Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica, Wideo

24.11.2016

 

Data: 24 listopada 2016 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Amica po Q3 2016 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Nawet 100 mln zł może wydać Amica na inwestycje w 2017 roku

Grupa Amica notuje kolejny raz rekordowe wyniki finansowe i kontynuuje pozytywne trendy. W dłuższym terminie dla dynamiki wzrostu skali biznesu kluczowe będą kolejne przejęcia.

W okresie trzech kwartałów 2016 roku przychody Grupy Amica przekroczyły 1,8 mld PLN (+23% rdr), wynik EBITDA miał wartość blisko 150 mln PLN (+14%), a zysk netto to prawie 85 mln PLN (+19%). To najwyższe wyniki za pierwsze 9 miesięcy, jakie Grupa osiągnęła w swojej historii. Cały rok 2016, m.in. dzięki przejęciu brytyjskiej spółki dystrybucyjnej CDA, również będzie rekordowy.

- Naszym celem jest osiągnięcie w całym roku 2,5 mld PLN przychodów i 200 mln PLN wyniku EBITDA. Natomiast pierwotny cel pośredni ze strategii HIT2023 dla roku 2018 wydaje się na teraz zbyt ambitny – powiedział Wojciech Kocikowski, Wiceprezes Zarządu Amica SA.

W strategii opublikowanej w 2014 roku, przed załamaniem w Rosji, Amica zakładała, że w 2018 roku osiągnie 300 mln PLN wyniku EBITDA przy 3,4 mld PLN przychodów. 

tl_files/klienci/nowy/Amica/24.11.2016_Amc_2.jpg- Jeśli nie zintensyfikujemy sprzedaży np. na nowych dużych rynkach, jak Francja czy Hiszpania, to słabość rynków wschodnich będzie oznaczała dla roku 2018 około 300 mln PLN mniejszą sprzedaż od pierwotnie zakładanej i proporcjonalnie niższy wynik EBITDA. Kluczowe dla dynamicznego wzrostu skali biznesu w kolejnych latach są ewentualne przejęcia firm dystrybucyjnych i/lub produkcyjnych – podkreślił Wiceprezes Kocikowski.

Amica jest zainteresowana przede wszystkim zakupem dystrybutorów na rynkach Europy Zachodniej oraz producentów lodówek i okapów. Rozmowy trwają.

 

Silny Zachód

W okresie styczeń – wrzesień 2016 roku największym rynkiem Grupy Amica była Europa Zachodnia, która odpowiadała za 37% całkowitych przychodów. To również region o bardzo wysokiej dynamice wzrostu sprzedaży Amiki (+56% rdr), w dużym stopniu dzięki konsolidacji brytyjskiego CDA od grudnia 2015 roku, ale również dzięki istotnemu wzrostowi m.in. na rynku niemieckim.  U naszych zachodnich sąsiadów widać już jednak koniec boomu rynkowego, wywołanego napływem imigrantów.

- Rynek wraca do normalnego trybu, dlatego trudno oczekiwać w Niemczech w czwartym kwartale dwucyfrowych wzrostów. Mamy jednak nadzieję, że to wypłaszczenie wzrostu jest przejściowe i w przyszłym roku wzrost w Niemczech znów będzie dwucyfrowy – powiedział Wiceprezes Kocikowski.

Wyzwaniem dla producentów AGD będzie prawdopodobnie w przyszłym roku rynek brytyjski, zmagający się ze słabym funtem (efekt decyzji o Brexit) w sytuacji braku masowej produkcji sprzętu AGD na wyspach.

tl_files/klienci/nowy/Amica/24.11.2016_Amc_3.jpg- W Wlk. Brytanii musieliśmy podnieść ceny od września. Planujemy też kolejne podwyżki. Gdy wszyscy dystrybutorzy podniosą ceny, to siła nabywcza społeczeństwa będzie mniejsza i rynek będzie słabszy. Niemniej należy pamiętać, że Brytyjczycy mają relatywnie wysoką siłę nabywczą - powiedział Wiceprezes Kocikowski

Dlatego, jak zaznaczył, w funtach sprzedaż może być wyższa rok do roku, ale wolumenowo raczej nie należy oczekiwać potencjału wzrostowego na rynku brytyjskim. Przejściowe turbulencje w sprzedaży w Wlk. Brytanii to również efekt zmiany modelu dystrybucyjnego na jednolity – poprzez spółkę CDA. Amica zakłada, że w 2017 roku łączna sprzedaż w Wielkiej Brytanii będzie miała wartość 60-70 mln GBP.

