Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica, Wideo

29.05.2015

 

Data: 29 maja 2015 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie wyników finansowych Grupy Amica Wronki za 1Q2015 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Amica mocno poprawia wyniki pomimo trudnego otoczenia na Wschodzie

Akcjonariusze mogą liczyć na dywidendę, spółka negocjuje akwizycje i wprowadza nowe linie produktowe.

Grupa Amica zanotowała w okresie pierwszego kwartału 2015 roku 475,3 mln zł przychodów, 38,8 mln zł wyniku EBITDA oraz 27,1 mln zł zysku brutto. To wyniki zdecydowanie wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Przychody wzrosły o 11%, wynik EBITDA – o 45%, a zysk brutto – aż o 72%.

- Mimo bardzo trudnego otoczenia rynkowego, szczególnie w kontekście rynku rosyjskiego, udaje się nam wypracowywać dobre wyniki – powiedział podczas spotkania z analitykami i dziennikarzami Wojciech Kocikowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych w Amica Wronki SA.

- Pierwszy kwartał był bardzo dobry i to pomimo bardzo trudnej sytuacji w Rosji. Na tym rynku potrafimy wciąż sprzedawać i zarabiać. Sprzedaż w Polsce rośnie o ponad 10% rok do roku. Wzrost ten wynika z mocnej konsumpcji i na razie nie widzimy, aby ta sytuacja miała się zmienić.  Solidne wzrosty wypracowujemy na rynkach Europy Zachodniej - niemieckim i brytyjskim. Drugi z wymienionych rynków wkrótce może stać się większy dla nas niż Skandynawia, będąca jednym z dotychczasowych głównych rynków – zauważył Wiceprezes Kocikowski.

Obecnie do dystrybucji trafia dwukomorowy piekarnik Amiki. Jest to produkt dedykowany na rynek brytyjski i – zdaniem Wiceprezesa Kocikowskiego - pozwoli na dalszy wzrost na tym rynku. Rozwijane są również produkty na rynku polskim – spółka przygotowuje się do wprowadzenia nowej linii produktów. Spółka ujawniła, iż wystartuje z tym projektem na rynku polskim, a następnie rozszerzy go na Rosję.

- Cieszy nas Skandynawia, która  rośnie dzięki sprawniejszemu zarządzaniu oraz inwestycjom w marketing. Cały czas rosną Niemcy (+20%). Dynamicznie rośniemy Czechach i na Słowacji. Od stycznia ruszyliśmy z własną spółką handlową w Hiszpanii, otwieramy ten rynek dla Amiki, wykorzystując lukę po upadku Fagora – dodał Kocikowski.tl_files/klienci/nowy/Amica/20150529_2.jpg

Na spotkaniu powiedziano, że Amica obserwuje dynamiczny wzrost sprzedaży na bardziej  egzotycznych rynkach, jak Turcja, Izrael, Maroko czy Wietnam i Mongolia.

Duże zainteresowanie uczestników spotkania dotyczyło kwestii związanych z ruchami kursów walut i minimalizacją ryzyka kursowego przez Grupę Amica, co z powodzeniem jest realizowane poprzez kontrakty forward. Spółka ubezpiecza też należności (ryzyko kontrahentów).

- Nieustannie stosujemy hedging walutowy, elastycznie jednak dostosowując go do otoczenia rynkowego. W Rosji ceny są zależne od kursu rubla. W pierwszym kwartale podnieśliśmy tam ceny o około 50%. Przy obecnym kursie rubla widzimy miejsce na obniżki cen w drugim półroczu 2015 r. W Rosji ubezpieczamy się również w KUKE na wypadek ewentualnego zamrożenia aktywów (1,2 mld RUB ekspozycji). Jeśli chodzi o juana, obecny hedging bardzo dobrze działa – objaśnił Wiceprezes Kocikowski.

Amica kontynuuje proces inwestycyjny, pozwalający na korzystanie z przywilejów rozwoju w ramach specjalnej strefy ekonomicznej (aż 40% wartości inwestycji w formie ulgi podatkowej).

- Na 2015 rok przewidzieliśmy CAPEX na poziomie 80 mln zł. Ze względu na niższą sprzedaż na rynku rosyjskim widzimy możliwość przesunięcia części inwestycji na przyszły rok i ograniczenie tegorocznego CAPEXU do 60-70 mln zł. W przeszłym roku mówimy o wydatkach nie wyższych niż 50 mln zł – powiedział Wiceprezes Amiki.

Większość wydatków inwestycyjnych pochłonie rozbudowa fabryki sprzętu grzejnego we Wronkach. Inne wydatki inwestycyjne mają charakter odtworzeniowy lub są związane z IT.

Uczestnicy spotkania zadawali liczne pytania związane z dywidendą.

- Podtrzymujemy zamiar utrzymania wskaźnika dług netto do EBITDA na bezpiecznym poziomie poniżej 2. Na chwilę obecną jest to zdecydowanie poniżej 1, więc mamy tu miejsce na wzrost długu. Stąd obecna rekomendacja wypłaty 3 PLN na akcję dywidendy za 2014 r., a bezpieczna dywidenda zawsze będzie przez nas rozważana. Zapisaliśmy to w naszej długoletniej strategii ogłoszonej w ubiegłym roku – wyjaśnił Wojciech Kocikowski.

Wiele pytań uczestników spotkania dotyczyło planów akwizycyjnych. Zostało powiedziane, to że toczą się rozmowy, które przebiegają dwutorowo. Z jednej strony chodzi o przejęcie mniejszościowego udziału w spółce dystrybucyjnej. Tu sygnalizowany był wydatek na poziomie około 1,5 mln EUR. Z drugiej strony prowadzone są rozmowy o większej akwizycji podmiotu z innego rynku zachodnioeuropejskiego. Dotyczy to również zakupu aktywów dystrybucyjnych, a nie produkcyjnych.

- Nie zmieniło się, że na pierwszym miejscu jest dla nas wchodzenie na nowe rynki i ewentualne akwizycje dystrybutorów, a nie producentów. Amica mogłaby być w przyszłości zainteresowana przejęciem aktywów produkcyjnych – lodówek czy okapów, ale to nie w najbliższej przyszłości – podkreślił Wiceprezes Kocikowski.

Raport okresowy Grupy Amica Wronki za 1Q2015 [link]Wróć

Nasi klienci