Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

17.11.2017

 

Data: 17 listopada 2017 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Alumetal po Q3 2017 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Alumetal powraca do trendu wzrostowego

Grupa Alumetal wygenerowała w III kw. 2017 roku 17 mln PLN zysku netto (wariant znormalizowany, oczyszczający efekt aktywa podatkowego), jak również 24 mln PLN wyniku EBITDA. W trudnym, wysoce zmiennym otoczeniu rynkowym to rezultaty o 20-27% wyższe niż w II kw. br. i zbliżone w ujęciu rok do roku. 

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/17.11.2017_alu_2.jpg- Wyniki za III kw. 2017 roku są lepsze od naszych pierwotnych oczekiwań. Są one m.in. efektem podjęcia przez Alumetal słusznych decyzji biznesowych, maksymalizujących uzyskiwane marże na tonę sprzedanych stopów. Z coraz większym optymizmem patrzymy w przyszłość – powiedział Szymon Adamczyk, Prezes Zarządu Alumetal SA.

- Dywersyfikujemy sprzedaż nie tylko liczbą klientów (jest ich już ponad 250), liczbą stopów, ale też branżowo dzięki stopom wstępnym. W efekcie motoryzacja odpowiada już za mniej niż 90% naszej sprzedaży (86%), wzrósł udział przemysłu maszynowego i branży AGD – powiedziała Agnieszka Drzyżdżyk, Członek Zarządu ds. Handlowych Alumetal SA.

Co ważne, pomimo wyraźnie słabszego wynikowo rok do roku I półrocza (EBITDA -31% rdr) i poniesionych wydatków inwestycyjnych (28 mln PLN w trzech kwartałach br. oraz 108 mln PLN w całym roku 2016) zadłużenie znajduje się na bezpiecznym, niskim poziomie.

- Wskaźnik długu netto do wyniku EBITDA za 12 miesięcy to na koniec września 1,4. Jednocześnie obecnie prowadzona rozbudowa zakładu stopów wstępnych w Gorzycach postępuje zgodnie z harmonogramem i budżetem, chociaż istnieje możliwość finalnego niedużego przekroczenia budżetu – powiedział Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal SA.

Rok 2017 pomimo bardzo turbulentnego otoczenia i niskiej marży banchmarkowej przez dużą część roku może być trzecim najlepszym wynikowo rokiem Alumetalu w jego historii. Kolejne lata, patrząc na cele kadry kierowniczej, mogą być jeszcze lepsze. 7 listopada akcjonariusze podczas WZ spółki uchwalili bowiem program motywacyjny, który zakłada próg wynikowy dla roku 2018 w postaci 117,8 mln PLN wyniku EBITDA i 86,2 mln PLN znormalizowanego zysku netto. Progi wyników dla następnych lat to kolejne +10% w roku 2019 oraz kolejne +12,5% w roku 2020. Także w każdym z tych okresów kurs Alumetalu będzie musiał przebić WIG o minimum 5 pkt. proc., aby uprawnione osoby w całości objęły przysługujące im warranty. Za każdy rok trwania programu motywacyjnego przysługiwać będzie maksymalnie niecałe 155 tys. warrantów (1% obecnej liczby akcji) do wykorzystania po cenie 48,6 PLN/szt. – to wartość zbliżona do rynkowego kursu z czasu uchwalenia programu motywacyjnego.

- Progi uruchomienia programu motywacyjnego za lata 2018-2020 są ambitne, ale realne dzięki spodziewanej pozytywnej kontrybucji zakładu na Węgrzech, rozbudowie zakładu w Gorzycach oraz optymalizacji działalności wszystkich jednostek – podkreślił Prezes Adamczyk.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/17.11.2017_alu_3.jpgWarto zaznaczyć, że programy motywacyjne są niezwykle istotne w Grupie Alumetal. Motywują zespół do jeszcze bardziej wytężonej pracy, kreatywności i wypracowania możliwie najlepszych zysków. Jeden z przykładów jest widoczny chociażby w roku 2016. Od maja 2015 r. do kwietnia 2016 r. marża benchmarkowa dla stopu 226 spadła z 480 EUR/t do zaledwie 232 EUR/t, zaliczając minimum 219 EUR/t w czerwcu i utrzymując się poniżej 250 EUR/t praktycznie do końca roku. Tymczasem zespół Alumetalu tak skutecznie działał w obszarze operacyjnym, doboru złomów, ich przetwarzania i oferowania na rynku innych stopów niż benchmarkowy, że rok 2016 był najlepszy w dotychczasowej historii spółki (92 mln PLN znormalizowanego zysku netto i 116 mln PLN EBITDA).

Dzisiejsza konferencja Grupy Alumetal zbiegła się w czasie z ogłoszeniem wejścia w stan upadłości („Chapter 11.”) dużego konkurenta, operującego w Niemczech jako Real Alloy. Choć stan ochrony przed wierzycielami formalnie dotyczy jedynie spółki-matki w USA, to otwarte pozostaje pytanie o możliwości działalności operacyjnej spółek-córek. Być może ta sytuacja, która w branży aluminiowych stopów wtórnych nie jest zaskoczeniem, oczyści sytuację rynkową i pozwoli na dłuższy czas zwiększyć marże, jak miało to miejsce np. po upadłości Grupy Oettinger w 2013 roku.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Raport okresowy Grupy Alumetal za Q3 2017 - link

 

 

 

Wróć

Nasi klienci