Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica, Wideo

13.12.2017

 

Data: 13 grudnia 2017 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie możliwego przejęcia praw do używania marek Fagor i Edesa oraz omówienie sytuacji Grupy Amica po 3Q 2017

 

Grupa Amica zamierza skokowo zwiększyć sprzedaż w Hiszpanii

Grupa Amica złożyła ofertę na korzystanie z marek Fagor oraz Edesa, które historycznie miały wysokie udziały rynkowe i dobrze kojarzą się zachodnioeuropejskim konsumentom, szczególnie na Półwyspie Iberyjskim. Trwają negocjacje, zmierzające do ustalenia ostatecznych warunków umowy (więcej w raporcie bieżącym - link). 

tl_files/klienci/nowy/Amica/13.12.17_Amc_2.jpg- Rynek AGD w Hiszpanii jest 1,5 razy większy niż w Polsce i królują na nim lokalne marki. Dlatego też, mając pozytywne doświadczenia po przejęciu CDA w Wlk. Brytanii i Sideme we Francji, a wcześniej skandynawskiej marki Gram, zdecydowaliśmy się na wykorzystanie okazji włączenia do naszego portfolio lokalnych marek o dużym potencjale w Hiszpanii i Portugalii – powiedział Wojciech Kocikowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych w Amica SA.

- Realizujemy strategię HIT2023, w której przejęcia aktywów handlowych są istotnym elementem. W przypadku potencjalnej transakcji w Hiszpanii zakładamy model asset light, w którym nie nabywamy żadnych aktywów produkcyjnych czy zobowiązań, a jedynie prawo do używania marki z opłatą licencyjną od obrotu. Dzięki temu nasza oferta opiewa na łącznie 5 mln EUR, a stwarza możliwość skokowego wzrostu sprzedaży w Hiszpanii z obecnych niecałych 3 mln EUR rocznie do kilkudziesięciu milionów euro – dodał Wiceprezes Kocikowski.

Ewentualne rozpoczęcie sprzedaży pod markami Fagor i Edesa powinno pozytywnie wpłynąć na przyszłoroczne wyniki finansowe. Tymczasem już obecny kwartał, jak i kolejne, rysują się korzystnie na bazie już posiadanych aktywów.

- Wyniki II i III kwartału byłyby wyższe, gdyby nie szereg czynników o charakterze przejściowym bądź jednorazowym (więcej: tutaj oraz tutaj  ). Tymczasem obecnie obserwujemy już pozytywne trendy po stronie kosztowej, jak stabilizacja cen komponentów czy osłabienie napięć na rynku pracy, jak również po stronie przychodowej, gdzie korzystnie dla nas rozwija się sytuacja na kluczowych rynkach – podkreślił Wiceprezes Kocikowski.

tl_files/klienci/nowy/Amica/13.12.17_Amc_3.jpg- We wrześniu i październiku ponosiliśmy jeszcze koszty, związane z uruchomieniem własnego magazynu wysokiego składowania. Analizy potwierdzają nasze pierwotne założenia, że obiekt ten pozwoli nam na oszczędności rzędu kilkunastu milionów złotych rocznie – dodał Wojciech Kocikowski.

Więcej o magazynie wysokiego składowania można dowiedzieć się tutaj.

W całym roku 2017 celem Amiki jest osiągnięcie 2,8 mld PLN sprzedaży przy dążeniu do utrzymania rentowności EBITDA powyżej 7%. Spółka chciałaby w przyszłym roku przekroczyć próg 3 mld PLN skonsolidowanych przychodów. Strategia HIT2023 zakłada docelowo w roku 2023 osiągnięcie około 5 mld PLN sprzedaży przy rentowności EBITDA na poziomie 9%.

Linki:

Raport bieżący nt. marek Fagor i Edesa - link

Informacja nt. wyników Q3 2017 - link

Informacja nt. wyników H1 2017 - link

Raport okresowy Grupy Amica za 3Q 2017 - link

Otwarcie magazynu wysokiego składowania - link

 


 

Wróć

Nasi klienci