Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

15.03.2016

 

Data: 15 marca 2016 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji Grupy Kapitałowej Alumetal po roku 2015 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Po rekordowym roku 2015 Grupa Alumetal inwestuje w rozwój i analizuje akwizycję we Francji


Grupa Alumetal ma za sobą rekordowy rok. Wykorzystane w całości moce produkcyjne i sprzedaż 165 tys. ton stopów aluminiowych pozwoliły na wypracowanie ponad 1,44 mld zł przychodów (+17% rok do roku), blisko 107 mln zł wyniku EBITDA (+36%) oraz prawie 78 mln zł zysku netto (+32%).

- Cały zespół spółki jest silnie zmotywowany, aby kolejny rok również oznaczał dwucyfrowe wzrosty. Na bazie sytuacji w pierwszym półroczu 2016 roku możemy myśleć o uruchomieniu trzeciej transzy opcji menedżerskich – zakomunikował zebranym Szymon Adamczyk, Prezes Zarządu Alumetal SA.

- Jako zarząd będziemy rekomendować wypłatę dywidendy z zysku roku 2015 w wysokości 2,55 zł na akcję, stopa dywidendy wynosi więc 5,4%. Silny bilans i solidny cashflow pozwalają nam godzić politykę dywidendową z dynamicznym rozwojem i znacznymi inwestycjami- dodał Prezes Adamczyk.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/15.03_Aml_2.jpgWarto zauważyć, że wyniki finansowe Grupy Alumetal za 2015 rok byłyby istotnie wyższe, gdyby nie nagłe problemy finansowe jednego z kontrahentów (spółki z francuskiej Groupe Arche) – wymusiło to dokonanie w poczet IV kwartału 2015 roku odpisu o wartości 7,3 mln zł. Nawet jednak pomimo dokonania tego nieoczekiwanego odpisu, rezultaty zaprezentowane przez spółkę przebiły konsensus prognoz wyników analityków biur maklerskich. W rezultacie podczas spadkowej sesji na GPW akcje Alumetalu zyskały na wartości ponad 3%.

- W najbliższych tygodniach podejmiemy decyzję, czy rozpocząć ubezpieczanie należności, a jeśli tak – to w jakim zakresie. W ostatnich 15 latach prowadziliśmy ostrożną politykę wobec kontrahentów bez zawierania umów ubezpieczeniowych i ocenialiśmy do tej pory taką politykę pozytywnie pod względem finansowym. Właściwie nie mamy zaległych płatności ponad 7 dni – wyjaśnił Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal SA.

Przedstawiciele Grupy Alumetal opisali również współpracę z Arche, która rozwijała się od 2012 roku. W 2015 roku, podczas prezentacji dla dostawców, zarządzający Arche przedstawili racjonalną strategię rozwoju, w której ukierunkowali się na współpracę z rosnącym w siłę Renault, kosztem koncernu PSA. Szybkie przestawienie produkcji sprawiło jednak, że Arche nie podołała wymogom jakościowym Renault, z czego wyniknęły problemy finansowe tej grupy.

- Prawo upadłościowe we Francji jest skomplikowane, a sam proces może długo trwać. Niemniej, zakłady produkują. Dostarczamy tam nasze wyroby, ale jedynie w systemie przedpłat – zaznaczył Prezes Adamczyk.

W raporcie rocznym Alumetal pochwalił się, iż w styczniu br. nabył 15% francuskiej spółki SKTB, lokalnego konkurenta Alumetalu. Położenie w północno-wschodniej części Francji sprawia, iż SKTB jest dobrze spozycjonowana zarówno na obsługę rynku francuskiego, jak również Beneluksu i zachodniej części Niemiec.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/15.03_Aml_3.jpg- Widzimy szereg możliwości uzyskania efektów synergii. Umowa zakłada, iż dajemy sobie z naszymi partnerami czas do końca roku, aby przyjrzeć się bliżej SKTB. Jeśli się zdecydujemy, to możemy zwiększyć nasz udział do 100%. Jeśli natomiast zrezygnujemy z tego przejęcia, to zostanie nam zwrócona wpłacona cena za kupione dotychczas udziały. Mamy więc komfortową sytuację i opcję zwiększenia mocy produkcyjnych o 45 tys. ton – powiedział Prezes Adamczyk.

Priorytetem dla Grupy Alumetal na rok bieżący pozostaje zakończenie procesu budowy nowego zakładu produkcyjnego na Węgrzech. Jego koszt to 120 mln zł (wsparcie rządu węgierskiego do 35% inwestycji), a moce produkcyjne sięgną 60 tys. ton.

- Budowa postępuje zgodnie z harmonogramem i budżetem. Już w kwietniu rozpocznie się montaż maszyn i urządzeń, uruchomienie fabryki powinno nastąpić najpóźniej w IV kwartale bieżącego roku – zapowiedział Prezes Szymon Adamczyk.

Główne wydatki inwestycyjne związane z budową zakładu na Węgrzech, dzięki któremu Alumetal może stać się branżowym numerem 1 w UE, zostaną poniesione w roku 2016. Nakłady inwestycyjne Grupy Alumetal w bieżącym roku będą miały wartość około 100 mln zł. W 2015 roku było to 47,3 mln zł, 338% więcej niż w roku 2014.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji -> link

Raport okresowy GK Alumetal SA za rok 2015 -> link

 

Wróć

Nasi klienci