Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica

07.05.2014

Data: 7 maja 2014 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Prezentacja strategii na lata 2014-2023 oraz omówienie aktualnych wyników finansowych Grupy Amica Wronki SA.

Uczestnicy: ponad 60 analityków, zarządzających i dziennikarzy

 

Strategia HIT2023: celem 1,2 mld EUR przychodów i EBITDA 107 mln EUR

 

Amica Wronki, po dokonaniu wnikliwych analiz rynkowych i makroekonomicznych, zaprezentowała strategię na lata 2014-2023. Zakłada ona ekspansję na rynki Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Hiszpanii przy możliwych akwizycjach lokalnych marek i kanałów dystrybucyjnych.

 

Większa dywersyfikacja

- Nie możemy być uzależnieni od jakiegokolwiek pojedynczego rynku. Większa dywersyfikacja geograficzna jest naszym celem i podjęliśmy już konkretne działania w tym celu. Nie będziemy na razie inwestować w jedną paneuropejską markę, wykorzystamy jedną markę na każdym rynku. Na rynkach wschodnich to Hansa, w Skandynawii – Gram, a w Polsce i na rynkach zachodnich – Amica. We Włoszech czy Hiszpanii rozważymy markę lokalną – powiedział Jacek Rutkowski, Prezes Zarządu Amica Wronki SA.

Dodał, iż decyzje o akwizycjach będą podejmowane bardzo ostrożnie, aby dobrze wydać każdą złotówkę. Strategia przewiduje inwestycje o wartości 160 mln EUR w latach 2014-2018, z czego 39% (62 mln EUR) ma zostać przeznaczone właśnie na akwizycje. 36% (58 mln EUR) to z kolei planowane wydatki na rozbudowę fabryki kuchni we Wronkach. Amica stawia na produkcję w naszym regionie (Polska, Słowacja, kraje nadbałtyckie), planując m.in. właśnie dalszą rozbudowę własnego zakładu sprzętu grzejnego we Wronkach – z obecnych mocy 1,3 mln szt. rocznie do 2,2 mln szt. w roku 2018 (moce produkcyjne mogą być wtedy jeszcze nie w pełni wykorzystane). Inwestycja jest prowadzona na terenie SSE, co zapewni istotne ulgi podatkowe (bieżąca umowa, która może być rozszerzona, mówi o inwestycjach o wartości 120 mln zł i zmniejszeniu o 48 mln zł podatku dochodowego).

 tl_files/klienci/nowy/Amica/07.05 Amica (2).JPG

Pełne linie produktowe

Sprzęt grzejny (kuchnie wolnostojące, piekarniki i płyty grzejne do zabudowy) będzie bazą do tworzenia jednolitych kolekcji z szerszą kategorią – sprzętem kuchennym (lodówki, kuchenki mikrofalowe, okapy, zmywarki).

- Będziemy rozwijać własne wzornictwo i unikalne funkcje poprzez przejście z modelu OEM do własnej produkcji lub własnych linii produktowych. Tak samo postąpimy z pralkami i suszarkami – zapowiedział Piotr Skubel, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Controllingu w Amica Wronki S.A.

- Zdolność do zmian jest największym aktywem Amiki. Dzięki niej od prywatyzacji w 1994 r. wykonaliśmy drogę od 140 mln zł przychodów rocznie do ponad 1,6 mld zł w 2013 roku. Umiemy również przyznawać się do błędów i kończyć nietrafione inwestycje, jak fabryka lodówek i pralek, którą sprzedaliśmy w 2010 r. Obecnie jesteśmy bogatsi o wiele doświadczeń, mamy już skalę działalności i kompetencje, których wtedy nam brakowało – podkreślił Prezes Rutkowski.

Amica stawia też na uważne analizowanie sfery outsourcingu, co zresztą ma miejsce już obecnie.

- Wiele elementów, jak na przykład wiązki elektryczne, potrafimy wewnętrznie wykonywać taniej niż nasi dostawcy. Tam, gdzie rachunek ekonomiczny będzie wskazywał na nieopłacalność outsourcingu, nie będziemy się wahać z uruchomieniem własnej produkcji. Jesteśmy bardzo efektywną organizacją – podkreślił Prezes Rutkowski.

Rynek dużego sprzętu AGD w Europie stale rośnie, a jednocześnie coraz większy udział ma na nim sprzęt do zabudowy. Jaka jest odpowiedź Amiki na ten trend?

- Będziemy się umacniać na rynku sprzętu do zabudowy, ale będziemy to również robić w segmencie wolnostojącym, gdzie konkurencja jest mniejsza, a nasza pozycja wysoka. Rynek kuchni wolnostojących to wciąż prawie 5 mln jednostek rocznie – zauważył Prezes Jacek Rutkowski.

 tl_files/klienci/nowy/Amica/07.05 Amica (3).JPG

Solidne zyski

Jak realizacja strategii HIT2023 ma przełożyć się na wyniki finansowe Grupy Amica? To sfera, której menedżerowie poświęcili również dużo czasu. Efektem zaplanowanych działań ma być duży wzrost generowanych rezultatów.

- Nasza wizja rozwoju przewiduje wzrost z zeszłorocznych 400 mln EUR przychodów do 900 mln EUR przychodów w 2018 roku i 1,2 mld EUR w 2023 r. Jednocześnie marża EBITDA ma wzrosnąć z 7% do 9%. Skumulowany wynik EBITDA w latach 2014-2018 może wynieść 286 mln EUR, a zysk netto – 173 mln EUR. W kolejnych pięciu latach wartości celujemy w odpowiednio 477 mln EUR i 280 mln EUR. Bezpieczeństwo finansowe zapewni nam utrzymanie wskaźnika dług/EBITDA poniżej 2 – prezentował Piotr Skubiel.

