Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

19.08.2016

 

Data: 19 sierpnia 2016 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Alumetal po pierwszej połowie 2016 roku oraz perspektyw na kolejne okresy


Po półroczu Alumetal z kolejnym rekordem

Kurs akcji Alumetalu i wyniki finansowe spółki kolejny raz osiągnęły wartości rekordowe. Sesję 18 sierpnia br. notowania zakończyły przy 66 PLN (najwyższy poziom w historii, kapitalizacja przekroczyła 1 mld PLN), a opublikowany tego dnia po zakończeniu pracy GPW raport okresowy potwierdził dynamiczny wzrost rezultatów finansowych Grupy Alumetal. W pierwszej połowie 2016 roku wynik EBITDA wzrósł o 41% rok do roku, do 66,6 mln PLN, a zysk netto – o 76%, do 55 mln PLN. To wartości najwyższe w dotychczasowej historii Alumetalu. Niezwykle wysokie dynamiki wzrostu wynikają częściowo z niskiej bazy pierwszego kwartału 2015 roku, jednakże w drugim kwartale br. spółka pokazała również swoją siłę, rosnąc wyraźnie również na tle bardzo udanego drugiego kwartału 2015 roku. Wynik EBITDA wzrósł rok do roku o 9%, do 30,8 mln PLN, a zysk netto – o 23%, do 26,6 mln PLN (więcej informacji w prezentacji, dostępnej na dole strony).tl_files/klienci/nowy/Alumetal/19.08_Aml_2.jpg

- Wyniki wielu spółek z branży mocno się zniżyły, natomiast inwestycje Grupy Alumetal nakierowane na efektywność oraz know-how menedżerów Alumetalu przyniosły wymierne efekty. Nasza rentowność EBITDA na tonę wzrosła w pierwszym półroczu o 43% rok do roku, do 806 PLN na tonę. Wyniki wzrosły wyraźnie też nominalnie, choć świadomie ograniczyliśmy przychody, rezygnując ze sprzedaży stopów o niesatysfakcjonującej nas marży  – podkreślił Szymon Adamczyk, Prezes Zarządu Alumetal SA.

- Ze względu na nieracjonalne zachowanie niektórych konkurentów mamy na rynku aluminium wtórnego niecodzienną sytuację. Rynek samochodowy w Europie rośnie 36. miesiąc z rzędu (wzrost rejestracji aż o 9,9% rdr w I półroczu), rosną wolumeny zamówień, a jednocześnie marża dla bazowego stopu i bazowego wsadu złomowego wyraźnie spadła. Trudno obecnie jednoznacznie powiedzieć, jak zachowa się rynek w kolejnych miesiącach. Jeśli bazowa marża się nie podniesie, to w następnych okresach ciężko będzie nam utrzymać obecną rentowność. Niezależnie jednak od przyszłego zachowania marż, podtrzymujemy główny cel w postaci wzrostu wyniku EBITDA i zysku netto o 10% dla całego roku, czego wymaga uruchomienie programu motywacyjnego – dodał Prezes Adamczyk.

Warto zauważyć, że pomimo wypłaty ponad 38,8 mln PLN dywidendy w czerwcu br. i wydatkach inwestycyjnych przekraczających 104 mln PLN za ostatnie cztery kwartały, z czego 67,4 mln PLN w pierwszej połowie br. (głównie budowa fabryki na Węgrzech), Alumetal prezentuje bardzo silną pozycję finansową.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/19.08_Aml_3.jpg- W pierwszym półroczu spółka wygenerowała 72 mln PLN operacyjnego cash flow, a wartość długu netto na koniec czerwca do wyniku EBITDA za cztery kwartały to jedynie 0,6. Mamy miejsce na dalszy rozwój i inwestycje, zarówno w zakresie organicznym, jak również potencjalnie w zakresie akwizycyjnym – powiedział Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal SA.

W zakresie wzrostu organicznego kluczowy dla Alumetalu jest nowy zakład produkcyjny, którego uruchomienia można spodziewać się już we wrześniu, zatem przed pierwotnie założonym czasem (IV kw. br.).

- 5 sierpnia uzyskaliśmy już pozwolenie na użytkowanie zakładu, obecnie czekamy na ostatnie pozwolenie, które umożliwi uruchomienie pierwszej linii produkcyjnej. Prace budowlane już się zakończyły, a zaawansowanie montażu maszyn i urządzeń szacujemy na 85%. Docelowo nowy zakład zwiększy nasze moce produkcyjne z obecnych 165 tys. ton do 225 tys. ton – powiedział Prezes Adamczyk.

Przedstawiciele spółki odpowiedzieli również na pytania, dotyczące rozbudowy mocy produkcyjnych w zakresie stopów wstępnych. Projekt ten, zaplanowany na lata 2016-2018, ma budżet 58,5 mln PLN i pozwoli podwoić dotychczasowe zdolności wytwórcze w zakresie stopów wstępnych (7 tys. ton rocznie).

- Zastosujemy nowe technologie i rozpoczniemy produkcję najbardziej wyrafinowanego produktu w zakresie stopów wstępnych, jakim jest drut. Stosowany jest on chociażby przy produkcji profili aluminiowych czy blach, które służą do wyrobu np. puszek do napojów i elementów karoserii samochodowych. Aluminiowe stopy wstępne produkujemy od 2013 roku, poznaliśmy rynek europejski, przeszliśmy bardzo wymagające walidacje i widzimy szansę biznesową w także w tym obszarze rynku, szczególnie ze względu na strategiczną ewolucję miksu produktowego w kierunku produktów wysoko marżowych – wyjaśnił Prezes Szymon Adamczyk.

Linki:

Prezentacja z konferencji -> link

Raport okresowy za I półrocze 2016 -> link

 

 

 

Wróć

Nasi klienci