Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

23.05.2018

 

Data: 23 maja 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Alumetal po Q1 2018 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Solidny pierwszy kwartał 2018 roku w Grupie Alumetal

 

O 25% w ujęciu rok do roku, do 22,6 mln PLN wzrósł w I kw. 2018 roku znormalizowany zysk netto Grupy Alumetal – czołowego europejskiego producenta wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych. Zysk raportowany, nieoczyszczony o efekt aktywa podatkowego związanego z inwestycjami skutkującymi preferencjami podatkowymi, wzrósł jeszcze mocniej – o 54%, do 25,5 mln PLN. Skonsolidowany wynik EBITDA przekroczył 30 mln PLN, rosnąc o 18% rdr. W części to efekt wzrostu uzyskanej marży przerobowej EBITDA o 7%, do 591 PLN/t, a w części – wzrostu wolumenu sprzedaży – o 11% rdr, do ponad 51 tys. ton. W rezultacie przy lekkim wzroście średniej ceny sprzedanego miksu produktowego, przychody ze sprzedaży Grupy Alumetal wzrosły w I kw. 2018 r. o 14%, przekraczając 428 mln PLN. 

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/23.05.18_Aml_2.jpg- Jesteśmy zadowoleni z uzyskanych rezultatów. To był kwartał wysokich wolumenów i silnych wyników finansowych. Zarząd optymistycznie patrzy na możliwość uruchomienia programu motywacyjnego – powiedział Szymon Adamczyk, Prezes Zarządu Alumetal SA.

- Wskaźnik dług netto do EBITDA spadł do 1,3, a efektywna stawka podatkowa pozostaje w strefie ujemnej ze względu na budowanie aktywa podatkowe, związanego z naszymi inwestycjami. Maksymalizujemy operacyjny cash flow, na którego wartość miał w naturalny sposób wpływ cykl rotacji kapitału pracującego oraz wzrost skali działania – dodał Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal S.A.

Przypomnijmy, że uchwalony program motywacyjny zakłada dynamiczny wzrost rezultatów finansowych. Cele programu motywacyjnego to na rok 2018 ponad 117 mln zł EBITDA (+21% rdr) i 86 mln zł zysku netto (+27% rdr), na rok 2019 przekroczenie 129 mln zł EBITDA i osiągnięcie blisko 95 mln zł zysku netto oraz na rok 2020 ponad 145 mln zł EBITDA (+49% względem roku 2017) i prawie 107 mln zł zysku netto (+58% względem roku 2017). Dodatkowym parametrem jest wzrost kursu akcji Alumetalu o 5 pkt. proc. powyżej rocznego wzrostu WIG. Dzięki dobremu sentymentowi na rynku (marża banchmarkowa utrzymuje się powyżej 400 EUR/t w kwietniu i maju) spółka może liczyć na kontynuację pozytywnych trendów. Tym bardziej, że dzięki optymalizacji działalności nowego zakładu produkcyjnego na Węgrzech już w tym roku realne jest dojście do 200 tys. ton sprzedanych stopów przy 233 tys. ton zakładanych docelowo mocy produkcyjnych.

- Pierwszy raz w historii Alumetalu przekroczyliśmy już w 12 miesięcy 1,5 mld PLN przychodów i próg 180 tys. ton sprzedanych stopów. Zdecydowanie sprzyja nam otoczenie rynkowe, w którym wzrost produkcji pojazdów w UE wzmaga popyt na wtórne aluminiowe stopy odlewnicze, a marża banchmarkowa znajduje się znacznie powyżej długoterminowej średniej – zaznaczył Prezes Adamczyk.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/23.05.18_Aml_3.jpgO ile na tegoroczne wyniki zakład na Węgrzech powinien mieć już wyraźnie pozytywny wpływ (dochodzenie do pełnych mocy produkcyjnych), o tyle w kolejnych latach widoczny powinien być pozytywny efekt rozbudowy zakładu stopów wstępnych w Gorzycach. Rozbudowa ta zbliża się do fazy końcowej - zaawansowanie prac budowlanych to 80%, a zaawansowanie prac technologicznych (montaż urządzeń) jest na poziomie 70%. Projekt realizowany jest zgodnie z uaktualnionym budżetem (63,2 mln PLN), a uruchomienie produkcji testowej przewidziane jest na czerwiec tego roku.

Alumetal, jako spółka dywidendowa, co roku dzieli się sukcesem z akcjonariuszami w sposób bezpośredni. Dzisiejsze WZ przegłosowało wypłatę dywidendy w wysokości 2,92 PLN na akcję (stopa dywidendy ponad 5%), przy czym dzień dywidendy to 7 czerwca, a jej wypłata nastąpi 29 sierpnia.

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Raport okresowy - link

 

 

 

Wróć

Nasi klienci