Kapitał Amiki dzieli się na niecałe 7,8 mln akcji. Wyniki możliwe do osiągnięcia w latach 2014-2018 oznaczałby – przy kursie 4,2 zł za euro - około 155 zł wyniku EBITDA na akcję i ponad 90 zł zysku netto na akcje. Dla kolejnych 5 lat dałoby to dodatkowe około 260 zł wyniku EBITDA na akcję i około 150 zł zysku netto na akcję. Łącznie w latach 2014-2023 strategia zakłada wypracowanie zatem szacunkowo 240 zł zysku netto na akcję. Dla porównania - na zamknięciu sesji 7 maja kurs akcji Amiki wynosił 93 zł.

 tl_files/klienci/nowy/Amica/07.05 Amica (5).JPG

Pakiet kontrolny bez zmian

Wśród częstych pytań inwestorów instytucjonalnych pojawia się kwestia spekulacji na temat przyszłości pakietu akcji, jaki kontroluje Prezes Jacek Rutkowski (57% głosów, 41% kapitału). Podczas konferencji wszelkie wątpliwości zostały rozwiane.

- Chcę uciąć wszelkie spekulacje. Wierzę w sukces Amiki w kolejnych latach i zamierzam cały czas posiadać pakiet kontrolny akcji – zapewnił Jacek Rutkowski.

 

Dobry rok za nami, jeszcze lepszy trwa

Wraz z przedstawieniem strategii na kolejne lata, Amica zaprezentowała zaudytowane dane finansowe za 2013 rok oraz szacunkowe za I kwartał 2014 r. W całym 2013 roku skonsolidowane przychody wzrosły rok do roku o 6%, osiągając 1,66 mln zł. Marża brutto na sprzedaży wzrosła z 27,8% w 2012 roku do 31,2% w 2013 roku, notując wartościowo 514,6 mln zł (+18% rdr). Zyski na poziomie operacyjnym oraz brutto wzrosły w minionym roku o 30%, do odpowiednio 96,3 mln zł oraz 81,0 mln zł. Zysk netto, dzięki zawiązaniu aktywa podatkowego związanego z obecnością w specjalnej strefie ekonomicznej, skoczył o 93%, do 89,0 mln zł. Wynik EBITDA, liczony jako zysk brutto plus odsetki plus amortyzacja, przekroczył 120 mln zł (+18% rdr). Dług odsetkowy netto miał wartość poniżej 73 mln zł, stanowiąc zaledwie 0,6 wyniku EBITDA. W 2013 roku wartość aktywów zwiększyła się o 11%, do 933 mln zł, a wartość kapitału własnego – o 12%, do 471 mln zł. Więcej o 2013 roku w Grupie Amica można znaleźć tutaj: Relacja ze spotkania z Wiceprezesem Kocikowskim

- Jeśli nic nie wydarzy się politycznie, to rok 2014 zakończymy dużym wzrostem sprzedaży i wyników, nawet pomimo słabego rubla – powiedział Wojciech Kocikowski, Wiceprezes ds. Finansowych w Amica Wronki S.A.

Dodał, że Grupa Amica jest przygotowana na skrajny scenariusz nałożenia przez Rosję embarga na produkty AGD z Unii Europejskiej. Choć embargo nie jest oczekiwane, to spółka przeprowadziła stosowne symulacje.

- Gdybyśmy nasza sprzedaż do Rosji w drugiej połowie roku nie istniała, jesteśmy w stanie nadrobić to w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji. W negatywnym scenariuszu wynikowo zakończymy ten rok podobnie jak poprzedni. Oczywiście w scenariuszu bazowym lub optymistycznym mówimy o solidnych wzrostach - powiedział Wiceprezes Kocikowski.

Kierunek dobrze pokazują szacunkowe wyniki za pierwsze trzy miesiące 2014 roku. Przychody ze sprzedaży skoczyły o 23%, do 427,6 mln zł, a zysk operacyjny o 36%, do 25,5 mln zł.

- Koszty finansowe, związane z rublem, miały jednorazowo negatywny wpływ na wynik netto, który tylko nieznacznie wzrósł rok do roku, do 13,1 mln zł. Dzięki hedgingowi nie będzie już tego rodzaju kosztów w kolejnych kwartałach – zapewnił Wojciech Kocikowski.

- Po czterech miesiącach roku nasza sprzedaż jest powyżej założonego budżetu na ten rok, także na rynku rosyjskim – dodał Wiceprezes ds. Finansowych.

 tl_files/klienci/nowy/Amica/07.05 Amica (6).JPG

Będzie dywidenda

Przedstawiciele Amiki zapowiedzieli utrzymanie polityki dywidendowej – Amica dzieli się w ten sposób zyskiem z akcjonariuszami od 2011 roku (wypłata z zysku 2010 roku).

- Zaproponujemy Walnemu Zgromadzeniu wypłatę 3,5 zł na akcję z zysku 2013 roku – zapowiedział Prezes Rutkowski.

Ogłoszona strategia HIT2023 zakłada wypłatę w formie dywidendy 16% zysku lat 2014-2018 (ok. 14,5 zł na akcję) oraz 20% zysku z lat 2019-2023 (ok. 30 zł na akcję).

- W poszczególnych latach poziom wypłacanej dywidendy może być różny. Duże przejęcie może oznaczać małą dywidendę lub jej brak, natomiast w latach bez dużych inwestycji można spodziewać się znacznie wyższego niż założony średni poziom wskaźnika wypłaty dywidendy – wyjaśnił Prezes Jacek Rutkowski.

 

LINKI

Raport okresowy Grupy Amica za 2013 rok

Raport bieżący - szacunkowe wyniki finansowe 1Q2014

 


Wróć

Nasi klienci