Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A.

26.09.2018

Analitycy doceniają potencjał Alumetalu

Alumetal, producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, zaliczany do grona największych w Europie, znajduje się w chwili obecnej w szczególnie sprzyjającym otoczeniu makro. Spółce z Kęt sprzyjają wysokie ceny aluminium i stosunkowo niskie ceny surowca do produkcji. Taka sytuacja przekłada się na poziom marży benchmarkowej, znacznie powyżej długoletniej średniej.

Korzystną sytuację dostrzegają eksperci biur maklerskich. Z ich prognoz wynika, że Alumetal  wypracuje w bieżącym roku 122,7 mln zł EBITDA i 87,9 mln zł zysku netto. Takie wartości oznaczają wzrost odpowiednio o 26 proc. i 24 proc. w stosunku do roku ubiegłego. A to pozwala na patrzenie ze spokojem na realizację celów finansowych na 2018 r., zawartych w uchwalonym programie motywacyjnym.

- Pierwsze półrocze było na tyle silne, że pozwala pozytywnie spojrzeć na wykonanie planu na cały 2018 r. Plan po I półroczu jest wykonany w 60 proc. na poziomie EBITDA i w 63 proc. na poziomie zysku netto. Co istotne, produkcja w III kwartale była kontraktowana pod koniec kwietnia i z początkiem maja, kiedy ceny stopów aluminiowych (1840 euro/t) i marża benchmarkowa (407 euro/t) znajdowały się na wysokich poziomach, porównywalnych z II kwartałem, który wypadł udanie dla spółki - zauważa Dawid Radzyński, analityk Noble Securities.

Nieco bardziej ostrożni pozostają analitycy w ocenie zysków roku 2019.

- W najbliższych kwartałach zakładamy pogorszenie marż osiąganych przez Alumetal, co przekłada się na oczekiwany przez nas niewielki spadek EBITDA w 2019 r. W długim terminie nasze prognozy są bardziej ostrożne niż założenia przedstawione w strategii spółki. Istotna dla inwestorów powinna być jednak atrakcyjna polityka dywidendowa Alumetalu, co czyni ze spółki ciekawą inwestycję długoterminową - ocenia Marcin Gątarz, szef analityków Pekao Investment Banking.

PARKIET (2018-09-26  Str.5) 

 

Wróć

Nasi klienci