Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica

20.11.2014

 

Miejsce: Warszawa

Czas: 20.11.2014

Temat: Omówienie wyników finansowych 3Q2014 Grupy Amica oraz perspektyw rozwoju w kolejnych okresach

Amica zmierza w kierunku 2 mld zł przychodów i 140-150 mln zł EBITDA za 2014 rok

Grupa Amica zanotowała w okresie trzech kwartałów 2014 roku 1,41 mld zł przychodów, 103,4 mln zł wyniku EBITDA oraz 69,3 mln zł zysku brutto. To wyniki zdecydowanie wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Przychody wzrosły o 22%, wynik EBITDA – o 33%, a zysk brutto – o 45%.

- Zmierzamy w wynikach całorocznych do 2 mld zł przychodów oraz 140-150 mln zł wyniku EBITDA, w zależności od metodologii liczenia. Są to wartości obecnie realne do osiągnięcia – powiedział podczas spotkania z analitykami, zarządzającymi i dziennikarzami Wojciech Kocikowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych w Amica Wronki SA.tl_files/klienci/nowy/Amica/AMC_20.11.2014_2.jpg

- Trzeci kwartał był bardzo dobry i to pomimo wymagającej sytuacji w Rosji. Na tym rynku potrafimy wciąż rosnąć i zarabiać. Sprzedaż w Polsce rośnie o około 30% rok do roku, wykorzystując lukę po upadłości Mastercooka. Jeszcze wyższe wzrosty wypracowujemy na przykład na rynku brytyjskim (+84%), który wkrótce może stać się większy dla nas niż Skandynawia, będąca jednym z dotychczasowych głównych rynków – zauważył Wiceprezes Kocikowski.

- Skandynawia zresztą też rośnie dzięki pierwszym inwestycjom w marketing po wcześniejszym ustabilizowaniu sprzedaży. Rosną też Niemcy, gdzie pozyskaliśmy nowe umowy. W Czechach od marca mamy nowego zarządzającego, który rozszerzył asortyment o towary i sprzęt do zabudowy – obroty powinny dynamicznie rosnąć. Duży wzrost procentowy zanotowaliśmy we Francji, jednak tu mamy wciąż spory niedosyt co do wolumenu. Od stycznia ruszamy natomiast z własną spółką handlową w Hiszpanii, otwieramy ten rynek dla Amiki, wykorzystując lukę po upadku Fagora – dodał.

Dodał, iż spółka obserwuje dynamiczny wzrost sprzedaży na takich rynkach jak Turcja, Izrael, Maroko czy Białoruś.

- Rozmawiamy także w Wietnamie czy w Australii. Choć kraje te brzmią może jeszcze nieco egzotycznie, to prowadzimy już tam konkretne rozmowy. Szczególnie chodzi o kuchnie do zabudowy, co nas cieszy ze względu na ich rentowność – wyjaśnił Wojciech Kocikowski.

Grupa Amica zanotowała w III kwartale br. 31,3% marży brutto na sprzedaży przy wzroście przychodów ze sprzedaży rok do roku o 21%, do 528,6 mln zł. Przed rokiem marża brutto miała zbliżoną, choć nieco niższą wartość (30,5%).

- Marża jest wciąż wysoka, pracujemy nieustannie nad jej maksymalizacją. Warto przy okazji zwrócić uwagę na negatywne saldo działalności finansowej, która odzwierciedla nie tylko odsetki, ale również kwestie walutowe (rubel), których część jest rozliczana w części operacyjnej rachunku zysków i strat, a część właśnie w działalności finansowej. W IV kwartale tego efektu już nie będzie – zapowiedział Wiceprezes Kocikowski.

Uczestnicy spotkania zadawali liczne pytania związane z ruchami kursów walut i minimalizacją ryzyka kursowego przez Grupę Amica, co z powodzeniem jest realizowane poprzez kontrakty forward. Spółka ubezpiecza też należności (ryzyko kontrahentów).tl_files/klienci/nowy/Amica/AMC_20.11.2014_3.jpg

- Nieustannie stosujemy hedging walutowy, elastycznie jednak dostosowując go do otoczenia rynkowego. W Rosji ceny są zależne od kursu rubla, dlatego systematycznie podnosimy ceny, podobnie zresztą jak nawet lokalni producenci. Przy obecnym kursie rubla potencjał podwyżek na 2015 rok oceniamy na kolejne 20%. Co jednak ważne, niekoniecznie istotnie spadają możliwości zakupowe Rosjan, gdyż w wielu przypadkach ich dochody są wyrażane w USD. W Rosji ubezpieczamy się również w KUKE na wypadek ewentualnego zamrożenia aktywów (1,2 mld RUB ekspozycji). Jeśli chodzi o juana, obecny hedging bardzo dobrze działa. Przez wzrost kursu chińskiej waluty rok 2016 może być już trudniejszy w tym obszarze – objaśnił Wiceprezes Kocikowski.

W ramach przepływów pieniężnych i wartości bilansowych w IV kwartale akcjonariusze mogą spodziewać się lepszego gospodarowania zapasami, gdzie na koniec roku nie powinno być żadnych zbędnych pozycji. Spółka korzysta również aktywnie z faktoringu, głównie w Polsce. Pozwala to na prowadzenie wzmożonych wydatków inwestycyjnych, pozwalających na korzystanie z przywilejów rozwoju w ramach specjalnej strefy ekonomicznej (aż 40% wartości inwestycji w formie ulgi podatkowej).

- Na 2015 rok przewidzieliśmy dość duży CAPEX, mający wartość 80 mln zł plus ewentualne akwizycje. W tym roku mówimy o 40-50 mln zł – powiedział Wiceprezes Amiki.

Większość wydatków inwestycyjnych pochłonie rozbudowa fabryki sprzętu grzejnego we Wronkach. Obecnie moce nominalne, wykorzystywane już w całości, to 1,3 mln kuchni. W 2015 roku wartość ta powinna zwiększyć się o 200-300 tys. sztuk. Amica planuje również wydać 12-13 mln zł na linię do produkcji dwukomorowych piekarników na rynek brytyjski (do końca I półrocza). Inne wydatki inwestycyjne mają charakter odtworzeniowy lub są związane z IT. Zwiększony CAPEX zrodził w inwestorach naturalne pytania o dywidendę.

- Bez większej akwizycji jak najbardziej zostanie wypłacona. Podtrzymujemy zamiar utrzymania wskaźnika dług netto do EBITDA na bezpiecznym poziomie poniżej 2. Na koniec tego roku będzie to poniżej 1, więc mamy tu miejsce na około 200 mln zł. Bezpieczna dywidenda zawsze będzie zatem rozważana – odpowiedział Wojciech Kocikowski.

Dodał, iż w Wielkiej Brytanii i we Włoszech toczą się rozmowy akwizycyjne. Jednocześnie istotnie rośnie sprzedaż lodówek i zmywarek, dlatego też Amica może rozważyć inwestycje w aktywa produkcyjne w tych obszarach. Podobnie jak ma to miejsce np. w zakresie okapów.

- Na pierwszym miejscu jest dla nas wchodzenie na nowe rynki i ewentualne akwizycje dystrybutorów, a nie producentów – podkreślił Wiceprezes Kocikowski.

Raport okresowy Amica Wronki SA [tutaj]

Wróć

Nasi klienci