Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

19.11.2019

 

Data: 19.11.2019

Miejsce: Warszawa

Tematyka: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Alumetal po Q3 2019 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Alumetal pozytywnie zaskoczył wynikami trzeciego kwartału

Grupa Alumetal, jeden z czołowych europejskich producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, ma za sobą udany trzeci kwartał. Pomimo sygnalizowanej perspektywy najtrudniejszego w tym roku okresu, podjęte inicjatywy optymalizacyjne, trafne decyzje handlowe oraz lepsze od pierwotnych oczekiwań otoczenie biznesowe przyniosły niezwykle pozytywne efekty (szczegóły dostępne w prezentacji).

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/19.11.2019_Aml_2.jpg- Osiągnęliśmy wskaźnik EBITDA na tonę najlepszy w tym roku. Nominalne wyniki są też wyraźnie lepsze od pierwotnych oczekiwań, co jest efektem pracy całego zespołu – podkreśliła Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Zarządu Alumetal S.A.

- Barometrem dla branży jest marża banchmarkowa, która od początku roku systematycznie spadała do bardzo niskiego poziomu 305 EUR/t w lipcu. Możliwe, że był to już punkt zwrotny. Krótkoterminowo pozytywny wpływ na marże miał spadek cen złomu aluminiowego, który był skutkiem zaostrzenia norm importowych w Chinach. W dłuższym terminie optymistycznie zaczyna wyglądać także obszar cen gotowych stopów odlewniczych. Widzimy poprawę sentymentu, klienci sygnalizują wypłaszczenie tendencji spadkowej zamówień. Wystudzenie niepewności pozwala im na odważniejsze decyzje zakupowe i , którzy coraz częściej zakładają, że tak tanich stopów jak ostatnio już po prostu nie będzie Na pewno możemy mówić o lekkiej poprawie sentymentu – dodała Prezes Drzyżdżyk.

Grupa Alumetal zakończyła już duży program inwestycyjny (ponad 500 mln zł w ostatnich kilkunastu latach), który w Nowej Soli oraz Gorzycach miał miejsce w ramach specjalnych stref ekonomicznych. Preferencyjne warunki inwestycyjne Grupa Alumetal ma również na Węgrzech.

- Ze względu na to, że nie inwestujemy już w ramach stref, nie budujemy już aktywa podatkowego. Dlatego też nasza księgowo wykazywana stawka efektywna opodatkowania nie oddaje uzyskiwanych korzyści. Dlatego bardziej adekwatna do analiz jest nasza bieżąca stawka CIT, która pokazuje gotówkowo, ile odprowadzamy podatków. Za trzy kwartały bieżąca stawka CIT to 4,3% - wskazał Przemysław Grzybek, Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy w Alumetal S.A.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/19.11.2019_Aml_3.jpgObecnie Grupa Alumetal modernizuje zakład w Kętach, gdzie w ramach budżetu 67,8 mln zł do końca przyszłego roku zostanie istotnie zwiększona efektywność najstarszej części Grupy oraz zwiększą się także moce produkcyjne (więcej tutaj) – spółka będzie gotowa na odbudowujący się popyt. Dzięki prowadzonej inwestycji zmieni się także rozkład zapotrzebowania na energię - gaz ziemny będzie odpowiadał już za większość zapotrzebowania na energię. To korzystne, gdyż zakontraktowane na przyszły rok ceny gazu są niższe rok do roku o około 5%, podczas gdy ceny energii elektrycznej wzrosną o kilkanaście procent. Energia elektryczna zdrożała również w bieżącym roku - we wrześniu br. do spółki wpłynęło 1,6 mln zł z tytułu rekompensaty. W przyszłym roku Alumetal zamierza z kolei skorzystać z programu dopłat dla przedsiębiorstw energochłonnych. Korzystne dla Grupy jest również polepszenie sytuacji na rynku pracy z perspektywy pracodawcy zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech.

Przedstawiciele Alumetalu zwrócili również uwagę na pozytywne perspektywy długoterminowe dla rynku wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych w motoryzacji. Rosną bowiem prognozy co do znaczenia pojazdów hybrydowych, a to właśnie ich produkcja konsumuje najwięcej odlewów aluminiowych - przeciętnie w tego typu samochodach znajduje się 106 kg, podczas gdy w autach elektrycznych 52 kg, a w spalinowych – 58 kg. Rośnie już też ogólna liczba nowych rejestracji pojazdów w UE. To pozytywne zjawisko po czterech kwartałach recesji przemysłu motoryzacyjnego w Europie. Choć na rynku automotive nie ma wciąż wielkiego optymizmu, to nie widać już też pesymizmu.

 

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/19.11.2019_Aml_4.jpgtl_files/klienci/nowy/Alumetal/19.11.2019_Aml_5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa nt. zakładu w Kętach - link

Raport okresowy Grupy Alumetal za Q3 2019 - link

 


Wróć

Nasi klienci