We Francji, gdzie baza jest niska, ale dynamiki sprzedaży wysokie, w pierwszej połowie przyszłego roku powinna wyjaśnić się kwestia francuskiej spółki Sideme, w której Amica ma 40 proc. udziałów. Jeśli Amica uzyska kontrolę nad tą spółką, będzie mogła budować w oparciu o nią swój potencjał na tym rynku.

 

Rosnąca Polska i Skandynawia

Rynek polski odpowiadał w okresie trzech kwartałów 2016 roku za 30% skonsolidowanej sprzedaży Amiki, notując wzrost rok do roku o 5%. Amica, będąc ilościowym liderem sprzętu grzejnego (31% rynku), zanotowała wzrost w segmencie płyt o 9,3% rdr, a w segmencie piekarników – o 4,5%. Sprzedaż sprzętu chłodniczego wzrosła o prawie 11%, a zmywarek – o ponad 19%. Jednocyfrowe spadki zanotował segment kuchni wolnostojących i pralek.

Rynek Europy Północnej (Skandynawia) odpowiadał w trzech kwartałach br. za niecałe 10% obrotów Amiki, rosnąc o 15,5% rdr. Sprzedaż płyt grzejnych wzrosła tam o 83%, kuchni wolnostojących o 11%, a lodówek o 6%.

 

Korzystna stabilizacja na Wschodzie

Amica odczuwa poprawę na rynkach wschodnich, gdzie stabilizacja sytuacji makroekonomicznej w regionie pozwoliła na zwiększenie sprzedaży o 17%. Region wschodni odpowiadał za niecałe 17% przychodów Grupy Amica

- Liczymy na solidne dwucyfrowe wzrosty także w kolejnych okresach – zaznaczył Wiceprezes Wojciech Kocikowski.

 

Perspektywiczne Południe

Rynki regionu „Południe” odpowiadały w minionych trzech kwartałach odpowiadały za blisko 7% przychodów Grupy Amica, notując wzrost o 14% rok do roku. Widać tu duży potencjał. Chodzi zarówno o rynek Czech i Słowacji, jak również np. Węgier, Bułgarii czy Rumunii.

- W Rumunii obroty w tym roku mogą mieć wartość kilkanaście milionów euro. Rozważamy założenie tam spółki-córki i/lub uruchomienie magazynu, który pozwoliłby rozwijać sprzedaż na rynkach południowych – zakomunikował Wiceprezes Kocikowski.

 

CAPEX w górę

Amica ocenia, że tegoroczne nakłady inwestycyjne mogą być o  kilkanaście milionów złotych niższe niż zakładane wcześniej 80 mln PLN. Tymczasem nakłady inwestycyjne w 2017 roku mają zbliżyć się nawet do 100 mln PLN.

- Głównymi inwestycjami Amiki będzie kontynuacja budowy magazynu wysokiego składowania dla dużego sprzętu AGD na blisko 6,5 tys. mkw (ok. 40 mln PLN wydatków w 2017 r. przy ok. 10 mln zł w br.) oraz budowa linii do produkcji nowego rodzaju piekarników za ok. 35 mln PLN - wyjaśnił Wiceprezes Kocikowski.

Podkreślił, że nowa linia do wytwarzania piekarników nie tylko zwiększy moce zakładu we Wronkach, ale jednocześnie poszerzy portfolio produktowe. Natomiast inwestycja w zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania ma przynieść duże oszczędności kosztowe – nawet kilkanaście milionów złotych rocznie.

Linki:

Sprawozdanie okresowe Grupy Amica za Q3 2016:  link

 

 

 

Wróć

Nasi klienci