Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica

19.11.2013

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie wyników grupy Amica po 3Q2013 i planów na przyszłość

Amica poprawia rentowność, wchodzi na nowe rynki i analizuje przejęcia

 

Grupa Kapitałowa Amica Wronki zanotowała w okresie trzech kwartałów br. 1,16 mld przychodów ze sprzedaży, 56,8 mln zł zysku operacyjnego, 47,8 mln zł zysku brutto i 59,6 mln zł zysku netto. Nastąpiła zatem znacząca poprawa rentowności względem sytuacji sprzed roku. Podczas gdy przychody wzrosły rok do roku o 4 proc., to zysk operacyjny już o 17 proc., a zysk brutto – o 19 proc. (zysk netto wzrósł o 100 proc., udział zdarzenia jednorazowego).

- Poprawa rentowności nastąpiła głównie w wyniku obniżki kosztów produkcji, wzrostu efektywności produkcji, poprawy rentowności towarów, korzystniejszej struktury sprzedaży asortymentowej. Wzrost przychodów nastąpił na głównych trzech rynkach: w Polsce, w Niemczech i w Rosji – wyjaśnił Wojciech Kocikowski, Wiceprezes Zarządu Amica Wronki SA.

 

Luka podażowa sprzyja Amice

Suma kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu wzrosła o 40 mln zł, do 293 mln zł. Wzrost tych kosztów wynika głównie z wyższych kosztów działań marketingowych oraz logistyki, głównie w Polsce i Rosji. Wzrost związany jest z wprowadzeniem na rynek nowego portfolio wyrobów, przede wszystkim kuchni i lodówek oraz bezpośrednio z wyższym wolumenem sprzedaży. Na koniec września spółka Amica zawiązała również rezerwę 6 mln zł na premię od wyniku.

W pierwszych trzech kwartałach wynik EBITDA (liczony przez Grupę jako zysk brutto plus amortyzacja i odsetki) wyniósł 77,6 mln zł (+12 proc. rok do roku). Celem zarządu na ten rok było dotychczas 120 mln zł, a czwarty kwartał zapowiada się lepiej niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej.

- Po nieoczekiwanym zaprzestaniu produkcji w fabryce Mastercooka, na rynku polskim zrobiła się luka na 200 tys. kuchni wolnostojących. Amica jest liderem tego rynku, więc w naturalny sposób zamierzamy w największym stopniu skorzystać z tej biznesowej możliwości – powiedział zebranym Wojciech Kocikowski, Wiceprezes Zarządu Amica Wronki SA.

Dwie trzecie produkcji wrocławskiej fabryki kuchni Mastercooka stanowił eksport, zatem w Europie Zachodniej - głównie w Hiszpanii i Francji (Fagor Brandt), gdzie Amica nie ma jednak na razie rozwiniętej dystrybucji - również pojawiła się luka podażowa. Należy także pamiętać, że we Wrocławiu Mastercook produkował także pralki, zmywarki i lodówki. Upadły Fagor Mastercook łącznie posiada 12 fabryk, z czego 10 w Hiszpanii i Francji. Czy Amica jest zainteresowana ich zakupem od syndyka?

- Szukamy głównie nowych rynków, ewentualnie marek, a nie mocy produkcyjnych – wyjaśnił Wiceprezes Kocikowski.

 tl_files/klienci/nowy/Amica/19.11 Amica (2).jpg

150 mln zł na akwizycje

W branży dużego AGD w Europie dzieje się bardzo dużo – jedne firmy upadają, niektóre są  wystawione na sprzedaż, niektóre szukają kapitału.

- Jesteśmy jednak ostrożni z akwizycjami, gdyż musimy być pewni sukcesu. Nie możemy pozwolić sobie na wydanie pieniędzy bez realizacji założonych celów – podkreślił Wojciech Kocikowski. 

