Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Amica, Wideo

19.11.2018

 

Data: 19 listopada 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy Amica po III kw. 2018 roku oraz perspektyw na kolejne okresy.

 

Amica zbliża się do 3 mld zł rocznych przychodów

 Grupa Amica w trzecim kwartale br. nie tylko kontynuowała długoterminowy trend wzrostu skali działalności, ale również po okresie zniżkujących marż zdołała je zwiększyć. W rezultacie wynik EBITDA zwiększył się o 32% rdr, a zysk netto – o 27% rdr, przebijając rynkowy konsensus [więcej o wynikach finansowych można przeczytać TUTAJ]. Tak dobre rezultaty - nawet pomimo znacznej słabości warszawskiego parkietu – spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem inwestorów, którzy przy relatywnie dużym wolumenie 10,8 tys. akcji podnieśli kurs spółki o 7,7% w trakcie sesji (6,5% na zamknięciu).

tl_files/klienci/nowy/Amica/19.11.2018_Amc_3.jpg- Oczywiście jesteśmy zadowoleni z rezultatów kwartalnych. Widzimy potencjał do dalszej pozytywnej zmiany miksu przychodów. Już w tym roku powinniśmy sprzedać około 100 tys. sztuk produktów więcej niż w zeszłym roku (1,4 vs. 1,3 mln sztuk), a produkty cechują się z natury wyższymi marżami niż towary handlowe. Jednocześnie zbliżamy się do 3 mld zł rocznych przychodów. W tym roku realne wydaje się co najmniej przekroczenie 2,9 mld zł – powiedział Wojciech Kocikowski, wiceprezes Grupy Amica ds. finansowych.

Spółka liczy na kontynuację wzrostów sprzedaży w Polsce i Niemczech, niewiadomą pozostaje rynek rosyjski, a reszta obszarów geograficznych wydaje się stabilnie wzrostowa. Z kolei po stronie kosztowej Amica zapowiada dalszą dyscyplinę wydatków. Oczywiście, w obszarze własnej produkcji niewiadomą pozostaje zachowanie rynku pracy, cieszy natomiast stabilizacja cen komponentów. Amica jest również relatywnie odporna na wzrosty cen energii elektrycznej, gdyż roczne wydatki na wszystkie nośniki energii to jedynie około 10 mln zł, zatem wzrost kosztów w tym obszarze będzie bardzo umiarkowany.

- Nasze wyniki zauważalnie już w tym roku, bo o ponad 10 mln zł, wspiera zautomatyzowany magazyn, który był jedną z głównych pozycji CAPEX w zeszłym roku. W tym roku wydatki inwestycyjne powinny zamknąć się kwotą około 90 mln zł, natomiast w przyszłym nie widzimy na horyzoncie dużych projektów rozwojowych, zatem możemy mówić o około 70 mln zł – powiedział wiceprezes Kocikowski.

Tegoroczny CAPEX zawiera m.in. linię dużych piekarników (wydatki rzędu 35 mln zł), które trafiły już na rynek niemiecki. W Polsce wraz z nową linią produktów X-Type pojawią się od II kwartału przyszłego roku.

tl_files/klienci/nowy/Amica/19.11.2018_Amc_2.jpg- Nasze inwestycje we Wronkach prowadzimy w ramach SSE, dzięki czemu odpisujemy z podatku 40% wydatków. W rezultacie zakładamy, że w IV kw. br. rozpoznamy w wynikach dalsze około 15 mln zł aktywa podatkowego – zaznaczył wiceprezes Wojciech Kocikowski.

Wskazał też na francuską spółkę Sideme, przejętą w marcu 2017, jako na jeden z czynników wzrostowych wyników Grupy Amica w przyszłym roku.

- Sideme kontrybuuje kilkoma milionami złotych do rocznych wyników skonsolidowanych na poziomie netto. W 2019 roku powinno być to odczuwalnie więcej, gdyż wreszcie będzie widoczna zmiana polityki zabezpieczeń walutowych. Zastaliśmy bowiem w tej spółce transakcje nawet z horyzontem do dwóch lat, które nie były efektywne ekonomicznie. Uporządkowaliśmy już tę sytuację – zakomunikował wiceprezes Kocikowski.

Odpowiadając na pytania uczestników spotkania, wskazał również, że intencją Amiki jest pozostać spółką dywidendową. Jednocześnie jest szansa na to, że dywidenda za rok 2018 będzie wyższa rok do roku.

 

Linki:

Sprawozdanie finansowe za III kw. 2018 roku - link

Informacja prasowa nt. wyników III kw. 2018 roku - link

 


Wróć

Nasi klienci