Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica, Wideo

01.12.2015

 

Data: 1 grudnia 2015 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie przejęcia przez Amikę brytyjskiej spółki CDA oraz rezultatów finansowych za Q3 2015


Brytyjskie CDA wesprze dynamiczny wzrost Grupy Amica

Konferencja Grupy Amica rozpoczęła się mocnym akcentem – wizytą gościa specjalnego, twarzy marki Amica. Jednocześnie osoba ta jest najlepszą polską tenisistką, jedną z topowych zawodniczek świata. To Agnieszka Radwańska.

- Gratulujemy Agnieszce ostatnich zwycięstw, osiągnięcia mistrzostwa w skali świata. Agnieszka Radwańska to obecnie międzynarodowy brand, o czym przekonuję się, podróżując po świecie. Amica również wykorzystuje inteligentny styl i rozwija się międzynarodowo – powiedział Jacek Rutkowski, Prezes Zarządu Amica Wronki SA.

tl_files/klienci/nowy/Amica/1.12_Amc_2.jpgAgnieszka Radwańska opowiedziała zebranym o swojej perspektywie wygrywania kolejnych meczów i turniejów tenisowych. Moderator dyskusji – Krzysztof Rutkowski, PR Manager Grupy Amica – poruszył także temat wypracowywania sukcesu na arenie międzynarodowej przez osoby i firmy z Polski. Widać tu bowiem podobieństwa, choćby między Agnieszką Radwańską a Grupą Amica, gdzie kluczem okazuje się systematyczna, codzienna ciężka praca i mocne dążenie do osiągnięcia wyznaczonych celów. Jednocześnie, zważywszy na zbliżające się Święta, naturalnym tematem stały się przygotowania do tego czasu, spędzanego tradycyjnie w rodzinnym gronie.

- Mamy w domu sprzęt marki Amica z najnowszej linii Amica IN. To nie tylko przepiękna ozdoba kuchni, ale również duża pomoc w przygotowaniach różnorakich potraw wigilijnych i świątecznych, jakie będę przygotowywała razem z mamą i siostrą – powiedziała Agnieszka Radwańska.

- Mogłabym nawet ustawić temperaturę piekarnika poprzez smartfona prosto z kortu – dodała z uśmiechem, podkreślając innowacyjne możliwości produktów Grupy Amica.

 

Mocny wzrost zyskowności

Grupa Amica ma za sobą udany kwartał, co było przedmiotem omówienia w kolejnej części konferencji. W okresie lipiec-wrzesień 2015 r. skonsolidowane przychody wiodącego producenta AGD utrzymały się na zbliżonym poziomie rok do roku, podczas gdy wynik EBITDA wzrósł o 21% rdr, a zysk netto – o 44% rdr. W okresie trzech kwartałów przychody wzrosły o 4% rdr, zbliżając się do 1,5 mld zł, wynik EBITDA skoczył o 15%, a zysk netto – o 24%. Więcej tutaj [link]

- Potrafimy zwiększać marże poprzez optymalizację działalności operacyjnej oraz właściwy dobór miksu produktowego i efektywne zarządzanie cenami. Co więcej, udało nam się zastąpić dużą część sprzedaży na Wschodzie sprzedażą w Polsce, na Zachodzie i na Północy. Jednocześnie utrzymujemy bardzo niskie wskaźniki zadłużenia – powiedział Wojciech Kocikowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych w Amica Wronki SA.

 

Idealne dopasowanie strategiczne

Podczas konferencji przedstawiciele Amiki przekazali informacje na temat sfinalizowanego właśnie przejęcia CDA Group Ltd. za 147 mln zł, odpowiedzieli również na pytania inwestorów i mediów dotyczące tego wydarzenia. Więcej na temat największej w historii spółki akwizycji można znaleźć tutaj [link].

- CDA wyróżniają silne własne marki, dobre produkty – szeroki asortyment, pozycjonowanie w segmencie średnim i średnim wyższym, nowe dla Amiki grupy produktowe jak chłodziarki do wina - a także atrakcyjni klienci – sklepy niezależne, studia kuchenne i deweloperzy – powiedział Piotr Skubel, Wiceprezes ds. Strategii i Kontrolingu w Amica Wronki SA.

Dodał, że CDA posiada liczne przewagi konkurencyjne na rynku brytyjskim, które będą wykorzystywane przez Grupę Amica.

- CDA to również firma, która generuje rokrocznie rosnące przychody i zyski. W roku finansowym 2015 spodziewamy się blisko 43 mln GBP przychodów i ponad 2,8 mln GBP wyniku EBITDA – powiedział Wiceprezes Skubel.

Zaznaczył, iż CDA nie posiada zadłużenia, a na rachunkach spółki znajduje się około 7 mln GBP gotówki. Jednocześnie przejęcie CDA wpisuje się w realizację strategii HIT2023, jaką Amica przedstawiła wiosną 2014 r. Celem spółki jest uzyskanie 1,2 mld EUR skonsolidowanych przychodów oraz 107 mln EUR wyniku EBITDA.

- CDA umacnia nas w Europie Zachodniej, zwiększa dywersyfikację geograficzną i od razu zwiększa nasze obroty o ponad 250 mln zł rocznie. Oczekujemy licznych efektów synergii, tym bardziej, iż na rynku brytyjskim Amica i CDA posiada uzupełniające się portfolio produktowe (Amica specjalizuje się w sprzęcie wolno stojącym, CDA w sprzęcie do zabudowy) oraz kanały dystrybucji – wyjaśnił Wiceprezes Piotr Skubel.

Przedstawiciele Amiki podkreślili, iż umowa akwizycyjna nie zawiera żadnych zapisów zawieszających, a konsolidacja wyników finansowych CDA nastąpi od dziś, od grudnia 2015 r. Jednocześnie na koniec br. przewidywany wskaźnik długu netto do wyniku EBITDA LTM wyniesie jedynie około 1,15.

tl_files/klienci/nowy/Amica/1.12_Amc_3.jpg- To wspaniała akwizycja. CDA to świetna firma, od której nauczymy się wiele. CDA również wiele skorzysta na obecności w Grupie Amica, imponujemy CDA pod wieloma względami. Transfer wiedzy będzie następował w obu kierunkach, a możliwe synergie są olbrzymie – powiedział Prezes Rutkowski.

Wśród twardych synergii można w pierwszej kolejności wymienić wspólne zakupy towarów i usług, jak choćby transportu kontenerowego, gdzie CDA w prosty sposób może zaoszczędzić 150 tys. GBP rocznie. Chodzi również o zabezpieczenia ryzyka walutowego, finansowanie działalności czy know-how w zakresie zarządzania produktami i relacjami z dostawcami. Dodatkowo należy rozważać obszar „miękkich” synergii, dotyczących chociażby innowacyjności czy sformułowania kultury organizacyjnej i zaangażowania pracowników.

- To, co zapisaliśmy w strategii HIT2023 [więcej tutaj – link] to nie jest nasze ostatnie słowo – podsumował Prezes Jacek Rutkowski.

 

Do pobrania:

Prezentacja z konferencji [plik]

Komunikat rynkowy [link]

Raport bieżący nt. przejęcia CDA [link]

Raport bieżący nt. finansowania przejęcia CDA [link]

 

 

Wróć

Nasi klienci