Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica, Wideo

06.06.2018

 

Data: 6 czerwca 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie Q1 2018 w Grupie Amica oraz czynników wpływających na wyniki kolejnych okresów


Grupa Amica może powtórzyć roczne marże, chce rosnąć organicznie i poprzez przejęcia

 Amica - największy polski producent AGD – ma za sobą trudniejszy marżowo kwartał, podobnie jak większość zeszłego roku. To w większości efekt presji kosztowej (komponenty, towary, fracht, wynagrodzenia) oraz większego od spodziewanego udziału w miksie produktowym mniej marżowych towarów względem produktów (sprzęt grzejny), które z natury cechują się wyższymi marżami. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

- W pierwszym kwartale 2018 roku zanotowaliśmy wzrost przychodów, ale nie jesteśmy zadowoleni z rentowności. Czynniki kosztowe stabilizują się, dzięki czemu w całym roku możemy liczyć na powtórzenie marż z zeszłego roku. Otwartym pytaniem pozostaje wzrost przychodów. Ogólnie sądzę, że 200 mln zł całorocznego wyniku EBITDA jest w naszym zasięgu – powiedział Wojciech Kocikowski, Wiceprezes ds. Finansowych w Amica S.A.

Zaznaczył przy tym, że porównanie pierwszego kwartału Amiki oraz całego rynku AGD w ujęciu rok do roku jest zaburzone przez sytuację rynkową przed rokiem, szczególnie na rynku polskim.

tl_files/klienci/nowy/Amica/6.06.18_Amc_2.jpg- Od kwietnia wielu producentów wprowadzało bowiem w Polsce podwyżki, więc przed rokiem w naturalny sposób dystrybutorzy czy sieci handlowe zatowarowali się w marcu. W rezultacie mamy efekt wysokiej bazy, który negatywnie wpłynął na dynamikę naszych przychodów w Polsce oraz na dynamikę całego rynku w ujęciu sell-in. Statystyki sell-out, pokazujące realną sprzedaż detaliczną, wykazują już wzrost rynku – odpowiedział na jedno z pytań uczestników Wiceprezes Kocikowski.

Uczestnicy spotkania pytali również o księgowanie wynagrodzeń, które zmieniło się rok do roku. Amica, aby szybciej zamykać kwartał, zdecydowała się na ujęcie wynagrodzeń księgowanych analogicznie w marcu zeszłego roku jako rezerwy. W sprawozdaniu półrocznym nie będzie już tego efektu z racji przeglądu audytora oraz dłuższego czasu od zamknięcia kwartału do publikacji sprawozdania. Omówienia wymagała również efektywna stopa podatkowa, która w I kw. 2018 r. w zapisach księgowych kwartalnej konsolidacji osiągnęła wygórowaną wartość – tymczasem w całym roku można spodziewać się efektywnej stopy podatkowej na poziomie około 20%.

Rozmowy dotyczyły również inwestycji Amiki we wzrost mocy produkcyjnych w zakładzie we Wronkach. CAPEX spółki w tym roku nie powinien przekroczyć 70 mln PLN (w 2017 roku było to około 100 mln PL), przy czym wydatki odtworzeniowe to rokrocznie poziom zbliżony do amortyzacji (około 50 mln PLN). Największą obecnie prowadzoną inwestycją, po oddaniu do użytkowania jesienią zeszłego roku magazynu wysokiego składowania, jest linia produkcyjna piekarników o dużej pojemności komory - nowy asortyment Grupy Amica będzie zaprezentowany na tegorocznych targach IFA w Berlinie (przełom sierpnia i września). Obecnie prowadzone inwestycje w ramach specjalnej strefy ekonomicznej oznaczają zwolnienie podatkowe w wysokości 40% wartości inwestycji do kwoty 180 mln PLN, przy czym ponad 120 mln PLN zostało już wydane przez Amikę, a reszta limitu może zostać wydana do końca bieżącego roku (efektem będzie wzrost rozpoznanego aktywa podatkowego). Jednocześnie Amica przygotowuje się do dalszego wzrostu mocy produkcyjnych we Wronkach – tak, aby w 2023 roku dojść do 2 mln sztuk kuchni i piekarników z obecnych około 1,5 mln sztuk (dalsze około 500 tys. sztuk to płyty grzejne).

tl_files/klienci/nowy/Amica/6.06.18_Amc_3.jpg- Na wzrost mocy produkcyjnych w latach 2019-2021 możemy zainwestować około 100 mln PLN. Korzyścią z obecności w specjalnej strefie ekonomicznej będzie zwrot 25% dokonanych inwestycji w postaci zwolnienia z podatku – zaznaczył Wiceprezes Kocikowski.

Rozwój organiczny Amiki wspierany jest akwizycjami komplementarnych podmiotów – obecnie, po udanej akwizycji brytyjskiego CDA i francuskiej spółki Sideme – Amica analizuje kolejne możliwe przejęcia spółek dystrybucyjnych na zachodzie Europy.

- Szczególnie interesuje nas rynek hiszpański, włoski i kraje Beneluksu. To atrakcyjne rynki europejskie, gdzie nas nie ma lub jesteśmy w bardzo ograniczonym zakresie. Do przejęć podchodzimy jednak racjonalnie, nie kupujemy dla samego zakupu, ale dla wartości dodanej. Jesteśmy przy tym przekonani o wyższości modelu akwizycyjnego względem greenfieldu. Natomiast nawet bez przejęcia -  choć mówimy o jedynie kilku milionach euro - możemy liczyć na podwojenie w tym roku sprzedaży przez naszą spółkę w Hiszpanii – zaznaczył Wiceprezes Wojciech Kocikowski.

Pozostawiając miejsce na finansowanie potencjalnych przejęć, Amica – nawet pomimo trudniejszego roku 2017 – pozostaje spółką dywidendową. Podczas Walnego Zgromadzenia, zwołanego na 28 czerwca, akcjonariusze zdecydują o wypłacie dywidendy w wysokości 3 zł na akcję (łącznie ponad 23 mln PLN). Pod głosowanie trafią również uchwały, dotyczące skupu akcji własnych w celu realizacji programu motywacyjnego dla kluczowych menedżerów, jaki został zaplanowany na lata 2019-2026. Planowany buy-back ma wartość do 30 mln PLN i dotyczy maksymalnie 250 tys. akcji, a skup może rozpocząć się od września br.

Linki:

Informacja prasowa o wynikach Grupy Amica po Q1 2018 - link

Skonsolidowany raport okresowy za Q1 2018 - link

Projekty uchwał na ZWZ - link

 

 

Wróć

Nasi klienci