Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A.

13.11.2019

Grupa Alumetal inwestuje w efektywność produkcji
i rozszerza modernizację zakładu w Kętach
 

Grupa Alumetal, jeden z największych europejskich producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych dla przemysłu motoryzacyjnego, zatwierdziła zmiany w planie modernizacji zakładu w Kętach. Po zainwestowaniu ponad 500 mln PLN w rozwój w ostatnich kilkunastu latach, Alumetal obecnie – zgodnie ze strategią na lata 2018-2022 – skupia się w szczególności na efektywności produkcji.

- Po analizach rozwiązań technologicznych zaproponowanych przez dostawców finalnie wybraliśmy technologię, która zapewni istotnie większą wydajność i zmniejszy jednostkowe koszty produkcji. Stawiamy na nowoczesność i kompleksowość, także w zakresie zarządzania odpadami produkcyjnymi. Dodatkowo, nowa linia produkcyjna będzie oparta na gazie ziemnym zamiast dotychczasowej energii elektrycznej - wskazuje Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Zarządu Alumetal S.A.

Wybrana linia produkcyjna dla potrzeb zakładu w Kętach zapewni również zdolności wytwórcze o 20 tys. ton rocznie większe niż pierwotnie planowano w lipcu 2018 roku. W rezultacie moce wytwórcze całej Grupy Alumetal wzrosną z obecnych 250 tys. ton do 270 tys. ton rocznie.

- Oprócz zmiany w zakresie części technologicznej Zarząd podjął również decyzję o rozszerzeniu zakresu prac budowlanych. W efekcie budżet projektu wzrósł z pierwotnie planowanych 55,6 mln PLN do 67,8 mln PLN. Pozostałe parametry pozostają bez zmian: w całości sfinansujemy to zadanie ze środków własnych, a modernizacja zakładu w Kętach zakończy się przed końcem przyszłego roku. Tak jak też pierwotnie zakładaliśmy, nakłady inwestycyjne w większości będą poniesione w roku 2020 – mówi Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal S.A.

W ramach realizacji ogłoszonej latem 2018 roku strategii na lata 2018-2022 Alumetal skupia się na optymalizacji procesów we wszystkich zakładach, zwiększając wydajność i poprawiając efektywność technologiczną. Celem na najbliższe lata są także działania w zakresie rozszerzenia portfela produktowego w stronę wyrobów o wyższej wartości dodanej jak np. stopy wstępne (rozbudowany zakład w Gorzycach). Strategicznym celem Alumetalu na lata 2018-2022 jest również średnioroczny wzrost wyniku EBITDA o przynajmniej 10%. W kontekście zakładanych wyników finansowych oraz braku zaplanowanych większych wydatków inwestycyjnych - oprócz modernizacji zakładu w Kętach -  strategia zakłada również wypłatę minimum 70% znormalizowanego skonsolidowanego zysku netto w formie dywidendy.

 

***

ALUMETAL

Producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, zaliczany do grona największych w Europie. Obecne moce produkcyjne zakładów produkcyjnych Grupy Alumetal to około 250 tys. ton rocznie. Oprócz stopów wtórnych Grupa Alumetal produkuje stopy wstępne, aluminium do odtleniania stali oraz w ramach działalności Spółki T+S - topniki i sole. Klientami Grupy Alumetal w około 90% jest przemysł motoryzacyjny.

Od lipca 2014 r. akcje Alumetal SA są notowane na Rynku Głównym Giełdy Papierów Wartościowych
w Warszawie.

 

Wróć

Nasi klienci