Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

13.05.2016

 

Data: 13 maja 2016 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Alumetal po Q1 2016 i perspektyw kolejnych okresów

 

Alumetal mocno zwiększa zyski, inwestuje w moce produkcyjne i wypłaca dywidendę

Grupa Alumetal ma za sobą bardzo dobry kwartał. Wynik EBITDA wzrósł w porównaniu rok do roku o 86%, do 35,8 mln PLN, a zysk netto o 192% rdr, do 28,7 mln zł. Patrząc na ostatnie cztery kwartały, Grupa Alumetal zarobiła na czysto 96,5 mln PLN, czyli 24% więcej niż w całym roku 2015. Kurs akcji wzrósł na dzisiejszej sesji o ponad 5%, do 52 PLN.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/13.05_Alu_5.jpg- To wyniki, które mogły pozytywnie zaskoczyć analityków i inwestorów, ale to jednocześnie rezultaty zgodne z oczekiwaniami zarządu. Nasze przewagi konkurencyjne w postaci elastyczności i optymalizacji kosztowej oraz zaawansowanego metal management sprawiły, iż tak duże wzrosty wyników wygenerowaliśmy przy dużej presji rynkowej na marże i świadomym ograniczeniu sprzedaży (spadek wolumenu o 6% rdr, przychodów o 12% rdr). Z optymizmem patrzymy na kolejne miesiące i kwartały, skupiamy się na marżach, a nie wolumenach – powiedział zebranym Szymon Adamczyk, Prezes Zarządu Alumetal SA.

- Po przeprowadzeniu stosownych analiz, rozpoczęliśmy ubezpieczanie należności od wszystkich naszych klientów spoza największej trójki, czyli Grupy Volkswagen, Nemak i Federal-Mogul. Dlatego też nie powtórzy się sytuacja jak w IV kw. 2015 roku, kiedy musieliśmy dokonać księgowego odpisu w związku z zaskakującym postępowaniem naprawczym u jednego z klientów. Jednocześnie nasze szerokie portfolio 600 aktywnych klientów zapewnia nam stabilność biznesową – dodał Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal SA.

Spółce sprzyja korzystne otoczenie rynkowe, gdyż wysoka dynamika sprzedaży nowych pojazdów w Unii Europejskiej sprawia, iż rośnie również popyt na wtórne aluminiowe stopy odlewnicze. W pierwszym kwartale 2016 roku sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych w UE wzrosła łącznie o 8,7% w porównaniu rok do roku, podczas gdy w ostatnich czterech kwartałach wzrost to 9,5%, wznoszący roczną kroczącą sprzedaż samochodów ponad 16 mln sztuk.                                                                                                                                                  tl_files/klienci/nowy/Alumetal/13.05_Alu_3.jpg

- Można powiedzieć, że Alumetal znalazł się w dobrym miejscu o dobrym czasie. Zwiększając moce produkcyjne antycypowaliśmy dalszy wzrost produkcji sektora automotive w Polsce, państwach sąsiednich i regionie CEE. Informacje o nowej fabryce Jaguara na Słowacji czy Mercedesa w Polsce potwierdzają słuszność naszych prognoz – powiedział Prezes Adamczyk.

Celem strategicznym Alumetalu jest stanie się liderem w produkcji aluminiowych wtórnych stopów odlewniczych w Europie w 2018 roku. Obecnie znajduje się na pozycji numer cztery. Osiągnięcie tego celu umożliwi nowy zakład produkcyjny, jaki powstaje właśnie na Węgrzech przy granicy ze Słowacją.

- Na początku maja zawisła już wiecha. Budowa postępuje zgodnie z harmonogramem i budżetem, a otwarcie zakładu nastąpi już w tym roku. Prace budowlane są już zaawansowane w 75%, w maju rozpoczął się montaż maszyn i urządzeń, trwają rekrutacje i szkolenia pracowników, a 97% nakładów inwestycyjnych została już zakontraktowana – powiedział Prezes Adamczyk.

Z budową zakładu, wartego 120 mln PLN (wsparcie rządu węgierskiego do 35% nakładów), związany jest istotny wzrost nakładów inwestycyjnych od IV kw. 2015 r. Przekroczone wtedy 25 mln PLN kwartalnie było aktualne również w I kw. 2016 roku (nakłady odtworzeniowe w pozostałych zakładach to 2,3 mln PLN, a metal management – 0,3 mln PLN). Pomimo prowadzonej inwestycji na Węgrzech Alumetal pozostaje spółką dywidendową. Już 20 maja inwestorzy zyskają prawo do dywidendy z zysku 2015 roku, a wypłata 2,55 PLN na akcję (4,9% do obecnego kursu) nastąpi 7 czerwca. Jednocześnie giełdowa wycena Alumetalu ma duży potencjał wzrostu – w kwietniu Pekao IB wycenił akcję spółki na 56,5 PLN, a Haitong Bank – na 63,8 PLN, czyli blisko 23% więcej niż obecny kurs na GPW.

 

Linki

Prezentacja z konferencji -> link

Skonsolidowany raport kwartalny -> link

 

Wróć

Nasi klienci