Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

05.11.2015

 

 

Czas: 5 listopada 2015 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Alumetal SA po 3Q 2015 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

To będzie rekordowy rok Grupy Alumetal

Największe wolumeny produkcji i sprzedaży oraz najlepsze wyniki finansowe w dotychczasowej historii to prawdopodobny scenariusz dla roku 2015. Dodatkowo ruszyła właśnie budowa nowego zakładu produkcyjnego na Węgrzech.

Potwierdzają się założenia prognoz analityków, którzy w swoich rekomendacjach wyceniają akcje Alumetalu nawet na ponad 60 zł za sztukę (potencjał wzrostu kursu około 18%). Grupa Alumetal, jeden z największych w Europie producentów aluminiowych wtórnych stopów odlewniczych, ma za sobą bardzo udany trzeci kwartał. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 20% rok do roku, do 351 mln zł, co przy wysokiej efektywności pozwoliło na wygenerowanie 34,3 mln zł wyniku EBITDA (+73% rdr) oraz 27,7 mln zł zysku netto (+97% rdr). tl_files/klienci/nowy/Alumetal/5.11_Aml_2.jpg

- Widzimy duże ssanie na rynku stopów odlewniczych, branża automotive rozwija się, a marża bazowa znajduje się na zadawalającym poziomie – powiedział Szymon Adamczyk, Prezes Zarządu Alumetal SA.

W trakcie trzech kwartałów br. Grupa Alumetal zarobiła na czysto 59,1 mln zł (+41% rdr) przy 81,7 mln zł wyniku EBITDA (+46% rdr) i 1,1 mld zł przychodów (+21% rdr). Dla okresu minionych czterech kwartałów wynik EBITDA jest już 9-cyfrowy (104,1 mln zł, +33% rdr), natomiast zysk netto miał wartość 76 mln zł (+29% rdr) przy ponad 1,4 mld zł obrotów (+14% rdr).

- Także czwarty kwartał tego roku wygląda dobrze, gdyż ustalanie kontraktowanych na ten okres cen rozegrało się w drugiej połowie sierpnia. Dlatego możemy spodziewać się rekordowego roku – powiedział Prezes Adamczyk.

Podtrzymał przy tym politykę dywidendową spółki, zapowiadając rekomendowanie Walnemu Zgromadzeniu przeznaczenie połowy zysku netto na dywidendę (można więc szacować stopę dywidendy na nawet 5%). Alumetal zamierza sowicie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami pomimo  prowadzenia wzmożonego programu inwestycyjnego.

- Mamy solidne dodatnie przepływy pieniężne i niskie zadłużenie, wynoszące jedynie 0,6 wyniku EBITDA LTM. Podpisaliśmy już także umowę o kredyt inwestycyjny oraz umowę na dotację od rządu węgierskiego, co nastąpiło w ostatnich dniach października – powiedział Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal SA.

Uczestnicy spotkania pytali m.in. o wzrost kapitału obrotowego.tl_files/klienci/nowy/Alumetal/5.11_Aml_3.jpg

- Zmiana w przepisach dotyczących VAT (od lipca br. odwrócony VAT) sprawiła, że zapotrzebowanie na kapitał obrotowy wzrosło o około 5 mln zł. Rosły również ceny oraz wolumeny naszej sprzedaży. Dodatkowo skorygowaliśmy politykę dotyczącą zapasu złomu, zwiększając go o 5-6 dni produkcyjnych, co nieco wydłużyło cykl rotacji kapitału – wyjaśnił Przemysław Grzybek.

Alumetal wydał na inwestycje w okresie styczeń – wrzesień br. 22,2 mln zł, trzy razy więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Około połowa wydatków jest związana z powstaniem zakładu produkcyjnego na Węgrzech (łączny koszt to 120 mln zł, większość zaplanowana na rok 2016). Reszta to wydatki odtworzeniowe, metal management i na uruchomienie dostaw płynnego metalu z zakładu w Nowej Soli do klienta w Poznaniu (Grupa VW). Duże zainteresowanie uczestników spotkania wywołuje właśnie temat Grupy Volkswagen w kontekście nieprawidłowości silników w zakresie emisji spalin. Pytania dotyczyły zamówień od tego klienta oraz różnych scenariuszy rozwoju sytuacji.

- Obecnie nie widzimy żadnych zmian w wolumenach. W 2014 roku Grupa VW odpowiadała za 18% naszej sprzedaży i udział ten spada wraz ze wzrostem naszych mocy. Mamy zdywersyfikowane portfolio klientów, ponad 160, dlatego też dość łatwo możemy przekierowywać sprzedaż, co zresztą mamy już przećwiczone. Sprawa jest o tyle też jasna, że Grupa VW jako pierwsza na rynku zgłasza zapotrzebowanie kwartalne – wyjaśnił Prezes Adamczyk.

Rosnący na rynku europejskim popyt na produkty Alumetalu uzasadnia wspomnianą budowę nowego zakładu produkcyjnego. 

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/5.11_Aml_4.jpg- Po uzyskaniu zintegrowanego pozwolenia w lipcu, 26 października rozpoczęliśmy już budowę zakładu na Węgrzech – oznajmił Prezes Adamczyk.

Przypomnijmy, że inwestycja o wartości 120 mln zł została wpisana na listę projektów priorytetowych rządu węgierskiego (status VIP), a łączna przewidywana kwota benefitów dla spółki (dotacja gotówkowa oraz zwolnienie z CIT) to 35% wartości kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych. Nowa fabryka ma zostać uruchomiona już w IV kwartale przyszłego roku.

- Jej moce wytwórcze to 60 tys. ton rocznie. Zakładamy, że w 2017 lub 2018 roku uda nam się przekroczyć barierę 200 tys. ton sprzedanych stopów, co powinno dać nam status lidera rynku w skali europejskiej – zauważył Prezes Szymon Adamczyk.

Dodał, iż w Nowej Soli szkolą się już pierwsi pracownicy fizyczni z Węgier, poznając cały proces produkcji stopów aluminiowych przy wykorzystaniu złomów. Spółka podkreśla również, iż realizacja projektu na Węgrzech jest zgodna zarówno z harmonogramem, jak i z budżetem.

 

Prezentacja z konferencji  [link]

Raport okresowy Grupy Alumetal za 3Q 2015  [link]

 

Wróć

Nasi klienci