Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica

04.06.2018

 

Grupa Amica w I kw. 2018:
rekordowe przychody, ale marże nadal pod presją

Amica, największy polski producent dużego AGD, zanotowała w pierwszym kwartale 2018 roku 633,9 mln PLN skonsolidowanych przychodów (+10% rok do roku), co jest najlepszym wynikiem pierwszych trzech miesięcy roku w historii spółki. Rekordowe są również przychody za ostatnie cztery kwartały, przekraczające 2,71 mld PLN.

- To efekt konsekwentnej ekspansji geograficznej i produktowej Grupy Amica. W szczególności w ujęciu rok do roku pozytywnie na przychody wpłynęło sfinalizowane pod koniec marca 2017 roku przejęcie francuskiej spółki dystrybucyjnej Sideme. Jednocześnie nasze przychody w Europie Zachodniej byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie spadek kursu funta w złotych o 11% rdr. Sprzedaż w funtach w Wlk. Brytanii wzrosła bowiem o 4% rdr. Mimo tej sytuacji przychody z obszaru Zachód wzrosły o 28% rdr, stanowiąc 43% łącznej sprzedaży w zdywersyfikowanym geograficznie biznesie Grupy Amica – komentuje Wojciech Kocikowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych w Amica S.A.

Choć Grupa Amica wypracowała w I kw. 2018 r. dobre rezultaty finansowe, to były one poniżej wyników sprzed roku. 176,9 mln PLN zysku brutto ze sprzedaży oznacza spadek o 2% rdr, 42,7 mln PLN wyniku EBITDA – o 16%, z kolei 29,8 mln PLN zysku operacyjnego – o 23%, 27,5 mln PLN zysku brutto – o 28,5%, a 19,0 mln PLN zysku netto – spadek o 25% rdr. W porównaniu z pierwszym kwartałem zeszłego roku Grupa Amica zanotowała zniżkę marży brutto na sprzedaży o 3,6 pkt. proc., do nieco poniżej 28%, a marża EBITDA spadła o 2,1 pkt. proc., do 6,7%.

- Choć widzimy już spodziewane pozytywne efekty oszczędnościowe dzięki uruchomieniu jesienią zeszłego roku zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania przy fabryce we Wronkach, to w pierwszym kwartale br. przeważyły czynniki o charakterze negatywnym, jak niekorzystny miks produktowy ze wzrostem udziału towarów, które charakteryzują się niższymi marżami niż produkty, jak również obserwowany od II kw. 2017 roku wzrost cen komponentów i kosztów produkcji. Był to także efekt m.in. podwyżek cen zakupu towarów oraz kosztów frachtu – wymienia Wiceprezes Wojciech Kocikowski.

- Z uwagą analizujemy otoczenie rynkowe. W efekcie prawdopodobne wydaje się przyhamowanie lub nawet odwrócenie negatywnych trendów w raportowanych wynikach finansowych. Jest jednak jeszcze zdecydowanie za wcześnie, abyśmy wyznaczali sobie konkretne cele – dodaje Wiceprezes Kocikowski.

Grupa Amica, realizując ekspansję sprzedażową oraz prowadząc znaczne inwestycje we wzrost mocy produkcyjnych, stabilnie utrzymuje bezpieczne wskaźniki zadłużenia i płynności. Na koniec marca posiadała ponad 95 mln PLN gotówki i jej ekwiwalentów, a wskaźnik zadłużenia netto wobec EBITDA LTM pomimo przejściowego wzrostu długu po przejęciu Sideme znajduje się na niskim poziomie - poniżej 1,1x.

Amica pomimo zakończenia trudniejszego roku 2017 pozostaje spółką dywidendową. Zarząd rekomenduje Walnemu Zgromadzeniu wypłatę 3 PLN dywidendy na akcję z zysku roku 2017 (stopa dywidendy około 2,5%), co oznacza przekazanie akcjonariuszom w bezpośredni sposób 23,3 mln PLN.

 

***

O Grupie Kapitałowej Amica

Amica to największy polski producent sprzętu gospodarstwa domowego i jedna z najbardziej uznanych polskich firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W swojej ofercie posiada pełną gamę urządzeń dużego i małego AGD, wyróżniających się jakością, wyglądem i innowacyjnością.

Spółka generuje ponad 70% skonsolidowanych przychodów dzięki sprzedaży na ponad 50 rynkach zagranicznych. Strategia HIT2023 zakłada osiągnięcie około 5 mld PLN przychodów ze sprzedaży i wygenerowanie 9% marży EBITDA w roku 2023. 

Amica jest laureatem wielu prestiżowych nagród, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, m.in. Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej czy Red Dot Design Award: Best of the Best. Wśród portfolio marek Grupy Amica Wronki znajdują się także zagraniczne marki Gram, Hansa i CDA. Prezes Jacek Rutkowski został uhonorowany w marcu 2016 r. tytułem Prezesa Roku w ramach konkursu „Byki i Niedźwiedzie” Gazety Giełdy „Parkiet”.

 

Wróć

Nasi klienci