Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A.

08.08.2019

Alumetal, pomimo trudniejszej sytuacji rynkowej i inwestycji, nie zmienia polityki dywidendowej, która zakłada przeznaczanie na dywidendę co najmniej 70 proc. znormalizowanego zysku netto - poinformowała PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Agnieszka Drzyżdżyk.

"Nie zmieniamy polityki dywidendowej pomimo bardziej wymagającej sytuacji rynkowej i realizowania inwestycji w Kętach. W dalszym ciągu zamierzamy wypłacać minimum 70 proc. znormalizowanego zysku netto, a nawet w okresach spowolnienia generujemy nominalnie solidne rezultaty. Mamy bardzo dobrą płynność finansową, nawet po wypłacie 27 czerwca tego roku dywidendy za rok 2018, a naszą płynność spowolnienie w automotive dodatkowo wspiera poprzez spadające ceny, a co za tym idzie, niższe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy" - powiedziała prezes.

Akcjonariusze Alumetalu zdecydowali w maju 2019 roku o wypłacie na dywidendę 63,16 mln zł, czyli 4,08 zł na akcję, z zysku za 2018 r. oraz części kapitału zapasowego.

Na dywidendę trafiło 43,86 mln zł pochodzące z zysku netto spółki za 2018 rok oraz część kapitału zapasowego w kwocie 19,29 mln zł. W ubiegłym roku znormalizowany zysk netto Alumetalu wzrósł o 34 proc. do 90,4 mln zł.

Producent aluminiowych wtórnych stopów odlewniczych prowadzi obecnie inwestycje w zakładzie w Kętach.

"Aktualnie jesteśmy na etapie modernizacji naszego najstarszego zakładu w Kętach. Efektem tych zmian będzie wzrost efektywności produkcji. Wartość inwestycji to 55,6 mln zł. W pierwszym kwartale zakończyliśmy kontraktację maszyn i urządzeń, w drugim zakończyliśmy opracowywanie dokumentacji wykonawczej. Do końca sierpnia planujemy wybrać wykonawców budowlanych. Inwestycja ma zakończyć się w 2020 roku" - powiedziała prezes.

"Duże inwestycje rozwojowe są już na nami. W 2016 roku oddaliśmy greenfield na Węgrzech - fabrykę w Komarom, w 2018 roku rozbudowaliśmy moce w zakładzie w Gorzycach. Teraz koncentrujemy się na uzyskaniu efektów z tych inwestycji oraz poprawiamy efektywność produkcji" - dodała.

W 2018 roku grupa zwiększyła sprzedaż o 12 proc. do 197,7 tys. ton.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

 

Wróć

Nasi klienci