Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica

08.01.2018

Mocny złoty sprzyja Amice

Początek 2018 roku przyniósł wyraźne umocnienie złotego. Euro, dolar i frank są najtańsze od ponad dwóch lat. Tymczasem prognozy ekspertów mówią o możliwym dalszym wzroście wartości polskiej waluty. Taka sytuacja sprzyja posiadaczom kredytów w walutach obcych, szczególnie we frankach, a także osobom podróżującym do Europy Zachodniej czy USA oraz importerom. Równocześnie umocnienie złotego nie jest dość silne, żeby poważnie zaszkodzić interesom eksporterów. Zwłaszcza, że wielu z nich to równocześnie importerzy, którym osłabienie walut pozwala zmniejszyć koszty surowców czy gotowych produktów.

Dobrym przykładem jest Amica. Największy polski producent i dystrybutor AGD 70 proc. swoich przychodów czerpie z zagranicy, ale jednocześnie sporo sprowadza.

- Jesteśmy przykładem na to, że mocne zmiany kursów walutowych mogą okazywać się neutralne dla marż. Od kilkunastu lat prowadzimy politykę skutecznego hedgingu, co pozwala nam osiągać zabudżetowane kursy. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy ponad 70 proc. sprzedaży trafia za granicę. Jednocześnie jesteśmy dużym importerem towarów handlowych w skali przewyższającej wartościowo eksport netto z zakładu we Wronkach. Długoterminowo umacnianie złotego mogłoby być więc dla nas korzystne. Natomiast w najbliższych kwartałach globalne otoczenie makroekonomiczne sugeruje, że złoty może być już postrzegany jako waluta przewartościowana – mówi Wojciech Kocikowski, wiceprezes ds. finansowych Amiki.

Więcej: Rzeczpospolita 8.01.2018 str. 1

 

Wróć

Nasi klienci