Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

12.05.2015

 

Czas: 12 maja 2015 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie wyników finansowych Grupy Kapitałowej ALUMETAL S.A. za 1Q2015 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Zmienność otoczenia zdeterminowała kwartalne rezultaty ALUMETAL S.A.

Grupa Kapitałowa ALUMETAL S.A., jeden z czołowych producentów aluminiowych stopów odlewniczych w Europie, zwiększyła w pierwszym kwartale 2015 roku przychody ze sprzedaży o 24% rdr, do 385 mln zł (za ostatnie 4 kwartały to 1,31 mld zł). Istotnie wzrósł wolumen sprzedaży (+14% rdr, do 45,4 tys. ton), który za ostatnie cztery kwartały wynosi 161,8 tys. ton.

- Wykorzystujemy właściwie całe obecne moce produkcyjne. Otoczenie rynkowe wyraźnie nam sprzyja, w tym mocny wzrost marży bazowej. Będzie to widoczne już w wynikach drugiego kwartału – powiedział Szymon Adamczyk, Prezes Zarządu ALUMETAL S.A..tl_files/klienci/nowy/Alumetal/12.02Alm1.jpg

Tymczasem sprzedaż zrealizowana w pierwszym kwartale 2015 roku pozwoliła wygenerować 19,2 mln zł wyniku EBITDA (74,7 mln zł w ostatnich 4 kwartałach) i 9,8 mln zł zysku netto. To mniej niż rok wcześniej.

- Rezultaty finansowe pierwszego kwartału są poniżej oczekiwań zarządu. Taka sytuacja jest efektem czynników zewnętrznych. Po prostu duża zmienność kursów walut oraz cen złomu i stopów nie służy krótkookresowej stabilności wyników – wyjaśnił Prezes Adamczyk.

Spółka kontraktuje sprzedaż na kolejne kwartały w połowie poprzedniego kwartału, ustalając stałą cenę swoich wyrobów w euro. Dla pierwszego kwartału duża część produkcji została już w ten sposób sprzedana w połowie listopada. Tymczasem ceny złomu aluminiowego, który przetapia ALUMETAL, zaczęły rosnąć w ślad za wzrastającym popytem i rosnącymi rynkowymi cenami stopów aluminiowych. Przy niezakontraktowanych w całości zakupach złomu, marża spółki musiała zmaleć.

- Dodatkowo istotne okazało się saldo działalności finansowej. Ujemny wpływ wyceny bilansowej pozycji walutowych to 4,7 mln zł, co wynikało m.in. z silnego spadku kursu euro i silnego wzrostu kursu dolara. Ze względu na rozbieżność między bilansową pozycją walutową a rzeczywistą, biznesową, widoczną w przepływach pieniężnych, istnieje możliwość odwrócenia dużej części obciążenia wyniku finansowego w tym aspekcie. Szczególnie, iż obserwujemy wzrost kursu euro i spadek kursu dolara – powiedział Przemysław Grzybek, Dyrektor Finansowy i Członek Zarządu ALUMETAL S.A..

Co z całym rokiem 2015? Warunkiem uruchomienia kolejnej transzy opcji menedżerskich jest po stronie spółki zwiększenie wyniku EBITDA i zysku netto na akcję o przynajmniej 12,5% w ujęciu rok do roku.

- To jest realne i taki scenariusz przewidujemy. W 2010 roku pierwszy kwartał wyglądał jeszcze gorzej, a cały rok zakończył się bardzo dobrze. W naszym biznesie jeden kwartał nie przesądza o całym roku – podkreślił Prezes Szymon Adamczyk.tl_files/klienci/nowy/Alumetal/12.05Alm3.jpg

Zapewnił również, iż proces zmierzający do budowy pierwszego zagranicznego zakładu produkcyjnego spółki postępuje zgodnie z planami. Chodzi o budowę fabryki na Węgrzech o mocach produkcyjnych rzędu 60 tys. ton rocznie. Jej koszt to 120 mln zł, z czego do 35% może stanowić pomoc publiczna od rządu węgierskiego.

- Spodziewamy się otrzymać pozwolenie zintegrowane w najbliższych dniach. Na przełomie maja i czerwca złożymy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę i pod koniec trzeciego kwartału mogłaby już zacząć się budowa fabryki. Już zamówiliśmy dużą część wyposażenia produkcyjnego. Jestem spokojny o planowany termin uruchomienia, o jakim informowaliśmy wcześniej, to znaczy czwarty kwartał przyszłego roku – zakomunikował Prezes Adamczyk.

Więcej informacji znajduje się nagraniu wideo, prezentacji z konferencji oraz w raporcie okresowym – pliki i linki dostępne są poniżej.

Do pobrania:

Prezentacja z konferencji [LINK]

Raport okresowy Grupy Kapitałowej ALUMETAL S.A. [LINK]

Wróć

Nasi klienci