Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A.

21.08.2017

Alumetal polecany do portfela emerytalnego

W dzisiejszym wydaniu „Parkietu” specjaliści radzą, na jakie spółki warto zwrócić uwagę, inwestując z myślą o emeryturze. Nabywanie akcji w ramach IKE (indywidualne konto emerytalne) oraz IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego), czyli oszczędzanie na emeryturę z wykorzystaniem tzw. III filaru jest często niedoceniane. Tymczasem, poza możliwym podwyższeniem przyszłych świadczeń emerytalnych, ta forma oszczędzania daje wymierne oszczędności podatkowe.

Przy doborze spółek do portfela długoterminowego specjaliści doradzają dwie strategie. Pierwsza to wybór przedsiębiorstw stabilnych, dobrych fundamentalnie oraz wypłacających dywidendę. Z drugiej strony warto poszukać spółek wzrostowych, działających w najbardziej perspektywicznych sektorach gospodarki.

Paweł Szewczyk, ekspert ds. analiz w BM Alior Banku w kontekście zakupów z myślą o emeryturze poleca Alumetal.

- Głównym odbiorcą (około 90 proc. sprzedaży) produktów spółki jest cykliczna branża motoryzacyjna. Od strony popytowej wydaje się, że rynek samochodów, głównie w krajach rozwiniętych, jest rynkiem dojrzałym. Długoterminowym trendem może być jednak obserwowany proces zastępowania stali przez aluminium w procesie produkcji samochodu (co skutkuje zmniejszeniem jego wagi), a spektakularnym trendem może stać się wzrost udziału w rynku samochodów elektrycznych. Rozwój ich oferty, technologii oraz spadek cen może przyspieszyć proces zastępowania samochodów benzynowych elektrycznymi – mówi ekspert.

Alumetal to obecnie jeden z największych europejskich producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych. Firma z Kęt, korzystając na dobrej koniunkturze w branży motoryzacyjnej, systematycznie zwiększa moce produkcyjne. Po uruchomionym w zeszłym roku nowym zakładzie produkcyjnym na Węgrzech (stopy odlewnicze) teraz trwa rozbudowa zakładu w Gorzycach, gdzie produkowane są stopy wstępne.

- Alumetal informował niedawno o niekorzystnej relacji cen produktów i surowców zużywanych w produkcji (marża bazowa poniżej długoterminowej średniej), co negatywnie odbiło się na kursie, przy czym w dłuższym okresie może zadziałać mechanizm „powrotu do średniej", spowodowany np. wyłączaniem mocy produkcyjnych przez mniej efektywnych biznesowe konkurentów z branży - dodaje specjalista.

Więcej: PARKIET (2017-08-21  Str. 8) 

 

Wróć

Nasi klienci