Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

14.11.2018

 

Data: 14 listopada 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Alumetal po III kw. 2018 r. oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Alumetal z rekordowym trzecim kwartałem

Grupa Alumetal sprzedała w III kw. 2018 roku 48,6 tys. ton stopów (+14% rdr), co przełożyło się na 416,3 mln PLN przychodów (+19% rdr) i 29 mln PLN wyniku EBITDA (+20% rdr) przy wzroście EBITDA na tonę o 5% rdr, do 596 PLN. Znormalizowany zysk netto zwiększył się o 24% rdr, do 21,6 mln PLN. To oznacza, że w okresie ostatnich czterech kwartałów Grupa Alumetal wypracowała 92,3 mln PLN znormalizowanego zysku netto (jest podstawą do wypłaty dywidendy) i 126,1 mln PLN wyniku EBITDA przy blisko 1,7 mld PLN przychodów, które wynikały ze sprzedaży ponad 197 tys. ton stopów.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/14.11.2018_Aml_2.jpg- Za nami najlepszy trzeci kwartał w historii spółki. Pokazaliśmy silne wyniki i wysokie wolumeny. Cieszy nas to jeszcze bardziej o tyle, że zostało uzyskane w środowisku zawirowań rynkowych – powiedział Marek Kacprowicz, Prezes Zarządu Alumetal S.A.

Chodzi o wprowadzenie od września br. w ramach UE nowej procedury pomiaru spalania i emisji (WLTP), co wydaje się przyczyną najpierw wzrostu produkcji i rejestracji samochodów w sierpniu, a następnie spadku we wrześniu. Cały kwartał to jednak wciąż +1,5% rejestracji w ujęciu rok do roku na terytorium UE (+2,7% rdr łącznie w I-III kw.)

- Nowe homologacje samochodów, które wymagają testowania każdej wersji pojazdów, w naturalny sposób wymagają czasu i powodują przesunięcia rynkowe. Niemniej, spodziewamy się, że cały rok będzie bez względu na to rekordowy wolumenowo – zaznaczyła Agnieszka Drzyżdżyk, Członek Zarządu ds. Handlowych w Alumetal S.A.

- Dostosowania producentów pojazdów mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy. To jednak pytanie z kategorii „kiedy”, a nie z kategorii „czy” – dodał Szymon Adamczyk, Członek Rady Nadzorczej oraz Doradca Zarządu Alumetal S.A.

Przedstawiciele Alumetalu wskazali, że marże przetwórcze w ostatnich tygodniach spadają, co nie do końca jest jednak widoczne w marży bazowej na bazie cen sprzedaży, publikowanej przez Metal Bulletin. Ciekawa sytuacja ma miejsce również na rynku surowca złomowego, którego ceny wyraźnie spadły.

- Podwyższenie wymagań czystości złomu importowanego do Chin sprawiło, że do Europy trafiło dużo złomu z USA. W Europie potrafimy odzyskać z niego cenne metale poza aluminium. Ceny są bardzo atrakcyjne, natomiast w naszej działalności najważniejsza jest oczywiście marża, czyli różnica między ceną zakupu złomu a ceną sprzedaży stopów – powiedziała Agnieszka Drzyżdżyk z Zarządu Alumetalu.

 

Przedstawiciele spółki podtrzymali, iż w zasięgu jest uzyskanie takich wyników za cały rok, aby pozwalały na uruchomienie programu motywacyjnego. Przypomnijmy, że cele programu motywacyjnego to ponad 117 mln zł EBITDA (+21% rdr) i 86 mln zł zysku netto (+27% rdr). Na rok 2019 program opcji menedżerskich zakłada przekroczenie 129 mln zł EBITDA i osiągnięcie blisko 95 mln zł zysku netto, a w roku 2020 ponad 145 mln zł EBITDA (+49% względem roku 2017) i prawie 107 mln zł zysku netto (+58% względem roku 2017). Dodatkowym parametrem jest wzrost kursu akcji Alumetalu o 5 pkt. proc. powyżej rocznego wzrostu WIG.

Wzrost rezultatów w kolejnych okresach powinien opierać się w dużej części na efektach prowadzonych działań optymalizujących działalności operacyjną wszystkich zakładów po dużych inwestycjach w moce produkcyjne (ponad 400 mln PLN). Ostatnią planowaną dużą pojedynczą inwestycją jest modernizacja zakładu w Kętach, najstarszego w grupie.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/14.11.2018_Aml_3.jpg- Do końca roku CAPEX powinien mieć jeszcze wartość około 10 mln PLN, zatem w całym roku spodziewamy się pozostać poniżej 40 mln PLN. To najmniej od czterech lat. Jednocześnie w latach 2019-2020 wydatki inwestycyjne będą głównie związane z modernizacją zakładu w Kętach, na co zamierzamy przeznaczyć 56,5 mln PLN. Co ważne, poza ogólnym wzrostem efektywności ze względu na zastąpienie mniejszych jednostek piecowych większymi, zmieni się również w Kętach nośnik energii z energii elektrycznej na gaz ziemny – podkreślił Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal S.A.

Warto zauważyć, że Alumetal rozpoczął już produkcję w rozbudowanym zakładzie w Gorzycach. Co ważne, koszt inwestycji jest poniżej założonego budżetu.

- Przenegocjowaliśmy z sukcesem kontrakty na urządzenia produkcyjne, zoptymalizowaliśmy także zakupy sprzętu pomocniczego. W rezultacie rozbudowa zakładu kosztowała do końca września 50,1 mln PLN, a wraz z planowanymi pracami końcowymi w IV kw. będzie to około 59 mln PLN wobec planowanych 63,2 mln PLN – powiedział Szymon Adamczyk, który prowadził tę inwestycję jako prezes Alumetalu (pełnił tę funkcję do końca września br.).

Alumetal, pomimo wydatków inwestycyjnych i dynamicznego wzrostu skali działania, jest także stabilną spółką dywidendową. W sierpniu do akcjonariuszy trafiło 45,2 mln PLN dywidendy (2,92 PLN na akcję), a zaktualizowana polityka dywidendowa zakłada wypłatę minimum 70% znormalizowanego zysku netto.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Raport okresowy Grupy Alumetal za Q3 2018 - link

 


Wróć

Nasi klienci