Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A.

18.07.2017

Prezes Adamczyk: obecne zawirowania mają charakter chwilowy

W opublikowanym w piątek (14.07) raporcie producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych zapowiedział pogorszenie wyników finansowych w II kwartale br. Alumetal spodziewa się obniżenia znormalizowanego zysku netto o 25 proc. w stosunku do wyniku uzyskanego w I kwartale. Przyczyną problemów są spadające marże, tj. różnice między ceną zakupu złomu a ceną sprzedaży wyprodukowanych stopów (więcej: link).

Na poniedziałkowej sesji kurs akcji producenta stopów aluminiowych spadł o 12 proc. Tak rynek zareagował na zapowiedź niższych wyników. W dzisiejszym wydaniu „Parkietu” znajdujemy obszerny artykuł opisujący zaistniałą sytuację.

- Kiedy w maju prezentowaliśmy wyniki za I kwartał 2017 r., z jednej strony cieszyliśmy się z poprawy marży benchmarkowej, ale z drugiej przestrzegaliśmy przed ryzykiem, że po gwałtownym odbiciu może nastąpić mocna korekta. Tak się właśnie stało, a co więcej, dotyczy już pełnej gamy produkowanych stopów - komentuje Szymon Adamczyk, prezes Alumetalu.

 - Ceny złomów utrzymują się na mniej więcej stabilnym poziomie, problemem są ceny sprzedaży stopów. Część producentów obniżyła je do nieracjonalnych, naszym zdaniem, poziomów, być może z uwagi na niepewność, co do tempa i kierunków rozwoju rynku motoryzacyjnego w Europie - dodaje.

Niektórzy z analityków wydają się nie ulegać panice. Co więcej, w zaistniałej sytuacji upatrują okazji inwestycyjnej. Eksperci DM PKO BP podtrzymali wcześniejszą wycenę akcji na poziomie 64 zł. Specjaliści podkreślają, że na rynku nie zaszły żadne istotne zmiany, a reakcję inwestorów uważają za przesadzoną.

Niewykluczone, że jesteśmy świadkami wojny cenowej, która może doprowadzić do bankructwa jednego z producentów" – czytamy w wydanej rekomendacji.

Więcej: PARKIET (2017-07-18  Str. 4) lub www.parkiet.com

 

Wróć

Nasi klienci