Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A.

16.09.2020

Prezes Agnieszka Drzyżdżyk: dostrzegamy duże ożywienie w zamówieniach

W dzisiejszym wydaniu „Parkietu” ukazała się obszerna rozmowa z Agnieszką Drzyżdżyk, Prezesem Zarządu Alumetal S.A. W rozmowie z red. Jackiem Mysiorem mówi o aktualnej sytuacji w Spółce, planach na przyszłość, a także o kondycji branży motoryzacyjnej, będącej głównym odbiorcą wyrobów Grupy Alumetal.

Wybuch pandemii sparaliżował rynek automotive, jednak dzięki elastyczności kosztowej i sprawności w szybkim dostosowaniu się do wymagającego otoczenia rynkowego Grupie Alumetal udało się w II kwartale 2020 r. wypracować  10,6 mln zł zysku EBITDA i 4,5 mln zł skorygowanego zysku netto. Biorąc pod uwagę oczekiwania związane z drugą połową roku, wydaje się, że najtrudniejszy okres Grupa ma już za sobą. Poprawa sprzedaży pojazdów w Europie następuje szybciej, niż można by się tego spodziewać. Daje się zauważyć wyraźne ożywienie w zamówieniach do końca bieżącego roku, co może świadczyć o optymizmie wśród klientów Alumetalu. Zapotrzebowanie na stopy aluminium zgłaszane przez dużych odbiorców daje nadzieję na znaczący wzrost wolumenów sprzedaży w III kwartale, a nawet powrót do poziomów sprzed pandemii w końcówce roku.

Pani Prezes Drzyżdżyk zwróciła uwagę na zmiany zachodzące w branży motoryzacyjnej. Producenci samochodów, ale również dostawcy części i komponentów, są zainteresowani jak najszybszą odbudową przychodów i rentowności. Pandemia uzmysłowiła globalnym koncernom jak istotnym problemem jest zachowanie bezpiecznego łańcucha dostaw. Ograniczanie się do wąskiego grona wyłącznie najtańszych dostawców może mieć fatalne skutki dla zachowania ciągłości produkcji. Stąd większy nacisk na dywersyfikację dostawców i ich lokalizację. To duża szansa dla dostawców z Europy, w tym dla Grupy Alumetal, których atutem jest stosunkowo krótki czas realizacji dostaw z uwagi na korzystną lokalizację zakładów. Długoterminowym efektem takiego sposobu myślenia są plany relokacji fabryk, produkujących komponenty i całe pojazdy. Może to istotnie zwiększyć rynek odbiorców produkcji Alumetalu. Pani Prezes zapewniła, że Grupa dysponuje mocami produkcyjnymi i zasobami, aby ten zwiększający się popyt obsłużyć.

Na koniec rozmowy padło pytanie o dywidendę. W tym roku, z uwagi na niepewność związaną z ze skutkami kryzysu w przemyśle motoryzacyjnym, została podjęta decyzja o pozostawieniu zysku w spółce.

- Aby wrócić do tematu wypłaty dywidendy, musimy najpierw nie tylko odbudować nasze wolumeny sprzedaży, ale równocześnie mieć pewność, że sytuacja rynkowa jest ustabilizowana w długim terminie. Przemysł motoryzacyjny, skąd wywodzą się nasi klienci, próbuje złapać oddech po bezprecedensowym zamrożeniu gospodarek. Efekty powinniśmy zobaczyć w najbliższych miesiącach. Mając to na uwadze, jest jeszcze za wcześnie, by składać deklaracje związane z planami wypłaty dywidendy. Nasza polityka nie ulega jednak zmianie – Grupa Alumetal zamierza być spółką nie tylko wzrostową, ale również dywidendową – wyjaśniła Prezes Agnieszka Drzyżdżyk.

Więcej: PARKIET (2020-09-16 Str.: 5) lub https://www.parkiet.com/

 

Wróć

Nasi klienci