Zgodnie z jego wyjaśnieniami, dług odsetkowy Grupy Amica wzrósł, gdyż zrezygnowała z faktoringu od klienta, co było zobowiązaniem pozabilansowym. Niemniej, na koniec roku dług odsetkowy powinien spaść do około 50 mln zł. Zapasy w III kw. również wzrosły, jednak do końca roku Grupa spodziewa się ich spadku. Ile w takim razie Grupa może przeznaczyć na ewentualne przejęcia?

- Nie chcemy przekroczyć bezpiecznego wskaźnika dług do EBITDA na poziomie 2, mamy więc miejsce na 150 mln zł dodatkowego długu z przeznaczeniem na przejęcia – powiedział Wiceprezes Kocikowski.

 

Rynki eksportowe

Inwestorów interesowały również poszczególne rynki geograficzne. Tu można zaobserwować w minionych trzech kwartałach różne tendencje.

- Sprzedaż na rynku niemieckim wzrosła w trzech kwartałach o 5 proc. pomimo upadłości Neckermanna w 2012 r. Utrata tego klienta została zrekompensowana sprzedażą do innych klientów. Sprzedaż ta dotyczyła głównie lodówek, pralek i zmywarek. W minionych miesiącach rozpoczęliśmy sprzedaż na nowych rynkach, m.in. na Białorusi, Francji – wyjaśnił Wojciech Kocikowski.

Dodał, że Grupa Amica w Rosji wprowadza nowy asortyment – zmywarki i okapy.

- W trakcie trzech kwartałów tego roku przychody z rynku rosyjskiego rosły, jednak zanotowaliśmy ujemną dynamikę zysku operacyjnego. To efekt spadku marż w ślad za kursem EUR/RUB (ruch o 10%, do 44 rubli za euro). Podnieśliśmy już od września, października ceny o 5-6 proc. W IV kw. nie będzie spadku wyniku EBITDA w Rosji nominalnie rok do roku, gdyż mamy wyższą sprzedaż, zareagowaliśmy cenami, a nasza spółka dystrybucyjna odczuwa presję na pilnowanie marż. To sprawdzony model – zapewnił Wiceprezes Amiki Wronki.

- Sprzedaż na rynku ukraińskim rozwija się bardzo dobrze. We Francji i Wielkiej Brytanii przebijamy się samodzielnie w listingach sieci handlowych, spodziewamy się tu znacznych wzrostów sprzedaży, choć nie jest to na razie duża skala działalności – dodał.

Grupa Amica widzi też przełom w Skandynawii, gdzie pierwszy raz w historii zainwestowała w marketing (prasa, internet). Wyzwaniem natomiast są Czechy i Słowacja, gdzie udaje się jej zwiększać marże, ale kosztem sprzedaży.

 tl_files/klienci/nowy/Amica/19.11 Amica (3).jpg

Strategia w I kwartale

Wydatki inwestycyjne Grupy Amica nie powinny przekroczyć w całym bieżącym roku 35-40 mln zł. W październiku miało miejsce zakończenie ostatniego etapu podwyższenia mocy produkcyjnych, a spółka nie planuje kolejnego w 2014 roku. Inwestycje w marki są nadal prowadzone. W Polsce, w zakresie marki Amica, spółka przedłużyła na przykład kontrakt z czołową światową tenisistką - Agnieszką Radwańską („inteligentny styl w Twojej kuchni”). Wiosną nastąpi nowa odsłona kampanii medialnej.

- Sprzedaliśmy w Polsce ponad 1 tys. piekarników Integra Smart. To sukces, gdyż nigdy wcześniej nie posiadaliśmy w ofercie piekarnika o cenie powyżej 3 tys. zł – skomentował Wojciech Kocikowski.

Pod koniec I kwartału 2014 roku Amica zaprezentuje strategię na kolejne lata i podsumuje cały 2013 rok.

 

Do pobrania:

Raport okresowy za 3Q2013 [link]

Wróć

Nasi klienci