Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

20.08.2019

 

Data: 20 sierpnia 2019 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Alumetal po H1 2019 oraz perspektyw na kolejne kwartały

 

Alumetal z blisko 100 mln zł operacyjnego cash flow po pierwszym półroczu 2018 

Grupa Alumetal zakończyła pierwszą połowę 2019 roku z 50 mln PLN wyniku EBITDA i 34 mln PLN znormalizowanego zysku netto przy ponad 104 tys. ton sprzedanych stopów. To niewielki wzrost ilościowy w ujęciu rok do roku, podczas gdy rezultaty finansowe przed rokiem były jeszcze lepsze. tl_files/klienci/nowy/Alumetal/20.08.2019_Aml_2.jpg

- Mamy za sobą półrocze, w którym według naszych szacunków produkcja samochodów osobowych i dostawczych w UE spadła o około 10% rok do roku. Cykliczne ochłodzenie rynku jest dla nas naturalne, ale - jak dowodzi nasza historia - w takich warunkach również potrafimy generować solidne wyniki. Z oczywistych względów bieżący rok nie będzie jednak rekordowy i nie widzimy możliwości realizacji zamierzeń wynikowych, zapisanych w programie motywacyjnym na rok 2019 – powiedziała Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Zarządu Alumetal S.A.

- Naszym celem sprzedażowym na ten rok jest utrzymanie wolumenów z roku 2018, czyli niecałych 200 tys. ton. Jednocześnie jednak nasze DNA jest niezmienne, a zapisana w nim jest realizacja tylko rentownych zamówień. Uruchomiliśmy szereg programów oszczędnościowych i optymalizacyjnych, gdyż najważniejsze są dla nas wyniki finansowe, a nie sprzedaż – dodała Prezes Drzyżdżyk.

Produkcję stopów wtórnego aluminium odlewniczego w Europie można szacować dla roku 2018 na 3,2 mln ton. Alumetal przy produkcji około 200 tys. ton był numerem dwa (za Rafmetalem), odpowiadając za około 7% rynku. Patrząc na tegoroczne trendy rynkowe widać, iż Alumetal zyskuje udziały rynkowe.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/20.08.2019_Aml_3.jpgJednocześnie warto zauważyć, że po wypłacie rekordowej dywidendy za 2018 rok (4,08 PLN na akcję, nominalnie ponad 63 mln PLN) spółka może pochwalić się nadal bardzo dobrymi wskaźnikami płynności i zadłużenia.

- Dług netto do EBITDA to jedynie 1,0. Jednocześnie spadkowy trend rynkowych cen stopów i złomów zachęca do obniżenia zapasów oraz sprawia, że możemy angażować mniej gotówki w działalność operacyjną. W rezultacie wypracowaliśmy w I półroczu 98 mln PLN operacyjnego cash flow, przekraczając wartość EBITDA o 48 mln PLN i notując wynik o 72,5% wyższy rok do roku – wskazał Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal S.A.

- Odpowiadając na pojawiające się pytania w obliczu zawirowań rynkowych pragnę podkreślić, że podtrzymujemy politykę dywidendową wypłaty co najmniej 70% znormalizowanego zysku netto. Największe inwestycje już za nami, a jednocześnie mamy bardzo komfortową sytuację gotówkową – dodała Prezes Drzyżdżyk.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/20.08.2019_Aml_4.jpgJeśli chodzi o inwestycje, to do końca przyszłego roku ma zakończyć się modernizacja najstarszego zakładu Grupy Alumetal w Kętach. Obecnie trwa wybór wykonawców, a projekt realizowany jest zgodnie z przyjętym harmonogramem przy założonym budżecie 55,6 mln PLN. Jego efektem będzie zastąpienie pięciu pieców zasilanych energią elektryczną jedną większą jednostką zasilaną gazem ziemnym.

- To podwójnie zwiększy naszą efektywność, ponieważ jednostkowe koszty produkcji w większej jednostce, do tego nowoczesnej, są niższe, a jednocześnie ceny gazu maleją, podczas gdy energii elektrycznej rosną – wskazał CFO Grzybek.

Alumetal korzysta tymczasem z ustawowych rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej w tym roku. Z tego tytułu spodziewa się zaksięgowania około 1,5 mln zł zwrotu w II połowie br.

- Chociaż energia łącznie stanowi jedynie 4% naszych całkowitych kosztów, to walczymy o każdą złotówkę – podkreśliła Prezes Drzyżdżyk.

Obecnie zapotrzebowaniu Alumetalu na energię rozkłada się mniej więcej po połowie na prąd i gaz. Po modernizacji zakładu w Kętach będzie to 70% do 30% na korzyść gazu.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Raport okresowy Grupy Alumetal za I półrocze 2019 - link

 

 

Wróć

Nasi klienci