Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica, Wideo

06.03.2018

 

Data: 6 marca 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Amica po roku 2017 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Amica czuje niedosyt po trudniejszym niż zakładała roku 2017

 

Amica ma za sobą rok 2017, w którym musiała zmierzyć się z istotnymi wyzwaniami, wpływającymi na osiągane wyniki finansowe. To sprawiło, że o ile przychody nadal znajdują się w długoterminowym trendzie wzrostowym, a zysk netto poprzez zaksięgowanie niegotówkowego aktywa podatkowego (inwestycje w SSE) wyraźnie wzrósł rok do roku, o tyle EBITDA czy zysk brutto zmniejszyły się w dwucyfrowym tempie.

tl_files/klienci/nowy/Amica/6.03.18_Amc_2.jpg- Rok 2017 był trudny i nie jesteśmy zadowoleni z uzyskanych rezultatów, są one poniżej naszych oczekiwań. Dwie główne przyczyny to nieplanowany dynamiczny wzrost kosztów towarów, jakie kupujemy w Chinach oraz niewykonanie planu sprzedaży w zakresie produktów, które z zasady mają wyższe marże niż towary. Gdybyśmy wykonali plan sprzedażowy, skompensowalibyśmy wzrost kosztów – powiedział Jacek Rutkowski, Prezes Zarządu Amica SA.

- W minionym roku wystąpiło też niekorzystne otoczenie walutowe, które wpłynęło na wyniki bezpośrednio i pośrednio, jak przykładowo relatywnie mocnie osłabienie liry tureckiej i wzrost atrakcyjności produktów z Turcji chociażby w Wlk. Brytanii. Kolejną przyczyną były kwestie organizacyjno-personalne. Wymieniliśmy zarządzających, odpowiedzialnych za handel i marketing, którzy nie podołali wyzwaniom. Widzimy już pozytywne efekty tej decyzji, ale w 2017 roku oznaczało to pewne zawirowania – dodał Prezes Rutkowski.

W związku z tym, że mijają cztery lata od czasu ogłoszenia strategii HIT2023, można już pokusić się o pewne podsumowania.

- Jesteśmy w zgodzie z założeniami strategii, a nawet powyżej nich, jeśli chodzi o skalę przychodów. Mamy natomiast problem z osiągnięciem założonych celów zyskowności. Będziemy walczyć o wynik EBITDA, bo nie osiągamy tych rentowności, jakie chcemy osiągać. Poziom sprzedaży świadczy jednak o tym, że otworzyliśmy nowe rynki – zaznaczył Jacek Rutkowski.

- Jesteśmy świadomi wyzwań i zagrożeń, natomiast naszym celem jest, aby rok 2018 był lepszy – podkreślił Prezes Amiki.

Spółka już zyskuje dzięki zautomatyzowanemu magazynowi wysokiego składowania, jaki we wrześniu zeszłego roku został uruchomiony przy fabryce we Wronkach.

tl_files/klienci/nowy/Amica/6.03.18_Amc_3.jpg- Po okresie rozruchowym potwierdzają się w praktyce szacowane pierwotnie oszczędności w sferze logistyki. Obserwujemy także osłabienie niekorzystnych trendów kosztowych, jak np. w sferze wzrostu cen stali. Widzimy również pozytywne symptomy sprzedażowe na rynku polskim oraz niemieckim, gdzie jeszcze w połowie zeszłego roku obserwowaliśmy relatywne osłabienie popytu – powiedział Wojciech Kocikowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych w Amica SA.

Mając na względzie dywidendy wypłacane przez Amikę (w 2017 roku 5,5 zł na akcję z zysku roku 2016) oraz wyniki osiągnięte w zeszłym roku (więcej tutaj), uczestnicy konferencji w naturalny sposób pytali o dywidendę, jaką Amica mogłaby wypłacić w tym roku.

- Pracujemy nad cash flow i chcemy zobaczyć, na co będą potrzebne pieniądze. A tych pieniędzy jest mniej, bo nie wykonaliśmy celów. Zależy, jak będą wyglądały wydatki w tym roku i plany na pierwsze miesiące przyszłego roku. Priorytetem jest dla nas rozwój firmy. Rekomendacja zarządu co do dywidendy będzie w drugiej połowie kwietnia – odpowiedział Prezes Jacek Rutkowski.

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa nt. osiągniętych wyników w 2017 r. - link

Sprawozdanie okresowe Grupy Amica za cztery kwartały 2017 roku - link

 


 

Wróć

Nasi klienci