Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A.

18.06.2018

Alumetal dobrze spozycjonowany rynkowo

Dobra koniunktura w europejskiej motoryzacji sprzyja giełdowym dostawcom części i akcesoriów samochodowych. Coraz częściej słychać jednak głosy, że szczyt hossy branża ma już za sobą. Martyna Dziubak, analityk sektorowy BZ WBK, uważa, że po rekordowym dla krajowego przemysłu motoryzacyjnego roku 2017, także w tym roku uda się utrzymać wysoki poziom sprzedaży, choć dynamika wzrostu będzie prawdopodobnie niższa.

- Liczne inwestycje w sektorze w 2017 r. i nowe zapowiedziane na 2018 r. są szansą dla polskich poddostawców z dalszych części łańcucha dostaw. Ponadto ożywienie sprzedaży i produkcji na rynkach pozaunijnych, takich jak Rosja czy Turcja, także kreuje szanse na rozwój eksportu. Z drugiej strony jednak niepewność związana z brexitem hamuje sprzedaż na rynku brytyjskim, co w konsekwencji już przełożyło się na spadek produkcji aut osobowych, m.in. w Niemczech czy w gliwickiej fabryce Opla. Jednak jeszcze w 2018 r. spadki te powinny być w znacznej mierze rekompensowane przez wzrost na innych rynkach – ocenia ekspert.

Inwestorzy przychylnym okiem patrzą na Alumetal, który, jako jeden z niewielu, przynosi solidne zyski swoim akcjonariuszom, ma najwyższą efektywność w skali europejskiej i zdywersyfikowany biznes. Co więcej, czołowy europejski producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych w pierwszym kwartale pokazał mocny wzrost marżowości.

- W przypadku Alumetalu rentowność w dużej mierze zależy od różnicy między ceną złomu a ceną otrzymanego stopu. To częściowo odzwierciedla marża benchmarkowa stopu 226, która w ostatnich miesiącach notuje wyraźny wzrost, a koszty wynagrodzeń stanowią relatywnie niewielki udział w łącznych kosztach, co w rezultacie powinno się pozytywnie przełożyć na rentowność spółki w nadchodzących okresach - wskazuje Michał Krajczewski, szef analityków BM BNPBGŻ.

Więcej: PARKIET (2018-06-18 Str. 9) 

Wróć

Nasi klienci