Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

17.05.2019

 

Data: 17 maja 2019 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Alumetal po Q1 2019 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Alumetal przekroczył miliard złotych skumulowanego wyniku EBITDA

Po 17 latach istnienia jako prywatna, samodzielna firma, w tym po niecałych pięciu latach notowania na GPW, Grupa Alumetal przekroczyła 1 mld PLN skumulowanego wyniku EBITDA.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/17.05_Aml_4.png- Potrafimy generować solidne wyniki finansowe w każdych warunkach, łącznie z cyklicznymi kryzysami w motoryzacji, których dwa już przeżyliśmy i wyszliśmy z nich wzmocnieni – podkreśliła Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Zarządu Alumetal S.A.

Grupa Alumetal, jeden z czołowych europejskich producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, dostarczyła swoim klientom w I kw. br. rekordowy wolumen stopów – ponad 54 tys. ton, co w perspektywie czterech kwartałów (LTM) oznacza już przekroczenie progu 200 tys. ton.

- Alumetal zdobywa rynek. Na spadkowym od dwóch kwartałów rynku nasze wolumeny rosną. To efekt przewag konkurencyjnych i poczynionych w ostatnich latach inwestycji rozwojowych. Niezmienna pozostaje przy tym nasza strategia skupiania się na zyskowności, a nie na maksymalizacji sprzedawanych wolumenów – zaznaczyła Prezes Drzyżdżyk.

Spadkowe tendencje w branży automotive przekładają się na ceny stopów i ceny surowca złomowego, przy czym presja rynkowa w naturalny sposób zawęża marże przetwórców. W rezultacie wyniki I kw. br. pozostały poniżej oczekiwań zarządu Alumetalu.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/17.05_Aml_3.png- Mamy zdecydowanie utrudniony plan realizacji progów wynikowych zapisanych w programie opcji menedżerskich za 2019 rok [129,1 mln PLN EBITDA i 94,9 mln PLN znormalizowanego zysku netto], choć oczywiście będziemy maksymalizować wyniki – powiedziała Prezes Drzyżdżyk.

W I kw. Grupa Alumetal zrealizowała 24,8 mln PLN wyniku EBITDA (-18% rdr) i 16,9 mln PLN znormalizowanego zysku netto (-25% rdr). W ujęciu LTM jest to odpowiednio 115,9 mln PLN i 84,6 mln PLN, co oznacza spadek o 4% i 6% wobec rezultatu roku 2018.

- Mamy bardzo niskie zadłużenie, gdzie dług netto na koniec marca w wysokości 88,6 mln PLN przekłada się na zaledwie 0,8x EBITDA LTM. Jednocześnie plusem obecnej sytuacji rynkowej jest możliwość redukcji kapitału pracującego, co przy dodatkowej redukcji zapasów sprawiło, iż wypracowaliśmy silny cash flow operacyjny (33,2 mln PLN), przekraczający wynik EBITDA. Czujemy się komfortowo pod względem finansowym i mamy możliwość wypłacania wysokiej dywidendy – podkreślił Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal S.A.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Raport okresowy Grupy Alumetal za Q1 2019 - link

 


Wróć

Nasi klienci