatrendy rynkowe, jakie miały nadejść i do końca 2015 roku zbudowaliśmy portfel, upubliczniliśmy spółkę, podpisaliśmy też ważną umowę z NCBiR – JPIF (fundusz poświęcony medycynie cyfrowej) – przypomniała Anna Aranowska-Bablok.

Obecnie Adiuvo skupia się na monetyzacji obecnego portfela technologii. Większość z nich jest już w zaawansowanej fazie komercjalizacji, a jedna transakcja została zamknięta w sierpniu za ponad 12 mln USD (technologia CSS Airway Medix). Trzy technologie są w zaawansowanych rozmowach, dzięki czemu spółka może w kilka, kilkanaście miesięcy poinformować o kolejnych transakcjach. Trzy technologie rozpoczęły dodatkowo pilotażowe sprzedaże na największych rynkach zbytu.

15 innowacyjnych technologii z portfela Adiuco przekłada się na 33 produkty, co pozwala w szeroki sposób penetrować rynek. Wszystkie technologie znajdują się w spółkach kontrolowanych przez Adiuvo, gdzie umocowani są również wynalazcy. Połowa technologii pochodzi zza granicy - z Wlk. Brytanii, USA i Izraela, a inwestycje finansowane są transzami na bazie uzgodnionych kamieni milowych.

Wierzymy, że w rozwoju technologii niezbędna jest codzienna, bieżąca praca. To właśnie zaangażowanie Adiuvo na poziomie operacyjnym i strategicznym sprawia, że tak sprawnie nasze projekty idą do przodu – podkreśliła przedstawicielka zarządu Adiuvo. tl_files/klienci/nowy/Adiuvo/19.10.2017_Adv_4.jpg

Portfel technologii Adiuvo dzieli się rodzajowo na przekąski funkcjonalne, prewencyjnie działające suplementy diety, sensory i algorytmy oraz na segment monitorowania pacjenta i do użytku w laboratoriach. Taki dobór portfolio sprawia, że każdy z produktów działa na swoim rynku, liczonym nawet w setkach miliardów dolarów.

- Nasz model biznesowy jest jasny. W segmencie well-being dzięki organicznej sprzedaży na największych rynkach i dystrybucji w wielu innych krajach, pokazujemy popyt i skalowalność biznesu. W medycynie cyfrowej skupiamy się na badaniach klinicznych i zabezpieczonej wartości intelektualnej. Pokazujemy przewagi rynkowe, wyższość naszych technologii – dla większości technologii już udowodniliśmy to. Ponad 50% naszych technologii jest już też w procesie monetyzacji – albo mamy rozpoczętą sprzedaż produktów, albo zaawansowane rozmowy z partnerami strategicznymi – zakomunikowała Anna Aranowska-Bablok.

Podczas Adiuvo Day inwestorzy mieli okazję do bezpośrednich rozmów z Zarządem Adiuvo Investments, jak również z pozostałymi prelegentami. Spotkania w podgrupach dotyczyły: (1) czekolady funkcjonalnej Cambridge Chocolate Technology i suplementów Carocell, (2) osobistego spirometru MySpiroo - HealthUp, drukowanych elektrod SmartMedics i wektoryzacji/cyfryzacji dźwięku dzięki Sound Objects, (3) technologiom związanym z pacjentami unieruchomionymi / wentylowanymi mechanicznie - Airway Medix, (4) sprzedaży produktów z portfela Adiuvo w USA i UK, (5) suplementów diety MarMar oraz (6) innowacyjnego sensora pH Phase2Micro i aplikacji do poprawy jakości snu Nightly - DreamJay.

Grupa Adiuvo zamierza cyklicznie i w różnych formatach organizować tego typu wydarzenia, jak dzisiejsze Adiuvo Day.

Prezentacja - link

 

tl_files/klienci/nowy/Adiuvo/1.jpgtl_files/klienci/nowy/Adiuvo/5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tl_files/klienci/nowy/Adiuvo/3.JPGtl_files/klienci/nowy/Adiuvo/4.JPGtl_files/klienci/nowy/Adiuvo/2.jpgtl_files/klienci/nowy/Adiuvo/6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wróć

Nasi klienci