Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

ALUMETAL S.A., Wideo

18.08.2015

 

Miejsce: Warszawa

Czas: 18 sierpnia 2015 r.

Temat: Omówienie wyników finansowych I półrocza 2015 r. oraz perspektyw kolejnych okresów

 

Udane pierwsze półrocze Alumetalu, dobrze zapowiada się drugie

W okresie styczeń-czerwiec 2015 r. Grupa Alumetal, największy w Polsce oraz czwarty w Europie wytwórca wtórnych stopów aluminiowych, osiągnęła rekordowe 752,4 mln zł przychodów (+22% rdr), 47,4 mln zł wyniku EBITDA (+31%) i 31,3 mln zł zysku netto (+12%). W samym drugim kwartale wzrost wyników był imponujący. Przychody zwiększyły się o 20% (do 367,0 mln zł), wynik EBITDA wzleciał o 111% (do 28,2 mln zł), a zysk netto – o 100%, do 21,5 mln zł. Należy oczywiście mieć na uwadze, że negatywne zdarzenia jednorazowe obniżyły wynik netto w II kw. 2014 r. o blisko 6,4 mln zł, ale nie zmienia to ogólnego obrazu sukcesu biznesowego Grupy Alumetal w roku bieżącym.

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/18.08_Aml_2.jpg- Sprawdziły się nasze przypuszczenia, że odrobimy w drugim kwartale gorsze od oczekiwanych wyniki pierwszego kwartału. W całym pierwszym półroczu osiągnęliśmy wyniki lepsze od naszych wewnętrznych założeń. Sprzyja nam otoczenie makro, na rynku mamy bardzo dobrą marżę banchmarkową – powiedział Szymon Adamczyk, Prezes Zarządu Alumetal SA.

- Wzrost cen, wolumenów i stanów magazynowych, związanych z realizowanymi kontraktami, wymusiły znaczny wzrost kapitału obrotowego, co widać po wykazanym operacyjnym cash flow. W drugim półroczu spodziewamy się odwrotnych tendencji – powiedział Przemysław Grzybek, Członek Zarządu ds. Finansowych w Alumetal SA.

Wyniki pierwszego półrocza, które przebiły rynkowy konsensus, ucieszyły inwestorów. Interesowało ich jednak mocno to, czego mogą spodziewać się po kolejnych miesiącach.

- Realizujemy kontrakty na trzeci kwartał, a czwarty będzie kontraktowany na przełomie sierpnia i września. Widzimy już, czego możemy się spodziewać. Dlatego też optymistycznie patrzymy na możliwości uruchomienia programu opcji menedżerskich. Zakłada on, oprócz warunku dotyczącego zachowania kursu akcji, wzrost wyniku EBITDA i zysku netto dla całego roku o przynajmniej 12,5% w ujęciu rok do roku. Zarząd oraz 24 pozostałe osoby, objęte programem motywacyjnym, wszyscy jesteśmy niezwykle zaangażowani w tworzenie wartości dla akcjonariuszy – powiedział Prezes Adamczyk.

W kolejnych latach za skokowy wzrost generowanych wyników finansowych będzie odpowiadała węgierska fabryka, która jest inwestycją typu green field. Szacunkowa wartość nakładów to 120 mln zł, z czego 42 mln zł to możliwe wsparcie rządu węgierskiego (ulgi w CIT oraz dotacja gotówkowa). Moce produkcyjne nowego zakładu wyniosą około 60 tys. ton rocznie. To 36% obecnych zdolności produkcyjnych Grupy Alumetal. 

tl_files/klienci/nowy/Alumetal/18.08_Aml_4.jpg- Otrzymaliśmy już pozwolenie zintegrowane, otrzymaliśmy też już pozwolenie na budowę. We wrześniu planujemy podpisać umowę z generalnym wykonawcą. Od października powinna ruszyć już budowa. Wiele urządzeń, które będą działały w nowym zakładzie, jest już zamówionych. Uruchomienia produkcji spodziewamy się najpóźniej w IV kwartale przyszłego roku, czyli zgodnie z pierwotnym harmonogramem – powiedział Prezes Adamczyk.

Finansowanie inwestycji węgierskiej (większość wydatków w 2016 roku) to środki własne, kredyt inwestycyjny oraz wspomniane wsparcie rządu węgierskiego (inwestycja Alumetalu otrzymała status VIP).

- Na koniec minionego kwartału nasze zadłużenie netto miało wartość 84,4 mln zł, co implikuje wskaźnik dług netto do EBITDA na poziomie 0,9. Planujemy, iż w 2016 roku podczas finansowania inwestycji węgierskiej, wskaźnik ten znajdzie się na wciąż niskim poziomie 1,5-2 – powiedział Przemysław Grzybek, CFO w Alumetal SA.

Zarząd pracuje już nad kolejnym etapem rozwoju biznesu w perspektywie 3-5 lat. Może chodzić zarówno o budowę nowego zakładu, jak również inwestycje typu brown field, a także akwizycje (dotychczas Spółka była zainteresowana dwoma firmami – z Niemiec i Węgier, ale do transakcji nie doszło).

- W Polsce posiadamy 45-50% rynku i nasz potencjał wzrostu udziałów rynkowych jest właściwie wyczerpany. Dlatego korzystny jest dla nas wzrost mocy produkcyjnych poza Polską. Działamy bowiem na rynku europejskim. Rynek motoryzacyjny również w ramach UE nie zna granic, dlatego spodziewamy się, że inwestycja Jaguara, choć nie w Polsce, to pozytywnie wpłynie na producentów części w naszym kraju. Spodziewamy się również, że pośrednio również my zyskamy – podkreślił Prezes Szymon Adamczyk.

Co więcej, Alumetal zapowiada utrzymanie polityki dywidendowej, pomimo prowadzonych inwestycji. Do akcjonariuszy ma trafiać 50% rocznego zysku netto. 29 czerwca 2015 roku Spółka wypłaciła posiadaczom akcji 29,4 mln zł.

 

PREZENTACJA Z KONFERENCJI   [link]

RAPORT OKRESOWY 1H 2015     [link]

Wróć

Nasi klienci