Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

16.05.2017

 

Data: 16 maja 2017 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Alumetal po I kw. 2017 r. oraz perspektyw na kolejne okresy

 

W lipcu ruszy rozbudowa zakładu w Gorzycach, rośnie produkcja w fabryce na Węgrzech

 

Grupa Alumetal, jeden z największych w Europie producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, zanotowała w I kw. 2017 r. wzrost przychodów w ujęciu rok do roku o 12%, do 377,2 mln zł, przy wzroście wolumenu sprzedaży o 8%, do 46,1 tys. ton. Z racji zawężenia się różnicy między cenami złomów a gotowymi wtórnymi stopami aluminium odlewniczego wynik EBITDA, choć nadal prezentuje solidną wartość, spadł o 29%, do 25,5 mln zł, a znormalizowany zysk netto (bez efektu aktywa podatkowego) – o 37%, do 18,1 mln zł.

- Jesteśmy zadowoleni z wypracowanych wyników, które są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Należy pamiętać o otoczeniu rynkowym z niższymi możliwymi do uzyskania marżami oraz efekcie bardzo wysokiej bazy po rekordowo udanym roku 2016 [więcej tutaj]. Obecnie czynniki zewnętrzne nam sprzyjają. Wysoka dynamika sprzedaży aut w Europie i rosnąca marża banchmarkowa napawają nas optymizmem, choć oczywiście trudno jest prognozować w dłuższym okresie – powiedział Szymon Adamczyk, Prezes Zarządu Alumetal SA.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/16.05.2017_Aml_2.jpgW Unii Europejskiej zarejestrowano w I kw. 2017 r. o ponad 8% więcej pojazdów niż rok wcześniej, co w naturalny sposób zwiększa popyt na stopy aluminiowe, wykorzystywane chociażby do odlewania bloków silników. W okresie minionego kwartału średnia marża banchmarkowa dla stopu 226 miała wartość 326 EUR/t, będąc już tylko 4% poniżej 9-letniej średniej. Od połowy zeszłego roku, kiedy marża bazowa w czerwcu spadła do zaledwie 219 EUR/t, kontynuowany jest jej trend wzrostowy. W kwietniu br. miała już wartość 379 EUR/t. Należy mieć jednak na uwadze fakt kontraktowania dużej części produkcji przez wytwórców stopów aluminiowych na dany kwartał w połowie poprzedniego kwartału, co powoduje efekt przesunięcia wpływu zmian rynkowych na możliwe do uzyskania wyniki finansowe.

Na wyniki kolejnych kwartałów i lat Grupy Alumetal będą miały wpływ znaczące inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych – wybudowany już zakład w węgierskim Komarom oraz zaplanowany do rozbudowy zakład w polskich Gorzycach.

W węgierskiej fabryce wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, która rozpoczęła produkcję w IV kw. zeszłego roku, jedna linia produkcyjna pracuje już na prawie pełnym obłożeniu, a węgierski zakład sprzedał w minionym kwartale około 7 tys. ton stopów w porównaniu do mniej niż 4 tys. ton w IV kw. 2016 roku. Druga linia produkcyjna znajduje się obecnie w fazie optymalizacji efektów produkcji przez jej dostawcę, a jej testy po udoskonaleniach technicznych powinny rozpocząć się w lipcu. Spółka szacuje, że w III kw. węgierski zakład będzie wykorzystywał już 85-90% swoich mocy wytwórczych wobec obecnych około 60%.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/16.05.2017_Aml_3.jpg- Pomimo, że w 2015 roku nakłady na inwestycje miały wartość 47,3 mln zł, w 2016 roku dodatkowe 108,4 mln zł, a w I kw. 2017 roku kolejne 15,4 mln zł, nasz dług netto dopiero przekroczył 100 mln zł, wyznaczając wartość wskaźnika dług netto do EBITDA na niskim, bezpiecznym poziomie 1,0 – podkreślił Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych Alumetal SA.

Dodał, że w I kw. 2017 r. 5,9 mln zł zostało wydane na projekt rozbudowy zakładu stopów wstępnych w Gorzycach. Ogólnie wydatkowano na ten cel 14,2 mln zł z całego budżetu 58,5 mln zł. Celem inwestycji jest co najmniej podwojenie obecnych mocy wytwórczych stopów wstępnych (7 tys. ton rocznie) oraz wejście do elitarnego grona najbardziej zaawansowanych technologicznie producentów tych stopów w postaci drutu, a nie tylko wafli.

- Kwestie formalne w aspekcie uzyskania pozwoleń są w końcowej fazie. Projektowanie w części budowlanej jest już zaawansowane w 90%, a w części technologicznej w 50%. Uruchomienie produkcji powinno nastąpić zgodnie z harmonogramem w I połowie przyszłego roku. Natomiast w lipcu tego roku spodziewam się fizycznego rozpoczęcia prac budowlanych – powiedział Prezes Adamczyk.

Realizowanie prac budowlanych w Gorzycach będzie neutralne dla dotychczasowej produkcji tamtejszego zakładu. Z kolei już od II kw. br. zakład na Węgrzech powinien przekroczyć próg rentowności.

W dniu spotkania Zarządu Alumetalu z inwestorami, analitykami i mediami odbyło się również WZ, na którym akcjonariusze zadecydowali o podziale zysku netto roku 2016. Spółka wypłaci 7 czerwca 2,92 zł dywidendy na akcję (+14,5% rdr), a prawo do dywidendy nabędą akcjonariusze Alumetalu na dzień 24 maja br.

 

DO POBRANIA:

Prezentacja z konferencji - LINK

Raport okresowy Grupy Alumetal za I kw. 2017 - LINK

 

Wróć

Nasi klienci