Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica, Gekoplast

21.09.2017

 

Osadzeni okazują się dobrymi pracownikami

Coraz więcej firm skarży się na problemy ze znalezieniem wystarczającej liczby pracowników w ślad za rekordowo niskim bezrobociem w naszym kraju. Sytuację nieco ratuje zatrudnianie obcokrajowców, ale i to nie zawsze  wystarcza, generując jednocześnie wzrost kosztów. Inną metodą na braki kadrowe jest zatrudnianie więźniów.

- Zainteresowanie zatrudnieniem osób pozbawionych wolności stale wzrasta. Według ostatnich danych, z jednostkami penitencjarnymi współpracowało już ponad 500 przedsiębiorców - mówi mjr Elżbieta Krakowska, rzecznik Dyrektora Generalnego Służby Więziennej (SW).

Kilkadziesiąt osób, skazanych za niskiej rangi przestępstwa, znajduje zatrudnienie w Gekoplaście.

- Już blisko rok temu postanowiliśmy zaktywizować zawodowo więźniów z półotwartego zakładu karnego w Sierakowie Śląskim, oddalonego od naszej firmy o 30 km. Rozpoczęliśmy przywożenie osadzonych do fabryki w Krupskim Młynie - mówi Piotr Górowski, prezes Gekoplastu, największego w Europie Środkowo-Wschodniej producenta płyt komórkowych z polipropylenu.

Współpraca z zakładem karnym jest korzystna dla obu stron. Więźniowie są zadowoleni, ponieważ w czasie odbywania kary mogą zarobić pieniądze. Korzyści dla przedsiębiorstwa to niższe koszty pracy, w tym otrzymywane dofinansowanie za zatrudnianie osadzonych, jak również zaangażowani pracownicy.

Od kilku miesięcy więźniowie z sąsiadującego z fabryką zakładu karnego znajdują zatrudnienie w zakładzie sprzętu grzejnego Amiki we Wronkach.

- Zaczynaliśmy od pilotażu i przyjęcia małej, sześcioosobowej grupki skazanych. Ciekawi byliśmy, jak przyjmie ich nasza stała załoga i jakie są kwalifikacje tych osób. Ku naszemu zdziwieniu program się sprawdza - mówi Krzysztof Machaj, dyrektor fabryki kuchni.

Pracownicy-więźniowie szybko odnaleźli się w nowej sytuacji. Zostali dobrze przyjęci przez załogę i, co ciekawe, ich wydajność nie odbiega od średniej. Obecnie w Amice pracuje ponad 30 skazanych.

Więcej: PULS BIZNESU (2017-09-21  Str.4) 

 

Wróć

Nasi klienci