Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

22.08.2018

 

Data: 22 sierpnia 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie zmian w składzie Zarządu oraz sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Alumetal i perspektyw na kolejne okresy

 

Mocno wzrostowe półrocze ułatwia realizację celów dla  całego roku

 

Grupa Alumetal ma za sobą bardzo udane półrocze z rekordowym drugim kwartałem, w którym zdublowała zyski sprzed roku. Choć przedstawiciele spółki podkreślają, że nie można wprost na tej podstawie budować oczekiwań co do kolejnych kwartałów, to jednocześnie Alumetal zdecydowanie przybliżył się do realizacji całorocznych progów wynikowych, zapisanych w programie motywacyjnym. Więcej informacji tutaj.

- Podtrzymujemy cele na najbliższe lata, a patrząc na ostatnie kwartały to w ujęciu LTM jesteśmy już powyżej założonego na rok 2018 celu 117 mln PLN wyniku EBITDA i 86 mln PLN zysku netto. To było dla nas bardzo dobre półrocze, w którym ze względu na zmienność rynkowych cen dobrym ruchem okazało się między innymi kontraktowanie sprzedaży II kwartału w lutym – skomentował Szymon Adamczyk, Prezes Zarządu Alumetal S.A.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/22.08.2018_Aml_3.jpg- Sprzedajemy rekordowe wolumeny, a każda kolejna tona oznacza dodatnią kontrybucję do wyniku. W tym roku planujemy już przekroczyć 200 tys. ton stopów, jakie wyjadą z naszych zakładów produkcyjnych. W pierwszym półroczu pierwszy raz w historii Alumetalu przekroczyliśmy barierę 100 tys. ton – dodała Agnieszka Drzyżdżyk, Członek Zarządu ds. Handlowych w Alumetal S.A.

Przedstawiciele spółki wskazali, że podjęte inicjatywy optymalizacyjne sprawiły, iż koszty przerobu okazują się niższe od zapisanych w budżecie. Co więcej, pomimo dynamicznego wzrostu skali działalności Alumetal generuje wysoki operacyjny cash flow, a jego zadłużenie netto spadło do poziomu zaledwie 0,8x EBITDA LTM.

- Dług netto w naturalny sposób oczywiście wzrośnie po wypłacie dywidendy w przyszłym tygodniu, na którą mamy przygotowaną gotówkę. Warto jednocześnie zauważyć, że wydatki inwestycyjne w I połowie roku 2018 to głównie inwestycja w Gorzycach, a na II połowę roku planujemy CAPEX również na około 20 mln zł. To zdecydowanie niższe wartości niż w latach ubiegłych, co pozwala nam na wypłatę większej części zysku w formie dywidendy – zaznaczył Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal S.A.

W Gorzycach pod koniec czerwca została uruchomiona już pierwsza nowa linia produkcyjna, a rozbudowa tamtejszego zakładu stopów wstępnych praktycznie jest już zakończona – co ważne, zgodnie z harmonogramem i zaktualizowanym budżetem (63 mln PLN).

- Próby nowych produktów w formie wafli wyszły pozytywnie. Na przełomie sierpnia i września nastąpią próby technologiczne produkcji stopów wstępnych w formie drutu, co jest wejściem do pierwszej ligi technologicznej oraz wpisuje się w naszą strategię dywersyfikacji produktów, w szczególności tych zaawansowanych, z wyższymi marżami. Jeśli chodzi o formę drutu, to należy jednak mieć na uwadze, że walidacja u klientów i wypełnienie mocy produkcyjnych mogą potrwać nawet dwa lata – wskazał Prezes Adamczyk.

Po inwestycjach wartych ponad pół miliarda złotych, w tym w większości w moce produkcyjne, strategia na lata 2018-2022 zakłada skupienie się na optymalizacji operacyjnej. Służyć temu mają liczne inicjatywy w każdym z zakładów, jak również zaplanowana na najbliższe dwa lata modernizacja zakładu w Kętach, gdzie pięć jednostek będzie zastąpionych jednym nowym piecem.

- Przy wydatkach odtworzeniowych rzędu kilku milionów złotych i amortyzacji na poziomie 35 mln PLN oraz przy relatywnie niedużych projektach inwestycyjnych możemy wypłacać w formie dywidendy zdecydowanie większą część wypracowanych zysków. Od przyszłego roku będzie to minimum 70% skonsolidowanego zysku netto w wersji znormalizowanej, oczyszczonej o wpływ wyceny aktywa podatkowego, związanego z ulgami podatkowymi przy inwestycjach w strefach ekonomicznych – powiedział Przemysław Grzybek.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/22.08.2018_Aml_2.jpgTak jak zostało wspomniane wcześniej, inwestycje Alumetalu wraz z zatwierdzoną modernizacją zakładu w Kętach mają wartość ponad pół miliarda złotych (około 550 mln PLN).  Zakończony program inwestycji w moce produkcyjne o wartości przekraczającej 330 mln PLN, jaki był realizowany w ostatnich kilku latach, zapewnia Alumetalowi możliwość generowania rekordowych wyników finansowych i stanie się numerem jeden w branży producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych w skali europejskiej.

- Wykonałem założone cele. Za mną pięć bardzo intensywnych i bardzo owocnych lat bycia prezesem Alumetalu, przyszedł czas personalnie zwolnić tempo. Jestem jednak nadal do dyspozycji spółki, której pozostaję akcjonariuszem. Od października zamierzam kontynuować budowanie wartości Alumetalu na nieco innych zasadach, tzn. jako doradca i członek rady nadzorczej – powiedział Szymon Adamczyk.

- Dziękujemy Szymonowi za bardzo dobre pięć lat Alumetalu, jak również za całe jego dotychczasowe 16 lat w spółce. Będziemy nadal korzystać z wiedzy, doświadczenia i zaangażowania obecnego prezesa. NWZ w sprawie zmian w Radzie Nadzorczej odbędzie się 3 października, a nowy prezes zostanie powołany w najbliższych kilku tygodniach – wskazał Grzegorz Stulgis, Przewodniczący Rady Nadzorczej oraz wiodący akcjonariusz Alumetal S.A.

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa - link

Sprawozdanie okresowe Grupy Alumetal - link

 

 


Wróć

Nasi klienci